Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma ve Takıların iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-04-2013, 12:53   #1
merturk84

Varsayılan Boşanma ve Takıların iadesi

Sayın meslektaşlarım iyi çalışmalar..
Müvekkileme karşı açılmış bulunan boşanma davasında müvekkilem eşinden boşanmayı istemiyor ancak müvekkileme takılmış takılar da mevcut.Açılmış olan davada davanın reddini talep edip eğer mahkeme aksi kanaatteyse,boşanmaya karar verirse takılan takıların İADEsini veya bedelinin ödenmesini talep edebilir miyiz?yoksa boşanma kararı verilirse daha sonra açılacak bir davada ileriye sürmemiz mi uygun olur?Cevaplarının için şimdiden teşekkürler...
Old 05-04-2013, 13:11   #2
yılmazkan

Bahsettiğiniz şekilde terditli talepte bulunabilirsiniz. Dilerseniz ilerde yeni dava açarak da talepte bulunabilirsiniz. Mevcut davada talep etmek makul bir yoldur.
Old 05-04-2013, 13:26   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Meslektaşımınyanıtlarına katılmakla birlikte bir ekleme yapmak istiyorum; takıların iadesi davası nafaka ve tazminbat gibi olmayıp ayrıca harca tabidir. Bu nedenle karşı dava çarak talep etmenez gerekmektedir. Ya da dava sonucunu bekleyip ondan sonra davanızı açabilrisizniz. Açıkçası madem müvekkiliniz boşanmak istemiyor, doğrudan bu davanın reddini talep edip takıların iadesini tlep etmeyin. Nasılsa takıların iadesi davasının sonuçlanması için de boşanamannın gerçekleşmesi gerekli.
Old 05-04-2013, 13:40   #4
merturk84

Haklısınız.bu davada ileri sürmeyip ileride de bu davayı açabilirim.mahkeme ilk önce boşanma davasına karar verip, daha sonra takıların iadesi talebi için delilleri toplayacak sanırım?yoksa aynı anda delilleri toplayıp karar verir mi?teşekkürler...
Old 05-04-2013, 14:50   #5
av.gokcen

Merhabalar,

Takılar, müvekkilinizin kişisel malı olduğuna göre, mal rejiminin sona ermesinden önce ya da sonra istenebilir. Boşanma davasının sonucunun beklenmeyeceği kanaatindeyim.

8.Hukuk Dairesi,Esas: 2010/5567,Karar: 2011/2071,Karar Tarihi: 11.04.2011 “ Eşlerden her biri kişisel eşyalarını her zaman mal rejiminin sona ermesinden önce ya da sonra isteyebilir. Bu istek mal rejiminin tasfiyesi halinde, istenilecek katkı payı, değer artış payı veya artık değere katılma alacağı olarak nitelendirilemez ve değerlendirilemez. Bu tür eşyalarla ilgili dava, boşanmanın fer'i (eki) niteliğinde davalar olarak da düşünülemez.”

İyi çalışmalar..
Old 05-04-2013, 15:00   #6
merturk84

Teşekkürler.Kısacası bu davada ileriye sürmemem için herhangi bir engel yok anladığım kadarıyla.Ancak mahkeme boşanmaya karar verirse boşanma kararı temyiz edilmeden mi takılar hususunda karar verecek?usul olarak ne şekilde bir yargılama yapılabilinir çözemedim.bir de usul ekonomisi açısından aynı davada ileriye sürülmesinin doğru olacağını düşünüyorum.çünkü tanıklar her iki davada da aynı tanıklar olacak...
Old 05-04-2013, 15:11   #7
av.gokcen

Takıların iadesi talebiniz için harç yatırmanız gereklidir.

Boşanma ve takıların iadesi davasının birlikte görülebileceğini düşünüyorum.

Eklediğim Yargıtay kararından, takılar hakkında karar vermesi bakımından, boşanma kararını beklemek durumunda olmadığı ortaya çıkıyor.

Boşanma konusunda karar verip diğer dosyayı tefrikle başka esasa kaydedebilir.Takılar hususunda bilirkişi incelemesi yapabilir.
Old 05-04-2013, 15:45   #8
merturk84

Teşekkürler sayın meslektaşlarım.Müvekkilim boşanmayı istemiyor, onun için boşanma istemememiz nedeniyle ikilemde kaldım.Acaba mahkeme bu davayı bize karşı açılmış bulunan davada karşı dava olarak incelebilir mi diye düşündüm.Harç ve gerekli bilirkişi incelemesi için evet harç ve masraf yatırıcaz tabi ki....Yoksa ayrı da açabiliriz davayı boşanma kararı verilirse ama ben usul ekonomisi bakımından aynı anda görülmesinin uygun olacağını düşündüm...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi