Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma kararı aldım eşimden takılarımı istiyorum sigortasız işte çalışıyor ve mal varlığı yok bu durumda takılarımı alabilirmiyim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2011, 01:29   #1
zeyno34

İnceleme boşanma kararı aldım eşimden takılarımı istiyorum sigortasız işte çalışıyor ve mal varlığı yok bu durumda takılarımı alabilirmiyim

öncelikle merhaba 200o yılında eşimle evlendik evliliğimiz ilk başlarda sorunsuz sürdü fakat sonrasında tartışmalar kavgalar başladı hakaret toplum içinde gurur kırıcı sözler vs.zaman geçtikçe eşim dahada çekilmez bi hal aldı içki içip bağırıp hakaretler tehtitler aldım aileme yakın biyere taşındık orda sorunlar daha da büyüdü boşanma davası açtım eşim pişman olduğu söyledı alkol kullanmıyacam dedi fakat aynı şeyi yine yaptı 1 ay sonra ailemin yanına tekrar gittim yine boşanma davası açtım ve bu esnada eşimden sürekli hakaret tehtit aldım mesaj yoluyla savcılığa suç duyurusunda bulundum mesajlarda delil olarak dosyaya eklendı ve ben eşime yıne gerı geldım bunların üzerıne ailem bu durumdan sonra benimle görüşmek istemedı yaklaşık 7 aydır ailemle görüşmüyorum şu 7 aydır ailemin arkamda olmadıgı ima ederek içip eve gelıp hakaretlerine şiddetine maruz kaldım ve şikayetçi oldum fakat rapor almadım şuan savcılıkla bununla ilgilide dosya mevcut 2 farklı şikayet dosyası var ve eşimde içkiliydim ne yaptıgımı bılmıyordum dıye ifade vermiş ben davamı geri almadım şuan eşimden ayrıyım maddi gelırım yok iş arıyorum eşimin hatalarından dolayı aile baglarım tamamen koptu 3 tanede çocugum var şuan eşimin ailesi bakıyor ve velayetlerini eşime vermeyı düşünuyorum çocuklarım belli bir yaşa gelene kadar sizce bu düşüncem doğrumu? boşanma davası açmak istıyorum maddi manevi hakkım neyse almak istıyorum birde takılarımı eşim bozdurdu şuan sigortasız bir işte çalışıyor mal varlığıda yok takılarımı alabılırmıyım ödeme gücüm yok derse alamamam söz konusu olabılırmı nafakada vermek istemiyor hapis yatarım yine vermem diye mesaj yazdı hiç bir talepte bulunmadan anlaşmalı boşanmamıza aksi halde davaya katılmayıp katılsada eşimi sevıyorum boşanmak istemıyorum dıye ifade verecegını söyluyor yapmam gereken ne lüften yardımcı olun çok magdur durumdayım şimdiden çokk teşekkür edıyorum saygılar.
Old 26-01-2011, 10:24   #2
AV. İLKER VURAL

Olayların içeriğini tam olarak bilmemekle birlikte, açacağınız boşanma davasında kusurun eşinizde olduğunu ispatlamaya yetecek kadar delil bulabileceğinizi düşünüyorum.

Eşinize karşı, yaralama, hakaret ve tehditten dolayı bir ceza davası açılması söz konusu. Böyle bir dava açıldığı zaman, bu ceza davasını boşanma davasında delil olarak gösterebilirsiniz. Bunun haricinde olaylarla ilgili tanık dinletebilirsiniz.

Boşanma davasında tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası yanında maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Takılar için ise ayrıca harç yatırarak dava açmanız gerekir. Eşinizin takıları bozdurması ve hatta takıların parasını ev ihitiyaçları için harcadığı gibi bir iddiasının kendisi açısından hukuki anlamı olmayacaktır. Bu sebeple takılarınızı da talep edebilirsiniz.

Davanızın kabul edilmesi ve buna rağmen eşinizin kararda sizin lehinize belirtilen borçlarını yerine getirmemesi halinde icra yoluna başvurabilirsiniz. Ancak, icrada başarı şansının borçlunun mal varlığıyla doğru orantılı olduğunu da belirtmek isterim. Eşiniz nafaka borcunu ödemezse şikayetiniz üzerine hapis cezası alacaktır. Bunun haricinde açılacak olan ceza davalarından(tehdit/hakaret/yaralama) da hapis cezası çıkması sözkonusu.

Eşiniz her ne kadar sigortasız da çalışsa, karşısına çıkacak olan bir hapis cezası tehdidinden kurtulmak için sizinle anlaşma yolunu seçebilir.

Maddi durumunuz yetersiz ise bulunduğunuz yer barosundan yardım isteyebilirsiniz.
Old 26-01-2011, 10:57   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Alıntı:
3 tanede çocugum var şuan eşimin ailesi bakıyor ve velayetlerini eşime vermeyı düşünuyorum çocuklarım belli bir yaşa gelene kadar sizce bu düşüncem doğru mu?

Çocuklarınızın velayetlerini daha sonra babalarından alabilmeniz için, çocuklarınız için baba yanında kalmanın tehlike ve zarar doğuruyor olması lazımdır.

Yani çocakların akli, bedeni veya ruhi bir zarar görmesi durumu varsa veya ihtimali mevcutsa velayetin babadan alınıp, size verilmesi için dava açmanız mümkündür. Ve bu iddialarınızı ispatlamanız halinde velayetlerin size verilmesi olasıdır.

Çocukların belli bir yaşa gelmeleri demişsiniz, bu durumda çocuklar kendilerini ifade edebilecek yaşta olacaklardır (8 yaş ve sonrası). Mahkemede çocukların görüş ve istekleri önemli olacaktır.

Velayette asıl olan çocukların yararıdır. Bu sebeple anne ve babanın her ikisinin de velayeti istemesi halinde asıl çocuklar için iyi doğru olan nedir ona bakılacaktır. Yine kardeşlerin birbirinden ayrılmamasına da özen gösterildiğini hatırlatalım.

SONUÇ : Boşanma davası içinde velayet talebinde bulunmazsanız, velayetleri almak için haklı sebep beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Tekrarla bir avukattan doğrudan destek almanız yararınızadır.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi