Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bağ-kur

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-11-2007, 14:10   #1
Defi-Def

Varsayılan bağ-kur

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Müvekkil 1978 yılından 1993 yılına SSK sigortalığı kapsamında iken bu aşmadaki tescil basamağı 5 miş. Daha sonra Bağkur sigortalılığı kapsamına geçen müvekkilin bu aşamadaki tescil basamağı ise 12 olmuş. Ancak emeklilikşlemleri yapılırken müvekkilin ilk SSK sigortalılığındaki tescil basamağı esas alınmış ve ödemeler 15. basamak yerine 13. basamaktan yapılmıştır. Bağkur dan ise müvekkilin dosyasını inceleyememiş olup, sadece müvekkilin kendi elinde bulunan evraları ile durumu anlamaya çalıştım. Bu durumda ;
1- Öncelikle Bağkura durumun tespit edilerek düzeltilmesi istemli yazılı başvuru yapmak uygun olur mu?
2- Bunun dışında bu konuda açılacak olan davada görevli mahkeme İş mahkemesi midir? Ayrıca nasıl bir dava açmak gerekir?
Old 13-11-2007, 14:22   #2
SEVGİ25

bu durumuda görevli mah iş mahkemesidir zira iş mahkemesinde hizmet tesbiti davası açılması yerinde olucaktır. öncelikli olarak yazılı başvuru yapılmasınin işleme bir etkisi olmayacaktır.ama yapılmasında da bir mahsur yoktur.
Old 13-11-2007, 15:32   #3
sumeyra

Malesef kuruma yapılan başvurular zaman kaybı oluyor. Bunu beklemeden İş mahkemesine dava açıp doğru basamaktan(15.)emekli olması gerektiğinin tesbitini isteyebilirsiniz...
Old 14-11-2007, 08:43   #4
Defi-Def

Snç meslektaşlarım öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Bağkura başvurmadan doğrudan davayı açmya karar verdim. Ancak gerek sitede gerekse kullandığım programlarda aramama rağmen, bu duruma uygun bir yargıtay kararı bulamadım. Eğer sizlerde varsa ve gönderebirlirseniz çok sevinirim. Tekrar teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03588700 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.