Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İstinafdan dönen karar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2024, 13:48   #1
Konuk

Varsayılan İstinafdan dönen karar

Merhabalar, çocuklarıma görüşme merkezinde refakat eden uzmanlardan birinin çocuklarım için danışmanlık tedbiri talebi ile benden habersiz dava görülüp karar verilmişdi bende bunu uyap dan öğrenmişdim, bend2 danışmanlık tedbiri hakkında bilgim olmadığı ve refakatçinin bana ve çocuklarıma olsn tutum ve davranışlarını anlatan itiraz dilekçesi vermişdim,mahkemede bu itirazımı istinafa göndermiş, istinafda çocuklara rwfakatçilik yapmayan baika uzman tarafından gerççekten bu danışmanlık tedbirine gerek var mı yokmu diye rapor alınmasını, velinin yani benimde duruşmaya davet edilip katılacağım şekilde usulüne uygun dava görülüp öyle karar verilmesini istemiş, istinafdan böyle karar çıkınca bu sefer tekrar dava açılmış benimde duruşmaya katılmam için eve tebligat geldi, ben işin bu noktalara varacağını hiç düşünmemişdim. Bixim bu arada 7 aydır da danışmanlık tedbirimiz devam ediyor süreki olarak sosyal hizmetli görevlisiylede görüşüyoruz,en son ki görüşmemizde de şuana kadar hiç kimse bu karara itiraz etmemişdi ilk defa siz itiraz ettiniz, şimdi tekrar dava açıldı, size ekstradan mahkeme masraflarını,avukat ücreti masraflarını ödeyeceksiniz dedi. Şimdi ilk davadan benim haberim olmadığı ve danışmanlım tedbirinin ne olduğunu bilmediğim için sadece karara itiraz dilekçesi yazmışdım. Ben bu dilekçemin istinafa gideceğini, istinafdan da tekrar usulüne uygun dava açılmasını isteyecek bir karar çıkacağını bilmiyordum. Şimdi gerçekten açılan bu davanın masrafları ve sosyal hizmetlerin avukatının ücretini ben mi ödeyeceğim. Çok şaşkınım şu anda.
Old 08-02-2024, 15:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
enson ki görüşmemizde de şuana kadar hiç kimse bu karara itiraz etmemişdi ilk defa siz itiraz ettiniz, şimdi tekrar dava açıldı, size ekstradan mahkeme masraflarını,avukat ücreti masraflarını ödeyeceksiniz dedi. Şimdi ilk davadan benim haberim olmadığı ve danışmanlım tedbirinin ne olduğunu bilmediğim için sadece karara itiraz dilekçesi yazmışdım. Ben bu dilekçemin istinafa gideceğini, istinafdan da tekrar usulüne uygun dava açılmasını isteyecek bir karar çıkacağını bilmiyordum. Şimdi gerçekten açılan bu davanın masrafları ve sosyal hizmetlerin avukatının ücretini ben mi ödeyeceğim. Çok şaşkınım şu anda.

Karara karşı yaptığınız itiraz istinaf dilekçesi olarak değerlendirilmiş ve istinaf mahkemesi de itirazınızı haklı bularak başka bir uzmandan görüş alınmasına karar verilmiş. Bu itirazının kabulü sizin lehinize bir durum.

İstinaf mahkemesinin yeniden görülmek üzere dosyayı ilk mahkemeye göndermesi yeni dava değil eski davanın devamı niteliğindedir. Sadece sayısı değişmektedir.

Yargılama gideri ve vekalet ücreti Mahkemenin vereceği kararın niteliğinde
göre belli olacaktır. Şimdiden ve peşinen değerlendirme yapılamaz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi