Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 14 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-04-2008, 15:04   #481
Seyda

Sınav için gerçekten ciddi emek veren ve üçüncü girişinde yüzü gülen bir aday adayı olarak kursla ilgili düşüncemi ben de belirtmek istiyorum.

Değerli arkadaşlar;

Üç sınava da evde hazırlandım. Tamamen kendi çabamla başardım ve kursun kolay program yapabilenler için gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ancak çevrenizde size plan-program açısından yardımcı olabilecek kimse yoksa, ilk girdiğiniz sınavı sırf bu nedenle kaybedebilirsiniz. ''Çalışmaya nerden başlamalıyım'' sorusuna cevap bulana kadar 1,5-2 ayı yok yere yitiriyorsunuz. Ancak plan yapar ve özellikle Anayasa, İdare, Ceza Genel, İcra-İflas ve Medeni Usul Hukuku derslerini yazarak ve bol soru çözerek çalışmaya başlarsanız çok rahat edersiniz.

Bu tür bir sınava ilk kez girecekler ve bir türlü nereden başlayacağına karar veremeyecekler için ise kurslar çok faydalı. Sadece nasıl çalışacağınızı öğrenerek bile sınavı %70 kazanmış oluyorsunuz bana göre.

Emeğinizin karşılığını aldığınız günü görmeniz dileğiyle..
Başarılar..
Old 29-04-2008, 16:48   #482
SADULLAH EVLİYAOĞLU

Varsayılan baraj puanı

Dün Themis in yazarı Ümit Kaymakla görüştüm.70 e 28 yapmanız yeterli
Old 02-06-2008, 19:42   #483
av_muratsahin29

Herkese mutlu bir yasam diliyorum...Nasıl calısmalıyız bu önemli. Soru dagılımı nasıl, hangi derslerden kac soru gelıyor? Kazanan arkadaslardan bir acıklama yapmalarını rica ediyorum, tesekkürlerimi iletiyorum..
Old 03-06-2008, 17:10   #484
av_muratsahin29

seyda hanım acıklamalrınız için tesekkür ederim ancak yazarak ne kadar calısılabılırkı zaman kaybı degılmı ya da ben öyle düşünüyorum idare hukukunda ve anayasada kıtap secımımı kımlerden kullanmam gerek saygılar..
Old 04-07-2008, 19:43   #485
Seyda

Hakimlik sınavı mülakatını da kazanarak bugün yeni görevime başladım. Burada yaklaşık 2 senedir bu zorlu yolu,bu heyecanı birlikte paylaştığım tüm üyelerimize teşekkür ediyorum.

Emeğimin karşılığını görmek mutluluk verici..

Sınava hazırlanan herkese kolay gelsin..
Old 04-07-2008, 23:00   #486
Ordinaryus

Tebrik ediyorum çok Seyda seni, çok mutlu oldum senin adına, darısı başıma
Old 04-07-2008, 23:35   #487
kapgan

Alıntı:
Yazan Seyda
Hakimlik sınavı mülakatını da kazanarak bugün yeni görevime başladım. Burada yaklaşık 2 senedir bu zorlu yolu,bu heyecanı birlikte paylaştığım tüm üyelerimize teşekkür ediyorum.

Emeğimin karşılığını görmek mutluluk verici..

Sınava hazırlanan herkese kolay gelsin..

Tebrik ederim,başarılar dilerim görevininizde.
Şimdi açık olarak sormak istiyorum,sizce mülakat sınavlarında halk deyimiyle torpil,kollama v.b. işleri oluyor mu,oluyorsa nasıl oluyor
Old 05-07-2008, 12:15   #488
Seyda

Sayın kapgan,

Günlerce evden hatta odamdan doğru dürüst dışarı çıkmadan ders çalıştım,mezuniyetimin ardından 2 yıl evde oturmanın verdiği huzursuzluğa ve bunu insanlara anlatmanın verdiği inanılmaz büyük sıkıntıya katlandım,başaramıyorum demenin üzüntüsüyle bazen etrafımdaki insanları da üzdüm kırdım,hayatımın her alanındaki her planı bu sınava göre yaptım,güzel şeyleri kaçırdım,bazen kendimle savaştım..

Ben bu sonucu hakettim ve kazanan herkesin de hakederek bu noltaya geldiğine inanıyorum.Bu tesadüfi bir başarı ya da şans eseri kazanılmış bir mutluluk değil..Böyle görmek en başta kendime ve emeğime saygısızlık olur..

Dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum..Unutmayın; emek vermeden hiçbir şey elde edilmiyor..

Saygılarımla..
Old 09-07-2008, 18:08   #489
DMKY

Alıntı:
Yazan Seyda
Hakimlik sınavı mülakatını da kazanarak bugün yeni görevime başladım.

THS`nin forumlarini yakindan izleyenler, sizlerin vermis oldugu emege bire bir sahit oldular. Kazanamayanlarla uzulduk, kazananlarla da sevindik.

Sizi ve sinavda basarili olan diger arkadaslari yurekten kutlarim.
Old 15-07-2008, 11:48   #490
pacta sunt servanda

Seyda hanım sizi tebrik ederim.Emeğinin karşılığını alabilmiş olmak çok sevindirici olmalı. Darısı bizim gibi yeniden hazırlananların başına Size sormak istediğim sınavlara hazırlık kitapları dışında ders kitaplarına ne derece ağırlık verdiğiniz. İcra ve medeni usul gibi derslerin okulda okuduğumuz kitapları oldukça ayrıntılı, siz hangi dersler için okul kitaplarına da bakmayı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler, meslek ysşantınızda başarılar..
Old 15-07-2008, 20:03   #491
zeuuss

öncelikle herkese merhabalar...

2008 temmuzda mezun oldum. yargıçlık sınavlarına girmeyi düşünüyorum, hazırlık kurslarından yararlanmak niyetindeyim, daha önce bu tarz kurslara gitmiş olan arkadaşlar tecrübelerini benimle paylasırlarsa sevinirim. hangi kursdan en yüksek verimi alabilirim. site içinde reklam yapma kaygısıyla cevaplayamayan arkadaşlarımız olabilir, zeuuss@hotmail.com adresinden benimle kursların basarıları hakkında bilgilerinizi paşlasırsanız cok sevinirim.
saygılarımla...
Old 17-07-2008, 16:22   #492
SADULLAH EVLİYAOĞLU

Merhabalar.Sınava hazırlık için borçlar,ticaret ve medeniden güvenilir kaynak ismi verecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum...Medeni den Bilge Öztan diyorlar ama o kitap bende var ve çok boğucu.Konudan çok başlık var
Old 18-07-2008, 09:29   #493
slide

Alıntı:
Yazan SADULLAH EVLİYAOĞLU
Merhabalar.Sınava hazırlık için borçlar,ticaret ve medeniden güvenilir kaynak ismi verecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum...Medeni den Bilge Öztan diyorlar ama o kitap bende var ve çok boğucu.Konudan çok başlık var

gaza gelip bitirmenizi öneririm bilge öztanı..şimdiye kadar gördüğüm kazanmış tüm arkadaşlar bilge öztandan çalışmış maalesef
Old 19-07-2008, 10:58   #494
mamuga

kessin alacaklar biliyorum türkiyede o kadar açık var ki mecburlar almaya
Old 21-07-2008, 23:15   #495
love_of_law

Merhabalar. Çok basit ve cahilce bir soru soruyor olabilirim mazur görün lütfen. 3. sınıfa geçtim ve bu konuda bilgi eksikliğimden ötürü soruyorum bu soruyu.
Diyelim ki yazılı sınavı geçtik ve mülakatta elendik. Mülakatta elenen adayın daha sonra tekrar hakimlik sınavına girmesi mümkün değildir sanırım değil mi?
Old 22-07-2008, 22:27   #496
Emel YILMAZ

Alıntı:
Yazan love_of_law
Merhabalar. Çok basit ve cahilce bir soru soruyor olabilirim mazur görün lütfen. 3. sınıfa geçtim ve bu konuda bilgi eksikliğimden ötürü soruyorum bu soruyu.
Diyelim ki yazılı sınavı geçtik ve mülakatta elendik. Mülakatta elenen adayın daha sonra tekrar hakimlik sınavına girmesi mümkün değildir sanırım değil mi?
Sayın love_of_love,
4. defadır mülakatten elenip tekrar giren arkadaşlarım var içiniz rahat olsun
Old 23-07-2008, 22:40   #497
love_of_law

Alıntı:
Yazan Emel YILMAZ
Sayın love_of_love,
4. defadır mülakatten elenip tekrar giren arkadaşlarım var içiniz rahat olsun

Emel Hanım, çok çok teşekkür ederim. İnanın içimi rahatlattınız ve çalışma hevesim tekrar yerine geldi.
Saygılarımı sunarım
Old 05-08-2008, 22:51   #498
SİBEL

herkese merhaba.4. sınıf öğrencisiyim ve hakimlik sınavı için çalışmaya başlayacağım.ancak derslerin sıralamasını nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum.sizce derslerin sıralamasını nasıl yapmalıyım?bu konu hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim.
Old 06-08-2008, 22:32   #499
temren

bende oturup bir plan yaptım.bir kamu bir özel hukuk sıralama olarak iyi bence hem kafayı da fazla yormaz.ilk olarak anayasa ve medeni hukuk,daha sonra idare ve borçlar,miras.kamu hukukundaki dersler fazla olmadığından özeller arka arkaya biraz birikecekkalan dersleri de nasıl uygun hissediyorsan ona göre çalış.şimdiden başarılar umarım iyi sonuçlar alırız.
Old 09-08-2008, 19:25   #500
Av. R. Onur ÇINAR

Alıntı:
Yazan SİBEL
herkese merhaba.4. sınıf öğrencisiyim ve hakimlik sınavı için çalışmaya başlayacağım.ancak derslerin sıralamasını nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum.sizce derslerin sıralamasını nasıl yapmalıyım?bu konu hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim.

hukuk bilgisi deney öncesi, kült bir bilgi türü olduğu için bir duvarın yapısına benzer. alttaki tuğlaları ne kadar kuvvetlendirirsen o kadar iyi. ben henüz çalışmaya başlamadım ama 1.sınıf derslerinden başlayıp(anayasa, kişiler, aile, temel kavramlardan) 4.sınıf derslerine kadar okulda görmüş olduğun sırayla devam ederseniz bence en iyi çalışma yöntemini oluşturmuş olursunuz.
Old 12-08-2008, 11:44   #501
ankarahukukaslı

merhabalar hakimlik sınavı yılda 2kez mutlaka yapılıyor mu yani yazın calışsam kışın bir sınav olur mu?
Old 18-08-2008, 15:06   #502
agah

Yılda iki kez mutlaka yapılıyor diyemeyiz belki ama bugüne kadar genellikle böyle yapıldığını biliyoruz.
Old 19-08-2008, 14:24   #503
AvTürk

İ L Â N

A D A L E T B A K A N L I Ğ I N D A N

.

1-Bakanlığımızca yazılı yarışma sınavı ve mülâkat ile 9-5 inci dereceli kadrolara 550 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alınacaktır.

2-Başvurular 13 Ekim 2008 Pazartesi günü başlayacak, 31 Ekim 2008 Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

3-Yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 20 Aralık 2008 Cumartesi günü Ankara’da yapılacaktır. Sınav saat 09.30’da başlayacak ve 2.5 saat sürecektir.

4-Sınavın organizasyonu ve uygulanması tamamen ÖSYM’nin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir. Sınav test usulü ile yapılacak olup, cevap kağıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayarla değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı taktirde, bu soru, ilgili testi işaretleyen tüm adaylar için doğru yanıtlanmış kabul edilecektir. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi yirmi (20) tam puan üzerinden; Alan Bilgisi Testi seksen (80) tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecektir. Bu değerlendirme yapılırken Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi konuları ile Alan Bilgisi Testi konuları kendi aralarında eşit olarak puanlandırılacaktır.

Adayların Genel Başarı Puanı tespit edilirken, Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Puanı ile Alan Bilgisi Testi Puanı toplanacak ve böylece yüz (100) tam puan üzerinden Genel Başarı Puanı hesaplanmış olacaktır.

Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilân edilen kadronun (550) bir katı fazlası olan 1100 aday mülâkata katılmaya hak kazanacaktır. 1100 üncü aday ile aynı puanı alan adaylar da mülâkata çağrılacaktır. 70 ve üzeri puan alanların sayısı 1100’ü bulmaz ise sadece 70 ve üzeri puan alan adaylar mülâkata çağrılacaktır.

Bu şekilde yapılan değerlendirmeye göre kontenjana giren adayların Sınav Sonuç Belgesinde “Mülâkata katılmaya hak kazandınız.”, 70 ve üzerinde puan alan ancak kontenjana giremeyen adayların Sınav Sonuç Belgesinde “ Kontenjan nedeniyle mülâkata katılmaya hak kazanamadınız.”, 70 puanın altında puan alan adayların Sınav Sonuç Belgesinde ise “Kazanamadınız” ibaresi yer alacaktır.

5-2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun değişik 8 inci maddesi uyarınca adaylığa atanacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

a)Türk vatandaşı olmak,

b)31.01.2008 tarihi itibarıyla lisans ve lisans üstü (master) öğrenimini yapmış olanlar için 30 yaşını (doğum tarihi 31.01.1978 ve daha sonra olanlar), doktora öğrenimini tamamlamış olanlar için 35 yaşını (doğum tarihi 31.01.1973 ve daha sonra olanlar) bitirmemiş olmak,

c)Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

d)Kamu haklarından yasaklı olmamak,

e)Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedeğe geçirilmiş olmak,

f)Hâkimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya sakatlığı, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi özürlü durumları bulunmamak,

g)Taksirli suçlar hariç olmak üzere, üç aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı bir suçtan veya kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan veya taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma veya kovuşturma altında olmamak,

h)Hâkimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak.

6- Sınava girmek isteyenler:

a)Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Mesleğe Kabul ve Hâkim Adaylığı Şube Müdürlüğünden, ağır ceza Cumhuriyet başsavcılıkları ile bölge idare mahkemesi başkanlıklarından veya Personel Genel Müdürlüğü internet sayfasından (www.pgm.adalet.gov.tr) temin edecekleri matbu başvuru formunu,

b)Hukuk Fakültesinden mezun olduğunu gösteren diplomasının suretleri, diplomaların düzenlenmemiş olması hâlinde daha sonra diploma ve örnekleri ile değiştirilmek üzere bitirme belgesi suretini, öğrenimini yabancı ülkelerdeki bir hukuk fakültesinde yapmış olanların ise diploma suretleri ile birlikte Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olduğuna dair verilecek belgeyi,

Hukuk fakültesi mezunu olup hukuk alanında doktora yaptığını gösteren diploma suretini,

c)Nüfus müdürlüğünden veya noterden onanmış nüfus cüzdanı sureti ile nufüs müdürlüğünden alınacak nüfus aile kayıt tablosunu,

d)Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olacak şekilde son üç ay içerisinde çekilmiş başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek nitelikte iki adet vesikalık fotoğrafı,

e)ÖSYM adına T.Halk Bankası, T.Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası’nın tüm şubeleri ve T.Garanti Bankası, T.Halk Bankası, T.Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı aracılığıyla sınav ücreti olan 50 YTL yatırıldığını gösteren banka dekontu,

31 Ekim 2008 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Mesleğe Kabul ve Hâkim Adaylığı Şube Müdürlüğüne veya bulundukları yer Cumhuriyet başsavcılıklarına yada bölge idare mahkemesi başkanlıklarına vermeleri gerekmektedir. Cumhuriyet başsavcılıkları veya bölge idare mahkemesi başkanlıkları başvuru evrakını masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle acele posta servisi (APS) ile aynı gün Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne göndereceklerdir.

Başvuru şartlarını taşımadığı tespit edilenler ve başvuru formundaki soruların bir veya birkaçını cevapsız bırakanlar ile eksik evrakla müracaat eden veya müracaatlarını doğrudan posta yoluyla yapanların başvuruları kabul edilmeyecek ve bu durum kendilerine bildirilecektir. Bu adaylar ÖSYM’ye verilecek olan sınava girecekler listesine de dahil edilmeyecektir. Yapılan incelemede başvuru şartlarını taşıdığı anlaşılan adayların listesi Personel Genel Müdürlüğünün internet sayfasında (www.pgm.adalet.gov.tr) ilân edilecektir. Başvuru koşullarını taşımadığı hâlde sınav ücretini yatıran veya başvuruları geçerli olduğu hâlde sınava girmeyen yada birden fazla sınav ücreti yatıran adayların mazeretleri kabul edilmeyecek, yatırdıkları ücretler iade edilmeyecektir.

7-Sınava girecek her aday için ÖSYM tarafından hangi bina ve salonda sınava gireceklerini gösteren Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi hazırlanacak ve bu belgeler adayların adreslerine postalanacaktır. Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi sınavdan üç gün önce eline ulaşmayan adayların ÖSYM’ye başvurmaları gerekmektedir. Sınava Giriş ve Kimlik Belgesini ibraz edemeyenler sınava alınmayacaktır.

8-Adaylara yazılı yarışma sınavında 40 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 100 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır. Testlerdeki soruların konulara göre dağılımı kendi aralarında eşit olacaktır.

5720 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi ile 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa eklenen 9/A maddesi gereğince adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavında adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi : Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi ile ilgili seçmeli sorulardan,

Alan Bilgisi Testi : Anayasa Hukuku, Medenî Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, İdarî Yargılama Usulü ve İdare Hukuku ile ilgili seçmeli sorulardan

Oluşacaktır.

9-Adayların sınava gelirken yanlarında ÖSYM tarafından hazırlanan Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve onaylı özel bir kimlik belgesi, yumuşak kurşun kalem ve silgi getirmeleri ve yanlarında kesinlikle cep telefonu bulundurmamaları gerekmektedir.

10-Hukuk alanında doktora yapmış olanlar yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülâkata tâbi tutulacaklardır. Bu kişiler, ilânın 12 nci maddesine göre mülâkata katılmaya hak kazanan adaylardan istenen belgelerle birlikte, ilânın 6 ncı maddesinin son fıkrasında belirtilen yerlere, başvuru tarihleri olan 13 Ekim 2008-31 Ekim 2008 tarihleri arasında başvuruda bulunmak zorundadırlar.

11-Yazılı sınav sonuçları ile mülâkat günü ve yeri, ÖSYM tarafından adaylara duyurulacak ve Bakanlığımız internet sitesinde ilân olunacaktır. Adayların sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını, sınav sonuçlarının internette ilân edilmiş olması nedeniyle, Sınav Sonuç Belgelerinin adreslerine postalama tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde ÖSYM’ye yapmaları gerekmektedir. ÖSYM süresi içerisinde yapılan itirazları inceleyerek 10 gün içinde adaylara bildirecektir. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

12-Mülakata katılmaya hak kazanan adayların, ÖSYM tarafından kendilerine gönderilecek olan yazılı sınav sonuç belgesinin ellerine ulaşmasından itibaren en geç 15 gün içerisinde ve her halükarda mülâkat tarihinden 7 gün önce aşağıdaki belgeleri Personel Genel Müdürlüğü Mesleğe Kabul ve Hâkim Adaylığı Şube Müdürlüğüne vermeleri veya masrafını ödemek şartıyla mahalli Cumhuriyet başsavcılığı yada bölge idare mahkemesi başkanlığı aracılığıyla göndermeleri gerekmektedir:

a)İlanın 6 ncı maddesinin (b) bendinde sayılan belgelerin asılları veya noterden onanmış örnekleri,

b)Hâkimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya sakatlığı, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi özürlü durumları bulunmadığını açıkça belirten tam teşekküllü bir Devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu,

c)Askerlik yaptığına, hâlen askerlik hizmetini yapıyor olduğuna veya ilişiği olmadığına yada ertelendiğine yahut yedeğe geçirilmiş olduğuna dair belge,

d)Başka kurum ve kuruluşa karşı mecburî hizmetle yükümlü bulunup bulunmadığına dair dilekçe şeklinde bildirim,

e)2 adet 6x9 ebadında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olacak şekilde başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek nitelikte son üç ay içerisinde çektirilmiş fotoğraf,

f)Mal bildirim belgesi,

g)Sınav sonuç belgesi,

h)Arşiv araştırmasına esas olmak üzere ilgilinin fotoğrafını ve imzasını taşıyan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu,

ı)Adalet Bakanlığına verilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığından veya Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alınacak resmi kurum sorgulu iki adet adlî sicil kaydı.

D U Y U R U L U R
Old 25-08-2008, 10:30   #504
ankarahukukaslı

teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için peki hakimlik için ingilizce bilmek ne kadar gerekli?
Old 25-08-2008, 13:18   #505
agah

Hakimlik mesleğine giriş için İngilizce bilmek gerekli değil.Fakat tabi ki kariyer için çok faydalı olur.
Old 25-08-2008, 14:13   #506
ankarahukukaslı

ben de mülakat için yararlı olabileceğini düşünmüştüm tekrar teşekkür ederim.
Old 25-08-2008, 18:04   #507
haksever

İngilizce bilmek kesinlikle mülakat açısından önemli. Şart değil ama mevcut hakimlere ingilizce öğretmeye çalışıyorlarken hazır bileni almak daha iyidir şeklinde düşünüyorlar. Yüksek lisans yapmakta avantaj çünkü adaya yüksek lisans yapmışsa mülakatta konusundan soru soruyorlar.
Old 26-08-2008, 18:43   #508
ankarahukukaslı

sanırım yazılı sınav kadar mülakata da hazırlanmak gerek...
Old 27-08-2008, 00:31   #509
HAMZA

Guncellenmesi maksadıyla, calısılması gereken kaynakları, bilen bir arkadasımız tekarardan yazsa nasıl olur? Simdiden Tesekkurler...
Old 03-09-2008, 13:56   #510
Seyda

Alıntı:
Yazan haksever
İngilizce bilmek kesinlikle mülakat açısından önemli. Şart değil ama mevcut hakimlere ingilizce öğretmeye çalışıyorlarken hazır bileni almak daha iyidir şeklinde düşünüyorlar. Yüksek lisans yapmakta avantaj çünkü adaya yüksek lisans yapmışsa mülakatta konusundan soru soruyorlar.

Mülakata girecek adayların İngilizce veya herhangi bir yabancı dil bilip bilmemesi mülakat komisyonu açısından kesinlikle önemli değil. Mülakatta kimseye yabancı dil seviyesi ile ilgili soru sorulduğunu veya kimsenin yabancı dil mülakatına alındığını veya buna dikkat edildiğini bu zamana kadar duymadım..Alınan adayların büyük çoğunluğunun yabancı dil seviyesinin iyi olduğuna inanmıyorum.Mevcut hakimlere ingilizce öğretilmeye çalışıldığı da şuan için doğru bir bilgi değil. Bu yüzden yabancı dil seviyesi kötü olan aday adaylarının bununla kafalarını karıştırmamalarını öneriyorum.

Yüksek lisans yapmanız ise sadece mülakatta gelecek soruyu cevaplamanız için, daha doğrusu alanınızdan soru gelmesi için size avantaj sağlayabilir, kesinlikle alınmanız için garanti oluşturmaz.

Başarılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi