Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müteveffanin Kiracisi Ve Mirasçilar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-06-2015, 07:14   #1
siloos

Soru Müteveffanin Kiracisi Ve Mirasçilar

Merhabalar,
Siz değerli meslektaşlarımın fikrini almak istediğim sorum şu;

Müteveffa 2 çocuğuna içinde kiracısı olan bir taşınmaz bırakıyor. Kiracı ev sahibin vefat etmesine müteakip kirasını ödemiyor.
Bu sırada iki kardeş de birbirleriyle görüşmüyorlar. Bu sebeple ihtarnamede her ikisinin de adının yazması mümkün de değil.
Ben yine de ihtarname çekilebileceğini ancak bu ihtarnameye dayanılarak tahliye işlemi yapılamayacağını söyledim.
Ancak kararsız olduğum konu şu, kiracı korkutma amaçlı çekilen ihtara rağmen ödeme yapmazsa, haciz ve tahliye talebi ile, mirasçı kendi payına düşen kira bedellerini talep edip, icra mahkemelerinde tahliye davası açabilir mi?
Ben şahsen açabileceğini düşünüyorum ancak yaptığım araştırmalarda bu hususta yeterli yorum ve Yargıtay Kararı göremedim.
Benimle fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Teşekkürler
Old 17-06-2015, 08:50   #2
Cumhur Okyay

Benim baktığım yeni tarihli bir kararda, mealen şöyle denilmektedir:
Dâva tarihi itibariyle, kiralanan, elbirliği (iştirak) halinde mülkiyet hükümlerine tâbi olduğundan, mirasçılardan birinin, terekeye dahil bir mal üzerinde kendi payına düşen miktarı, tek başına dâva etmesi mümkün görünmemektedir.
Kolay gelsin...
Old 17-06-2015, 12:03   #3
Ahmet Merve Argun

Müvekkiliniz olan malikin kira alacaklarını, talep edebilirsiniz fakat öncelikle müvekkilinizin hissesini bildirir bir ihtarname göndermeniz ve bu hisseye düşen kira paralarını yatırması için kiracıya bir hesap numarası göstermeniz gereklidir. Tahliye konusuna gelince tahliye bölünebilir bir hak değildir, bu sebeple tüm malikler bir araya gelip tahliye talep etmedikçe talebiniz reddolunacaktır. İş bu husus kapanmış bir dosyamda bu şekilde sonuçlanmıştır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi