Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hata nedeniyle tapu iptalinde husumet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2010, 18:08   #1
Av.İsa UYSAL

Varsayılan Hata nedeniyle tapu iptalinde husumet

Merhaba Arkadaşlar
Bir kişiye ait yan yana iki adet dükkan var.Bu kişi bu dükkanlardab birisini bir müddet önce satıyor.Dükkanı alan kişi bir müddet sonra başka birisine satıyor.En son alan kişi ise müvekkil davacıya satıyor.
Sorum şu ilk satış sırasında davacı tapuyu verirken yanlışlıkla diğer dükkanın tapusunu devretmiş.Bu şekilde devirler gerçekleşmiş.En son olarak müvekkil de yanlış tapuyu doğru tapu zannederek almış.Dükkanın ilk satışını yapan kişi ile yanlış tapu sahibi aynı kişi olduğundan biz başlangıçta her iki dükkanın da sahibi olan kişiye hata nedeniyle tapu iptali ve tescili davası açtık.Davalı tapuyu müvekkile kendisinin vermediğini belirterek husumet itirazında bulundu.Davalı olarak burada dükkanı ilk devreden kişi olarak göstermemiz doğrumudur.Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 06-02-2012, 11:35   #2
Sevdem

Varsayılan yanlış tapu

Meslektaşım kolay gelsin,sorunuzu oldukça eski bir tarihte sormuşsunuz ancak yanıt alamamışsınız.ben de benzer bir konuyu araştırırken gördüm.size yardımcı olamayacağım ancak davanızda son durumu merak ettim.çünkü dediğim gibi ben de benzer bir dava açacağım.Saygılar.
Old 08-02-2012, 20:15   #3
Av.İsa UYSAL

Maalesef davayı husumet yönünden kaybettik.Temyiz ettik Yargıtay kararı onadı.Konu ile ilgili tanıdığımız bir Yargıtay üyesinden görüş aldık.O yanlış verilen tapuyu ilk yanlış veren kişinin davalı olması nedeniyle davayı kazanmamız gerektiği yönünde görüş belirtti ama her hakimin takdiri farklı oluyor.Şu anda davamız karar düzeltme aşamasında ancak çok ümitli değilim
Old 09-02-2012, 10:46   #4
Sevdem

Varsayılan hata nedeniyle tapu iptali

karar enteresan olmuş.Tapuyu son devredene karşı açmanız halinde de son devreden yanlışlık bende değildi,ilk devreden kişi hatayı yapmıştı şeklinde savunmada bulunacak,bir diğer husus da şu ki yan dükkan sahibi ile takas yapılacak,her iki taraf doğru tapuyu üzerine alacak.Yan dükkan malikine karşı davanın açılması en uygunudur.buna rağmen kararın böyle olması şaşırtıcı.Karar düzeltmeden lehinize döner umarım.Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi