Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 14 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2008, 20:07   #421
iclal yağmur

Teşekkür ederim Pınar Hanım;
Bu soru dağılımları ilanda mı yazıyor? ben göremedim sanırım???
Old 21-01-2008, 12:52   #422
faruksa

Arkadaşlar Sınav konu ve soru dağılımı değiştirilmiş.
Borçlar özel hukuku ile idari yargılama usul hukuku eklenmiş ayrıca soru dağılımı eşitlenmiş.
1-medeni hukuk,2-medeni usul hukuku,3-icra ve iflas hukuku,4-anayasa,5-idare hukuku ,6-idari yargılama hukuku,7-borçlar(genel ve özel)hukuku ,8-ticaret hukuku(kıymetli,Şirketler,işletme),9-ceza hukuku(genel ve özel),10-ceza muhakeme hukuku,
her dersten 10 soru.toplam 100 herkese kolay gelsin .saygılar(yanlışım varsa düzeltin)
Old 21-01-2008, 15:20   #423
agah

Ben 3 kasımdaki sınava altın seri yayınlarından ve themisten çalıştım.73 aldım.Bence bu klasik kitaplar haricinde kitap önermek insanların akıllarını karıştırır.Bunlar yeterli olur.Hem bu sefer çift dikiş olacağı için sorun çıkmaz.
Sınavın 30 martta olması kötü değil aksine iyi olmuş.Her gün 100 sayfa çalışmak yeterli.Kısa zamanda amacımıza ulaşma imkanımız var.Fena mı?
Old 22-01-2008, 13:16   #424
Seyda

Arkadaşlar Borçlar Özel'e hangi kaynaktan hazırlanacaksınız? Sanırım henüz sınava yönelik bir kitap çıkarılmadı..
Old 01-02-2008, 18:05   #425
Seyda

Arkadaşlar ilk 1000 kişi mülakata çağrılıyor.Duyan duymayana duyursun lütfen :

http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/3kasim_dyr_1003.htm

Herkese hayırlı olsun..
Old 01-02-2008, 22:20   #426
agah

Yine de giremedik listeye ama bazı arkadaşlar mülakata katılmaya hak kazandı.inşallah kazanırlar.
Old 02-02-2008, 23:31   #427
mfatihk

Alıntı:
Yazan faruksa
Arkadaşlar Sınav konu ve soru dağılımı değiştirilmiş.
Borçlar özel hukuku ile idari yargılama usul hukuku eklenmiş ayrıca soru dağılımı eşitlenmiş.
1-medeni hukuk,2-medeni usul hukuku,3-icra ve iflas hukuku,4-anayasa,5-idare hukuku ,6-idari yargılama hukuku,7-borçlar(genel ve özel)hukuku ,8-ticaret hukuku(kıymetli,Şirketler,işletme),9-ceza hukuku(genel ve özel),10-ceza muhakeme hukuku,
her dersten 10 soru.toplam 100 herkese kolay gelsin .saygılar(yanlışım varsa düzeltin)

Öncelikle herkese iyi geceler. Faruk arkadaşım bu bilgiyi nereden edindiğini öğrenmek istiyorum eğer sakıncası yoksa. Ben yapılan ilandan böyle bir sonuç çıkarmadım. Borçlar Hukuku Özel Hükümlerden soru çıkacağını sanmıyorum. Ayrıca Soru dağılımı her derste konular arasında eşit olacak yoksa idari yargılama hukukundan tek başına 10 soru gelmeyecek. Bu benim nacizane kendi yorumum. Herhangi bir yanlış anlaşılma varsa lütfen düzeltin.
Old 03-02-2008, 13:21   #428
Seyda

Sayın mfatihk;

Yeni sınav ilanında bu bilgileri bulabilirsiniz.İlanda Borçlar Hukuku, eski ilanlarda olduğu gibi 'Borçlar Genel Hukuku' diye belirtilmediği için ben de Borçlar Özel'in dahil olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca ilanda soru dağılımının eşit olacağı yazıyor.Sayın faruksa'nın yazdığı 10 ders-10'ar soru dağılımı bana da çok mantıklı geldi.Eğer İdari Usul İdare Hukuku ile düşünülürse ders sayısı 9'a düşer ve dağılım eşit olmaz:

http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/30032008sinav.pdf

9.maddede bu bilgileri bulabilirsiniz.

Saygılarımla..
Old 03-02-2008, 19:20   #429
iclal yağmur

Gerçekten inanamıyorum.3 kasımdaki sınavın heyecanını üstümüzden atmadan yeni bir sınav ...Üstelik 2 aydan az bir zaman kaldı.Arkadaşlar şimdi idariyargıdan 10 soru mu çıkacak?Yazılanlara göre idari yargı+idare hukuku=20,borçlar özel+borçlar genel=10 soru gibi duruyor...Yanlış mı anlamışım?ama eğer böyleyse gerçekten çok saçma...nedersiniz!!!
Old 05-02-2008, 17:27   #430
safa

Ben Borçlar özele çalışmayı düşünmüyorum. zaten borçlar genel yeterince kasıyor ayrıca 2-3 sorudan fazla soracaklarına inanmıyorum...idari yarg.da sadece kanundan bakacağım zaten ancak yetişecek.
Agah bende 73de kaldım...Bu sefer olacak inş. Allah herkesin gönlüne göre versin..
kolay gelsin arkadaşlar
Old 05-02-2008, 17:30   #431
Av. Şerife Duz

Mülakata çağrılan arkadaşlara başarılar diliyorum,umarım herkes emeğinin karşılığını alır.
Sınavdaki soru dağılımı konusunda net bir hüküm yok ne yazıkki'testlerdeki soruların konulara göre dağılımı kendi aralarında eşit olacaktır'denilmekle yetinilmiş.Bu cümle testlerdeki soruların derslere göre dağılımı kendi aralarında eşit olacaktır şeklinde olsaydı her dersten 10 soru olduğu kanısına rahatlıkla varabilirdik ama konu denilince ortalık biraz karışıyor.Malum medeni hukuku konu bakımından ayırınca eşya-miras çıkıyor,cezayı ayırınca özel-genel,ticaretde şirketler-ticari işletme.
Umarım umduğumuz gibi olur ve her dersten on soru çıkar.
Saygılar...
Old 12-02-2008, 13:17   #432
tudaa

İyi günler arkadaşlar ,genel kültür alanında çalışabileceğimiz önerilebilecek bir kitap mevcutsa bilgi verir misiniz? Teşekkürler..
Old 15-02-2008, 13:38   #433
nilsu

merhaba hakim aday adayı arkadaşlar..
ben mulakat stresini şimdilik atlattım, fakat yeni bir stres başaldı..Oda sonucu bekleme stresi)
genel kültür için diyeceğim şu ana kadar birikiminizdir.Yani gazete okuyun, haber izleyin ,müzik ,tiyatro, kitap, şiir,tarih özellikle, coğrafya, realite...
Yni herşeyden soruluyor ve tahmin edemiyeceğiniz sorular çoğunlukta. Cevap veremesenizde çok kasılmayın,yani asıl ölçülen o...zira kültür soruları için çok iddalı olmak gerek...ama hukuk soruları çok genel geliyor.Bence onları rahat cevaplarsınız.Adaylar arasında konuşulan kötü bir tespit var, deniz ticareti soruları sorulanlar çok ümit etmesinler diyorlar....
Old 15-02-2008, 22:25   #434
Seyda

Ben de mülakatla ilgili aldığım bilgileri paylaşmak istiyorum.Genel Kültür sorularının oldukça zor olduğunu,hukuk sorularının ise çok kolay olduğunu söyledi arkadaşlarım.Sorulan bazı sorulardan örnek vermek gerekirse:

-Pisa Kulesi hangi şehirdedir?

-Türkiye'nin en az ve en fazla yağış alan İLÇELERİ hangileridir?

-Hindistan ekonomisi hakkında bildiklerinizi paylaşınız.

-Amerika'daki ekonomik kriz

-Halikarnas Balıkçısı'nın gerçek adı nedir?

-Kavgada el atma suçu nasıl düzenlenmiştir? Yeni TCK'da var mıdır?

-İrade fesadı nedir? İrade fesadı halleri nelerdir?

-Tutuklama şartları nelerdir?

-Sözde suç nedir?Örnek vererek anlatınız.
Old 16-02-2008, 19:49   #435
mltm_d

ben de arkadaşlardan duyduğum birkaç mülakat sorusunu patlaşmak istiyorum;ben duyunca şok oldum:
_boğularak ölen ilk türk hükümdar?
_fatıh sultan mehmet patates sever miydi?
_saraydan kız kaçırma kimin eseridir?
_tüzelkşilik perdesinin aralanması ne demektir?TTKda düzenlenmiş midir?
Old 22-02-2008, 09:53   #436
faruksa

Arkadaşlar ben mülakata çarşamba günü girdim.Bana sen hakim olsaydın mirasta muvazaa davasında hangi delillerin getirilmesini isterdin. Önce İspatın üçüncü kişiler ve mirasçılar açısından farklılığını ve getirilebilecek delilleri anlattım.
İkinci soru dünyayı gemi ile gezen ilk türk dediler Bu soruyu bilmedim.Sadun boro imiş ben piri reis dedim
üçüncü soru amerikayı kim keşfetti cristof colombus dedim peki kimden yardım aldı hangi devlet hangi kraliçe ?
bilmiyorum dedim Ispanya kraliçe Isebella imiş
Son olarak Cristof colombus amerikaya ayak bastığında orayı amerika olarak mı adlandırdı dediler hayır dedim biraz temkinli bir şekilde hece hece hindistan dedim gülümsediler çıkabilirsin dediler bende çıktım işte bu kadar
İçeride çok güzel bir ortam var ort 5 dk sürüyor ama 5 dknın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile Umarım buradaki birçok arkadaşım bu zor ama güzel duyguyu yaşar herkese önümüzdeki sınavda başarılar saygılarımla
Old 22-02-2008, 14:50   #437
Seyda

Seneye de George Bush'un ayakkabı numarasıyla, İngiltere kraliçesinin kuaförünün adını sorarlar herhalde..Genel kültürün bunlarla ölçülmesi ya da bunlarla kişiyi değerlendirmeye çalışmak ne kadar da mantıksız. Eğer alınacaklar belli ise neden mülakat yapılıyor? Eğer mülakatta belirleniyorsa şimdi Sayın faruksa İspanya kraliçesi İsabella diyemedi diye, en yakın arkadaşım Pisa Kulesi Pisa şehrindedir diyemediği için elenecekler mi?!

Neden sadece kendi tarimizle,coğrafyamızla,ekonomimizle, edebiyatımızla ilgili sorular sorulmuyor ki sanki?
Old 10-03-2008, 22:53   #440
av.mgul

Merhaba arkadaşlar. 30 Marttaki sınav için sınav giriş kağıtlarınız geldi mi acaba????
Old 11-03-2008, 14:01   #441
tudaa

hayır gelmedi ama son günlere yakın geliyor sınava giriş belgesi o yüzden telaşa gerek yok son 3 gün kala da halen gelmediyse bu takdirde ankaradaki herhangi bir akrabanız sizin TC kimlik no nuz ile birlikte 3,5 YTL karşılığında alabilirler.şimdiden başarılar
Old 11-03-2008, 14:06   #442
Av. Şerife Duz

Benim sınav giriş kartım henüz gelmedi,zaten gelmesi için de daha erken sanırım.Geçen sınavda sınavın birkaç gün öncesinde ulaşmıştı elime.
Saygılar...
Old 14-03-2008, 14:03   #443
harun85

slm arkadaslar.asagıdaki soruları yanıtlarsanız sevinirim.
-yarsav ın actığı dava nedeni tam olarak nedir, sonucu ne anlama geliyor?
-mülakatta basarılı olan arkadasların akıbeti ne olacak?
-bu karar 20 aralıktaki sınavın tarihinde bir değisiklik nedeni olabilir mi?
saygılarımla
Old 18-03-2008, 11:21   #444
Seyda

Sınava giriş kağıdı eline ulaşan arkadaşlar burada paylaşırlarsa sevinirim. Zira okul belli olmayınca kalacak yer de ayarlayamıyorum
Old 18-03-2008, 21:24   #445
sword_can

1. Sarmanın tarifini yapınız.
2. Noter, analık tanıma kağıdı verebilir mi?
3. Medeni usulde görev ve yetkiyi kısaca anlatınız.
4. Navlun sözleşmesi hakkında kısaca bilgi veriniz.
Hatırladıklarım şimdilik bunlar
Old 22-03-2008, 19:27   #446
Av. Sümay

sınava bır hafta kaldı ama sınava gırıs kagıdım hala gelmedı..gırıs kagıdı gelen arkadaslar var mı??
Old 23-03-2008, 16:54   #447
Seyda

Giriş kağıtları Ankara'da ikamet edenlere bile henüz gelmemiş. İlk kez kağıtlar bu kadar geç kalıyor. Bir de sınavın erteleneceğine ilişkin dedikodular var. Bu da bizim şanssızlığımız olsa gerek..
Old 24-03-2008, 21:17   #448
KaanK

arkadaslar benim giris kartım bugun itibariyle elime ulastı sizlerin de yakındır gelmesi
simdiden sınava girecek tum uyelere basarılar
Old 25-03-2008, 22:31   #449
Seyda

Benim giriş kağıdım da bugün geldi çok şükür..Sınava Balgat'ta giriyorum

Şimdiden emek veren herkese başarılar..
Old 26-03-2008, 13:35   #450
masal

DUYURU

30 Mart 2008 tarihinde yapılacak olan adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavına ilişkin Sınava Giriş ve Kimlik Belgesinin aday adaylarına ulaşmadığı yolunda Bakanlığımıza ulaşan duyumlar üzerine ÖSYM ile görüşülmüştür. ÖSYM’den alınan bilgiye göre adayların adreslerine Sınava Giriş ve Kimlik Belgeleri 21 Mart 2008 Cuma günü postalanmıştır.

Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi eline ulaşmayan adayların 27-28-29 Mart 2008 tarihlerinde ÖSYM’nin Bilkent’teki merkezine bizzat başvurarak Sınava Giriş ve Kimlik Belgelerini mutlaka temin etmeleri gerekmektedir. Protokol gereği Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi olmayanlar yazılı yarışma sınavına alınmayacaklardır.

Sınav daha önce ilan edildiği gibi 30 Mart 2008 Pazar günü Ankara’da yapılacak olup, saat 09:30’da başlayacaktır.

İlgililere önemle duyurulur. 25.03.2008
www.adalet.gov.tr de açıklama yapılmış. benimki de hala gelmedi ama bugün gelir umarım. Acaba yine liseler de mi olacakmış sınav? Sınav giriş kartı gelen arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi