Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma kararı kesinleşmemişse, kesinleşme için gereken 2 yıl boyunca çocuklar babalarını göremeyecek ve biz hiç bir şey yapamayacak mıyız?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2011, 15:57   #1
sulzu

Varsayılan boşanma kararı kesinleşmemişse, kesinleşme için gereken 2 yıl boyunca çocuklar babalarını göremeyecek ve biz hiç bir şey yapamayacak mıyız?

boşanma kararı kesinleşmemişse, kesinleşmesi için gereken 2 yıl boyunca anne çocukları babaya göstermez ise, çocuklar babalarını göremeyecek ve biz hiç bir şey yapamayacak mıyız? Anne "ancak polisle, memurla gelip alabilirsin" diyor. İlam kesinleşmediği için takibe nasıl koyabilirim? İlamlı gibi takip yapsam "kesinleşmiş karar yok" diye itiraz edebilir? Bu sürede çocuklar babalarından, baba çocuklarından mahrum mu kalacak? Ben bir hukukçu olarak bu işi nasıl çözebilirim diye düşünüyorum fakat içinden çıkabilmiş değilim.
Teşekkürler...
Old 01-03-2011, 16:23   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan sulzu
boşanma kararı kesinleşmemişse, kesinleşmesi için gereken 2 yıl boyunca anne çocukları babaya göstermez ise, çocuklar babalarını göremeyecek ve biz hiç bir şey yapamayacak mıyız? Anne "ancak polisle, memurla gelip alabilirsin" diyor. İlam kesinleşmediği için takibe nasıl koyabilirim? İlamlı gibi takip yapsam "kesinleşmiş karar yok" diye itiraz edebilir? Bu sürede çocuklar babalarından, baba çocuklarından mahrum mu kalacak? Ben bir hukukçu olarak bu işi nasıl çözebilirim diye düşünüyorum fakat içinden çıkabilmiş değilim.
Teşekkürler...

İlam kesinleşmeden icraya koyamazsınız.Fakat yargılama sırasında ara karar ile tedbiren kişisel ilişki tesisine karar verildi ise tedbir kararını icraya koyabilirsiniz.
Old 01-03-2011, 17:04   #3
emran

Sayın Sulzu mahkemece bir boşanma davası sürerken bir ara kararla belli gün ve saatlerde görüşme ile ilgili karar verilmedi mi?
Old 01-03-2011, 17:06   #4
avarzu

mahkemeden çocukla, velayet verilmeyen baba yönünden şahsi ilişki tesis edilmesi yönünde karar talep edin. bu yönde bir karar aldığınızda bunu icraya koyup çocuğu teslim alabilirsiniz. Yani kararın kesinleşmesini bekleminize gerek yok.
Old 01-03-2011, 17:14   #5
sulzu

Mahkeme tarafların boşanmalarına karar verdi ve müvekkil baba ile çocuklar arasında şahsi ilşki tesis etti. Fakat davacı anne çocukları müvekkile çocukları göstermiyor. Biz boşanma kararını temyiz edeceğiz yani kesinleşmeyecek. Bu kararı takibe koyabilir miyim? Çocukların teslimine ilşkin ilamlı takip yapabilir miyim? ilamsız çocuk teslimi takibi mümkün mü? Ne yapmalıyım?
Ayrıca yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.
Old 01-03-2011, 17:36   #6
sulzu

Alıntı:
Yazan emran
Sayın Sulzu mahkemece bir boşanma davası sürerken bir ara kararla belli gün ve saatlerde görüşme ile ilgili karar verilmedi mi?

Verildi ancak dava bitti, karar çıktı, kişisel ilişki tesis edildi. Her ayın 1. ve 3. hafta sonu vs. fakat şimdi bu karara rağmen çocuğu göstermiyor.
Old 02-03-2011, 12:13   #7
sulzu

Alıntı:
Yazan avarzu
mahkemeden çocukla, velayet verilmeyen baba yönünden şahsi ilişki tesis edilmesi yönünde karar talep edin. bu yönde bir karar aldığınızda bunu icraya koyup çocuğu teslim alabilirsiniz. Yani kararın kesinleşmesini bekleminize gerek yok.

Arzu Hn. merhaba. Mahkemenin boşanmaya dair verdiği karar var ve kişisel ilişki tesisi de kararda yer alıyor ancak buna rağmen mi yeni bir karar almaktan mı bahsediyorsunuz acaba? (çocuklar gösterilmediği ve ilam kesinleşmediğinden) Ama yine de zaten halihazırda bir karar var, bu kararı ilamsız takibe koyabilir miyim acaba? koyabilirsem bu nasıl olacak?
Kafam çok karıştı...
Old 02-03-2011, 13:34   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan sulzu
Arzu Hn. merhaba. Mahkemenin boşanmaya dair verdiği karar var ve kişisel ilişki tesisi de kararda yer alıyor ancak buna rağmen mi yeni bir karar almaktan mı bahsediyorsunuz acaba? (çocuklar gösterilmediği ve ilam kesinleşmediğinden) Ama yine de zaten halihazırda bir karar var, bu kararı ilamsız takibe koyabilir miyim acaba? koyabilirsem bu nasıl olacak?
Kafam çok karıştı...

Anladığım kadarıyla ara kararla kişisel ilişki tesis edilmiş.Bu yüzdan tekrar talepte bulunmanıza gerek yok.

Bu ara kararı , mahkemeden alacağınız görevlendirme yazısı ile birlikte direk icraya koyabilirsiniz.
Old 02-03-2011, 16:09   #9
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Şahsi münasebete ilişkin ara kararınız varsa takibe koyardınız zaten değil mi? eğer yoksa aile mahkemesinden tedbiren yeni bir dava açarak şahsi münasebet tesisi isteyebilirsiniz.
Old 03-03-2011, 10:11   #10
sulzu

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Şahsi münasebete ilişkin ara kararınız varsa takibe koyardınız zaten değil mi? eğer yoksa aile mahkemesinden tedbiren yeni bir dava açarak şahsi münasebet tesisi isteyebilirsiniz.

Şahsi münasebet tesisi zaten yerel mahkeme kararı ile var. Özür dilerim ben anlatamadım prolemimi galiba; Yerel Mahkemede görülen boşanma davası geçen hafta bitti, karara çıktı, hakim tarafların boşanmalarına karar verdi, tazminat, nafaka ... ve müvekkilim olan davalı babaya da kişisel ilişki tesisi, yani ayın 1. ve 3. c.tesileri çocuklar babaya verilecek vs.
Şimdi bu karar ara karar değil, tedbir de değil (öyle değil mi?) Yerel Mahkemenin kararı. Bu kararı ben nasıl takibe koyacağım, çocukları babaya göstermeyen anne için bu aşamada yasal olarak ne yapabilirim? Benim sorum ve sorunum bu. Yerel Mahkeme kararı da bana daha dün tebliğ edildi ve ben temyiz edeceğim yani kesinleşmeyecek. Ortada kesinleşmiş bir ilam yok. Sadece ilam var. (Kişisel İlişki tesisine dair) Yargıtay diyor ki; şahsi münasebet, boşanmanın feri olduğundan, boşanma kararı kesinleşmeden takibe konulamaz. Öyleyse boşanmanın kesinleşmesi 2 sene sürecekse, bu iki sene baba çocukları göremeyecek ve buna dair yasal olarak hiç bir şey yapılamayacak demektir? değil midir?
Old 03-03-2011, 11:44   #11
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan sulzu
Şahsi münasebet tesisi zaten yerel mahkeme kararı ile var. Özür dilerim ben anlatamadım prolemimi galiba; Yerel Mahkemede görülen boşanma davası geçen hafta bitti, karara çıktı, hakim tarafların boşanmalarına karar verdi, tazminat, nafaka ... ve müvekkilim olan davalı babaya da kişisel ilişki tesisi, yani ayın 1. ve 3. c.tesileri çocuklar babaya verilecek vs.
Şimdi bu karar ara karar değil, tedbir de değil (öyle değil mi?) Yerel Mahkemenin kararı. Bu kararı ben nasıl takibe koyacağım, çocukları babaya göstermeyen anne için bu aşamada yasal olarak ne yapabilirim? Benim sorum ve sorunum bu. Yerel Mahkeme kararı da bana daha dün tebliğ edildi ve ben temyiz edeceğim yani kesinleşmeyecek. Ortada kesinleşmiş bir ilam yok. Sadece ilam var. (Kişisel İlişki tesisine dair) Yargıtay diyor ki; şahsi münasebet, boşanmanın feri olduğundan, boşanma kararı kesinleşmeden takibe konulamaz. Öyleyse boşanmanın kesinleşmesi 2 sene sürecekse, bu iki sene baba çocukları göremeyecek ve buna dair yasal olarak hiç bir şey yapılamayacak demektir? değil midir?

Tedbiren kişisel ilişki tesisi kurulması için talepte bulunmanız sorunu çözecektir diye düşünüyorum.Aslında yargılama sürecinde tedbiren isteseydiniz ara kararı icraya koyabilirdiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi