Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 14 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2008, 18:08   #451
agah

Benim giriş kartım dün geldi. Sınava lisede giriyorum.
Old 28-03-2008, 19:37   #452
agah

Adalet bakanlığının internet sitesinde 3 kasımda yapılan adli yargı hakimlik sınavı ile ilgili bir duyuru daha yapıldı.70 barajının geçilmesi ile ilgili Danıştay kararından bahsedilmiş ama siz de okuyup fikirlerinizi beyan eder misiniz.

DUYURU

500 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alımına ilişkin olarak; 3 Kasım 2007 tarihinde yazılı yarışma sınavı ve 4-27 Şubat 2008 tarihleri arasında mülâkat yapılmış olup, buna ilişkin nihai başarı listesi ve duyuru internet sayfamızda 06.03.2008 tarihinde yayımlanmıştır.
Danıştay 12. Dairesinin ekte sunulan 21.03.2008 gün ve 2007/6700 Esas sayılı kararı, Bakanlığımıza 28.03.2008 tarihinde tebliğ edilmiştir. Söz konusu kararda yazılı yarışma sınavında uygulanan ölçme ve değerlendirmeye münhasır hukuka aykırılık tespit edildiğinden hesaplamaya ilişkin olarak ilan ve protokolün ilgili maddelerinin yürütülmesi durdurulmuş, 03.11.2007 tarihinde yapılan adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı sınavının standart sapma yöntemi olmaksızın ÖSYM Başkanlığına yeniden yaptırılacak hesaplama sonucunda 100 üzerinden en az 70 puan almak suretiyle kazanan ve mülakata katılmak için en yüksek puan alandan başlanarak ilan edilen kadro sayısının iki katı için gerekli olan puanı alan adayların haklarının saklı olduğu belirtilmiştir.
Danıştay kararı doğrultusunda, 03.11.2007 tarihli adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavına katılan tüm adaylar yönünden yeniden değerlendirme yapılmak üzere Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına 28.03.2008 gün ve 16246 sayılı yazımız ile Karar gönderilmiş olup, ÖSYM’ce yeniden yapılacak değerlendirmeye göre gelişmeler ayrıca duyurulacaktır.
Old 01-04-2008, 15:35   #453
slide

yanlış sorular sizce de var mı???itiraz etmeyi düşünüyormusunuz???
Old 01-04-2008, 16:11   #454
Av.Ayşegül Aydoğan

arkadaşlar memurlar.nette pek cok arkadasla yanlış sorular konusunda hemfikiriz...ben dilekçemi verdim...genel kültürde 27.soru alanda 91,97 ve 99.soruların cevaplarının uanlış oldugunu düşünüyoruz yanlış soru oldugunu düşünüyörsanız ne olur dilekçe vermekten cekınmeyın aylarımızı verdık bu sınava bi dilekce yazmak bunun yanında zor olmasa gerek
Old 01-04-2008, 17:40   #455
agah

İşin aslı bazı sorularda o kadar kararsız kaldım ki.Yanlış olduğunu düşünmekten kendimi alamadım.Bir araştırayım.
Old 01-04-2008, 18:30   #456
agah

Sayın aday adayı bahsettiğiniz alan bilgisi soruları arasında sadece 97. soruda şaibe var gibi. Bence tüm şıklar doğru .B şıkkı yanlış denmiş ama o da doğru.
Old 02-04-2008, 18:44   #457
iclal yağmur

Bu sınav sonunda kimsenin sesi soluğu çıkmıyor...Hem çok zor hem de çok kolay bir sınav olduğunu düşünüyorum.Yeni eklenen konular bi hayli sıkıntı yarattı.Umarım herkes için en hayırlısım olur...
Old 03-04-2008, 17:19   #458
agah

Sayın Aydın benim de dikkatimi çekti.Kimsenin sesi soluğu çıkmıyor.Ben 25 genel kültür 66 alan bilgisi yapmışım.Bu sefer de olmadı sanırım.
Old 04-04-2008, 14:48   #459
adalet_kenan

http://www.pgm.adalet.gov.tr/pgm0304...nak_3Kasım.htm

http://www.pgm.adalet.gov.tr/pgm0304...%20listesi.xls

listeler... inşallah üzülen arkadaşlarımız az sayıdadır. kazandıktan sonra kaybeymek.. ne acı....

tabi bu listeye göre kazananlar ayrı....
Old 04-04-2008, 15:40   #460
anadolu32

Arkadaşlar benimde sınavda alandan 72 gk den 28 doğrum vara ancak..İtiraz edeceğim sorular hariç..91 97 99 ve 109 .sorulara itiraz etmeyi düşünüyorum..
Old 06-04-2008, 18:39   #461
tudaa

Ben bu sınav için yorum yapmaktan bile geri dururum çünkü 3 kasım sınavında yeterince hüsranı yaşadım onun için bu sınavın getirisinin iyi olacağını da hiç ummuyorum şimdiden umutlu arkadaşları tebrik ediyorum.
Old 09-04-2008, 10:27   #462
faruksa

Herkese selamlar
uzun zaman oldu burada yazmayalı,
mülakat sonrası bekleyiş ve karmaşanın içine bir de sonuçlar eklenince bir tutam hayal kırıklığı ile dönmüş bulunuyorum aranıza.
30 Mart sınavına girmedim ancak sınavla ilgili şunu soyleyebilirim artık kendini tekrar eden bir sınav olmaktan çıkmıştır.Eklenen dersler uzun zamandır tekdüze giden ve ezberciliğe yaklaşan sistemi değiştirmiştir.
Bunun bilinçli bir tercih olup olmadığını anlamış değilim..
Fakat bu durum sınava giren arkadaşlarımızın sınava adaptasyonunu engellemiş,sorular karşısında yabancılık çektirmiştir.Özellikle ticaret hukuknda ki değişim ve genişleme ve iyuk ve borçlar özel dersleri için soru pratiğini mecbur kılmıştır.
Ayrıca Danıştay'ın Yürütmeyi Durdurma kararı ile sınav puanlarının hesaplanmasında standart sapmanın kullanılması uygulamasına şimdilik son verilmiştir.30 mart sınavının puanlarıda yeni puanlama sistemine göre olacaktır.
Sürekli değişen ve çoğu zaman belirsizliklere mahkum edilen sınav sistemi umarım zamanla rayına oturur.saygılarımla
Old 17-04-2008, 14:49   #464
Seyda

Çok şükür bugünü de gördüm..Kazanamadığım iki sınavın üzüntüsünü burda paylaşmıştım. Şimdi de sevincimi burda yaşamak istiyorum..

75 Alan-31 Genel Kültür ile 75,5 puan alarak mülakata girmeye HAK KAZANDIMMMMMM
Old 17-04-2008, 15:10   #465
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Seyda
Çok şükür bugünü de gördüm..Kazanamadığım iki sınavın üzüntüsünü burda paylaşmıştım. Şimdi de sevincimi burda yaşamak istiyorum..

Tebrikler Seyda Hanım.
Mülâkatın da üstesinden gelirsiniz. Hadi hayırlı olsun.
Old 17-04-2008, 16:20   #466
Armağan Konyalı

Sayın Seyda

Adalet adına sevindim
Sizin adınıza sevindim
Kendi adıma sevindim
Sizi sevenler adına sevindim

Özetle çok sevindim.

Kutlarım ve bu sevinç için teşekkür ederim.

Saygılarımla Sevgilerimle Sevinçlerimle
Old 17-04-2008, 16:45   #467
halit pamuk

Alıntı:

demek genel kültürü 45 (hala 60 soru üzerinden mi bilmiyorum) falan yapsanız 1. olacakmışınız.

Tebrikler, başarılar.
Old 17-04-2008, 16:53   #468
faruksa

Alıntı:
Yazan Seyda

Sizin adınıza çok sevindim.bunu neticeyi fazlasıyla haketmiştiniz. Bundan sonraki aşamalarda yani hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim.saygılarımla
Old 17-04-2008, 19:15   #469
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan Seyda

Seyda Hanım gerçekten tebrik ederim. Kazandığını duyduğum üçüncü kişi sizsiniz.Bu başarının devamı gelecektir eminim.
Old 17-04-2008, 23:12   #470
mltm_d

Seyda hanım sizi tebrik ediyorum...Ben de sizin gibi çok mutluyum ben de sınavı kazandım..Darısı mülakatın başına artık...Kazananlara hayırlı olsun..Kazanamayanlara da Allah güç versin ve bir dahaki sınavda kazansınlar inşallah..
Old 18-04-2008, 09:10   #471
av.sally

Çok ama çok sevindimmmmmmmmmm sizin gibi idealist hukukçular hepimiz ve bu ülke için şart

Tebrikler ve mülakatta başarılar
Old 20-04-2008, 17:09   #472
safa

Neşeli

Bende kazandım.Allah tamamını erdirsin artık.Ama gerçekten geçen sınava göre mülakatı geçme şansımız daha yüksek gibi görünüyor herkes için hayırlsı olsun
Old 20-04-2008, 20:04   #473
ayşe gül

Öncelikle hakim ve savcılık sınavını kazanan arkadaşları tebrik ediyorum. Ben de aralıktaki sınava gireceğim.Kursun faydası olur mu ya da kazanan arkadaşlar kursa gittiler mi? Teşekkür ederim.
Old 21-04-2008, 12:48   #474
tule

Kazanan arkadaşları tebrik ediyorum,ben de kurs konusunu merak edenlerdenim,kazanan arkadaşlar kursa gittiler mi acaba?Sanırım bu sınavın hazırlık kursları sadece Ankara ve İstanbul'da var.Araştırdığım kurslar 2.5- 3 ay süreli.Kursların ciddi bir katkısı oluyor mu?Ben 4.5 aydır Antalya'da av.stajı yapıyorum,dolayısıyla en az 3 aylığına Ankara yada İstanbul'a gitmek çok da kolay değil benim için.Kursa giden arkadaşlar gerçekten faydasını gördüler mi?
Old 22-04-2008, 12:20   #475
sword_can

Varsayılan Tebrik

Kazanan arkadaşları tebrik ederim. Mülakatı da kazandıktan sonra inşallah hukukun biricik idesi ve ideali olan adaletin ülkemizde hakkıyla uygulanmasına vesile olurlar.
Old 25-04-2008, 20:39   #476
mltm_d

ben kursa gidip de kazananlardan biriyim..3 kasıma hiç çalışmadım,yeni mezun olmuştum;çalışacak gücüm yoktu..30 martta da kazandım;şükür..kurs konusunda şunları söyleyebilirim:bi insan kursa gitmeden evde kendisi disiplinli bir şekilde çalışırsa bu sınavı kazanır..kanaatimce kurs çok gerekli değil..ben niye gittim onu açıklayayım;ben çok zor konsantre oluyorum,kursa giderek her gün kendimi disipline ettim,her gün belirli saat evde çaılşmasam da kursta bi şeyler öğrenmiş oldum..yeniliklerden hemen haberdar oldum..orada çalışan arkadaşları gördükçe ben de çalıştım..kısaca tek başına tam anlamıyla işin ciddiyetine varıp çalışabilenler için kurs gerekli değil..ama benim gibi olanlar varsa kurs muhakkak faydalı oluyor;en azından sınav havasına sokuyor insanı
başka şehirlerde yaşayıp da ankaraya sadece kurs için gelen arkadaşlarım vardı;kursun önerdiği yurtlarda kalıyorlardı..bu sınavda kursa gelip kazanan çok arkadaşım olmadı;oran oldukça düşüktü..genel durum gereği sanırım bu sonuç ortaya çıktı..
herkese başarılar diliyorum..
Old 26-04-2008, 01:23   #477
harun85

sn. mltm d öncelikle tebrik ederim.umarım mülkatı da rahatlıkla atlatırsınız.ben de kurs konusunda kararsızım.kursu araştırmak için istanbuldan ankaraya geldim.acıkcası ben de sizin gibi motivasyon eksikligi hissedecegimi düşünüyorum.su anda kursa gitmeyi düşünüyorum.20 aralıkta ilk kez gireceğim bu sınava kısmetse.benim de barınma sorunum var..umarım emeklerimizin karşılığını alırız..saygı ve sevgilerimle...
Old 26-04-2008, 20:55   #478
mltm_d

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim harun85..benim de tek dileğim şu mülakatı başarıyla atlatmak..sınav yüzünden uyuyamıyordum şimdi de mülakatı düşünüce uykularım kaçıyor..
aslında istanbulda da kurslar var duyduğum kadarıyla..siz ankarayı tercih ediyorsanız eğer erkekler için de yurtlar var kalabileceğiniz..biraz pahalıya mal oluyor ama çalışmak iin en iyisi yurt bence..ev fazla sorumluluk yüklüyor insana..gerçi erkekler bu konuda fazla sıkıntı yaratmıyorlarçok erkek yurdu var ankarada gittiğiniz kursta da yardımcı olurlar size..
şimdiden başarılar,kolaylıklar ve en önemlisi sabır diliyorum size..
Old 28-04-2008, 13:21   #479
üye3578

Başta sevgili Seyda olmak üzere, kazanan arkadaşları tebrik eder, mülakatta da başarılar dilerim...
Old 28-04-2008, 22:54   #480
kartalizma

kazananları tebrik ederim.bende kursların çok gerekli olduğunu düşünmüyorum.inanmak ve çalışmak yeterli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi