Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

3083 Sayılı Yasanın 13. Maddesi

Yanıt
Old 30-04-2019, 10:37   #1
fatiheglmz

Varsayılan 3083 Sayılı Yasanın 13. Maddesi

İyi günler arkadaşlar.

Taşınmaza haciz koyduğum icra takip dosyamda 3083 sayılı yasanın 13. maddesi gereğince kısıtlıdır şerhi düşülmüş. Ben dosyadan satışa gitmek istiyorum. Satışını yapabilir miyim? Satış yapabilirsem ilgili kuruma müzekkere şimdi mi yazmam gerekir?
Başıma ilk defa geldiği için yardımınızı rica ediyorum. Elinde bu konuyla alakalı müzekkere örneği olan arkadaşlar gönderirse çok sevinirim.
Old 11-05-2019, 07:14   #2
M.ilker

Taşınmazın şerh koyulduğu tarih önemlidir.Taşınmazın kısıtlama süresi 5 yılı geçemez ancak bu süre içerisinde mahkemeler veya icra iflas daireleri tarafından bu arazi hakkında devir ve temliki gerektiren bir karar verilemez. Miras yoluyla intikaller, bu hükmün kapsamı dışındadır. Ayrıca mahkemeler satış suretiyle miras ortaklığının giderilmesine karar veremezler.Maddesinde belirtildiği üzere bu süre dolmadan işlem yapılamayacağını düşünüyorum.
Old 02-10-2019, 22:28   #3
Avukat Ali DENİZ

Alıntı:
Yazan M.ilker
Taşınmazın şerh koyulduğu tarih önemlidir.Taşınmazın kısıtlama süresi 5 yılı geçemez ancak bu süre içerisinde mahkemeler veya icra iflas daireleri tarafından bu arazi hakkında devir ve temliki gerektiren bir karar verilemez. Miras yoluyla intikaller, bu hükmün kapsamı dışındadır. Ayrıca mahkemeler satış suretiyle miras ortaklığının giderilmesine karar veremezler.Maddesinde belirtildiği üzere bu süre dolmadan işlem yapılamayacağını düşünüyorum.
Üstadım dediğiniz husus 2012 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.
Kanunun şu an ki durumunda İcra ve İflas Dairesi açısından satış konusunda herhangi bir problem bulunmamaktadır.
Kanun maddesinin şu an ki düzenlemesi farklı. İncelediğiniz kaynak büyük ihtimalle eski tarihli
Saygılar sunar esenlikler dilerim.
Old 02-10-2019, 22:33   #4
Avukat Ali DENİZ

Alıntı:
Yazan fatiheglmz
İyi günler arkadaşlar.

Taşınmaza haciz koyduğum icra takip dosyamda 3083 sayılı yasanın 13. maddesi gereğince kısıtlıdır şerhi düşülmüş. Ben dosyadan satışa gitmek istiyorum. Satışını yapabilir miyim? Satış yapabilirsem ilgili kuruma müzekkere şimdi mi yazmam gerekir?
Başıma ilk defa geldiği için yardımınızı rica ediyorum. Elinde bu konuyla alakalı müzekkere örneği olan arkadaşlar gönderirse çok sevinirim.
Merhaba,
Daha önce madde metninde icra ve iflas daireleri açısından satış konusu da kısıtlama kapsamında idi.
Ancak Anayasa Mahkemesi tarafından
22.11.1984 günlü, 3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu’nun 13. maddesinin son fıkrasının “Birinci fıkrada belirtilen süreler içinde mahkemeler veya icra iflas daireleri tarafından bu arazi hakkında devir ve temliki gerektiren bir karar verilemez.” biçimindeki birinci cümlesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE, 11.4.2012 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.
şeklinde karar verilmiştir.
Karar metnine http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20121013-9.htm linkinden ulaşabilirsiniz.
İyi çalışmalar ve esenlikler dilerim.
Old 08-03-2022, 20:13   #5
Gaspıralı

Kanun’un 13. maddesine göre, kısıtlama süresi içerisinde gerçek kişilerle özel hukuk tüzel kişilerine ait arazinin mülkiyet ve zilyetliği devir ve temlik edilemez.

Ancak aynı madde, arazisini ve varsa üzerindeki tesisleri satmak isteyen gerçek ve özel hukuk tüzelkişiler için bir kolaylık da sağlamıştır. Maddeye göre, kısıtlama süresi içerisinde arazisini ve varsa üzerindeki tesisleri satmak isteyen gerçek ve özel hukuk tüzelkişilerin müracaatları halinde, uygulayıcı kuruluş bu kişilere ait tarım toprağını ve varsa üzerindeki tesisleri, altmış gün içinde bu Kanun hükümlerine göre kamulaştırır veya yönetmelikle tespit edilecek esaslar dahilinde bunların başkalarına satışına izin verir.

Bu konuda şu yazıya bakabilirsiniz: https://gayrimenkulmevzuati.com/3083...idir-ne-demek/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi