Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SÖzleŞmeye Aykiri Tapu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-04-2013, 15:10   #1
Av. Nilay Parlar

Varsayılan SÖzleŞmeye Aykiri Tapu

Merhabalar,
Müvekkil, arsasını, kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaparak müteahhite veriyor. Onunla birlikte yan parselde olan arsa sahibi de aynı sözleşmede kendine ait arsayı veriyor. İki arsa sahibi ile müteahhit, düzenledikleri sözleşmede, bağımsız bölümlerin paylaştırılmasını yapıyorlar. Bu sözleşmeye göre, A Blok Zemin 4 nolu bağımsız bölüm ile, A Blok 1. kattaki 7 nolu bağımsız bölüm müvekkile ait olacak.
Müvekkil tapularını alıyor. Sonradan tapuya baktığında, kendisine A Blok zeminde yer alan 2 ve 3 nolu bağımsız bölümlerin verildiğini görüyor.
Müvekkile verilmesi gereken 4 ve 7 nolu bölümler ise diğer arsa sahibi adına kayıt edilmiş.
Şimdi; tapu iptal tescil davası açacağız, ancak;
- Davalımız, şuan tapu kaydında malik görünen diğer arsa sahibi ve onunla birlikte müteahhit mi olacak?
- Dava dayanağımız yolsuz tescil mi yoksa hata-hileye dayalı mı olacak?
-Tapu müdürlüğünün herhangi bir sorumluluğu ve dolayısı ile davada taraf sıfatı olacak mı?
Aklımızda bu ve benzeri bir çok soru var, konuya ilişkin araştırma yaparken genelde, taraflardan birinin edimini yerine getirmediği yönünde kararlara ve tartışmalara rastladık, yardımcı olabilirseniz seviniriz.
Old 04-04-2013, 15:49   #2
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Olayda müvekkilinizle müteahhit arasında yapılan sözleşme ile yan parsel sahibi şahıs ile müteahhit arasında yapılan iki sözleşme mevcut(kat karşılığı). Eğer hata hükümlerine giderseniz tescile esas olan akti iptal eder ve bunun sonucunda yolsuzlaşan tescilin düzeltilmesini istersiniz. Ancak bu durumda diğer tescil de yolsuz hale gelmeyecektir.

Elinizde 4 ve 7 nolu bağımsız bölümlere dair kat karşılığı sözleşmesi geçerliliğini yitirmemiştir;zira ifa edilmemiştir. Bu sözleşmeye istinaden cebri tescil davası açarsanız müteahhit zor durumda kalacaktır. Müteahhite naçizane tavsiye olarak diğer parsel sahibini ikna etmesi, ikna edemezse hata yoluna başvurarak sözleşmeyi iptal ettirebileceğini ve yolsuzlaşan tescili düzeltebileceğini söyleyiniz. Aksi halde diğer arsa sahibine dava tevcih edemeyeceğinizi düşünüyorum.
Old 04-04-2013, 15:53   #3
Av. Nilay Parlar

Teşekkür ederim.
Müteahhit, diğer arsa sahibini ikna etmek için süre istemiş ancak diğer arsa sahibi önce kabul ettiği halde, şimdi kabul etmiyor. Müteahhit de ben bu işi çözeceğim diyerek müvekkili oyalıyor maalesef.
Old 04-04-2013, 16:21   #4
uugur

Şöyle bir yol da izlenebilir mi diye düşünüyorum: Müteahhit ve diğer arsa sahibi aleyhine asliye hukukta açacağınız bir dava ile kat karşılığı inşaat sözleşmesinde kararlaştırılan bağımsız bölümlerin tespitini ve sözleşme uyarınca paylaşılan dairelerin müvekkiliniz adına tescilini.
Umarım yararlı olmuştur. Bana daha basit bir yol gibi geliyor.
Old 04-04-2013, 17:19   #5
uugur

kat k. inşaat sözleşmesindeki payların tespitini ve tescili için müteahhit ve diğer arsa sahibine karşı dava açabilirsiniz diye düşünüyorum. Bana daha kısa gibi geldi bu yol.
Old 05-04-2013, 09:02   #6
Av. Nilay Parlar

Alıntı:
Yazan uugur
kat k. inşaat sözleşmesindeki payların tespitini ve tescili için müteahhit ve diğer arsa sahibine karşı dava açabilirsiniz diye düşünüyorum. Bana daha kısa gibi geldi bu yol.

Evet, teşekkürler, biz de en sonunda bu şekilde yapmaya karar verdik.
Old 05-04-2013, 10:30   #7
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Alıntı:
Yazan uugur
Şöyle bir yol da izlenebilir mi diye düşünüyorum: Müteahhit ve diğer arsa sahibi aleyhine asliye hukukta açacağınız bir dava ile kat karşılığı inşaat sözleşmesinde kararlaştırılan bağımsız bölümlerin tespitini ve sözleşme uyarınca paylaşılan dairelerin müvekkiliniz adına tescilini.
Umarım yararlı olmuştur. Bana daha basit bir yol gibi geliyor.
Bu dava ancak müteahhide karşı açılır; zira ortada ayni hak temelli bir dava değil, sözleşmeden kaynaklı bir cebri tescil davası vardır. Nispilik ilkesi gereğince diğer paydaş kötüniyetli olsa bile üzerine yapılan tescili yolsuz kılamazsınız. Ancak bir tazmin durumu söz konusu olabilir kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi