Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 14 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2007, 18:01   #361
ahriman

yeni sınav en az kaç ay önceden belli olur?
Old 18-11-2007, 23:07   #362
PINAR YILMAZ

sınav ilanı sınavdan en az üç ay önce yapılır..Saygılar...
Old 19-11-2007, 13:30   #363
h_sea

Arkadaşlar bende yeni sınavı bekleyenlerdenim kaynaklarla ilgili bir sorum olacaktı. Bu sınavda soru tarzının değiştiğini düşünüyorum; çünkü çalışılan kaynaklarında tarzında soru gelmedi. Bu sınava çalışırken murat insan kaynaklarının kitabını kullanan var mı ,varsa memnun kaldı mı?
Old 20-11-2007, 17:31   #364
tuba02

Ben muratın kpss kursuna gitmiştim, orda hocalardan biri kitaplar hazırlanırken yurdun her tarafındaki murat dersanelerinden hocalar soru gönderir, çok fazla güvenilir kitaplar değil e tabi öğrencilerimizin farkı olmalı gibi laflar etmişti ama ben çok fazla incelemedim. Sadece şirketleri tekrar için şöyle bir okumuştum ama çok yüzeysel gelmişti bana, tabi muratın da bir sürü kitabı var benim baktığım birçok dersi kapsayan bir kitaptı. Yine de herkes farklı, siz kendiniz de inceleyin bence...
Old 23-11-2007, 14:54   #365
agah

şu an itibariyle sonuçlar açıklanmış bulunuyor.40 ve 64 doğru ile 73 küsür puan almış ama kontenjan nedeniyle kazamamamış bulunmaktayım.Artık nisanda olursa o zaman deneyeceğiz şansımızı
Old 23-11-2007, 15:06   #366
suzan

Ben de kazanamadım Agah, ya netlerim düşmüş, emin olmadıklarıma bile yanlış dedim,5 net düşmüş
Old 23-11-2007, 15:19   #367
Seyda

Varsayılan Yanlış ve doğru sayım birbirini tutmuyor!!

3-4 aydır burdan birbirimize destek olmaya çalıştık. Şimdi yine destek zamanı Kazanamayanlar lütfen morallerini bozmasınlar..Ben mülakata girmeye hak kazanan arkadaşlarımı can-ı gönülden kutluyorum.

74,557 puan aldım ancak kontenjan nedeniyle mülakata girmeye hak kazanamadım. İlginç olan birşey var ki; alan soruları için yanlış sayım ile doğru sayımı topladığımda 100'ü bulmuyor. Yani puanım hesaplanırken doğru sayım 2 soru düşük veya yanlış sorum 2 soru düşük olacak şekilde hesaplanmış olabilir. Belki de sadece internete yanlış geçirilmiştir. Çünkü bildiğim kadarıyla iptal edilen bir soru yoktu

İlk 750'nin listesi ve standart sapmalar vs. siteye verilince puanımı tekrar hesaplamak zorunda kalacağım. Belli olmaz, 2 doğru 2 doğrudur Size de doğru ile yanlış sayınızın birbirini tutup tutmadığını incelemenizi öneririm.

Hepimiz için sonuçların hayırlı olmasını dilerim.Saygılarımla..
Old 23-11-2007, 15:29   #368
suzan

Seydacım hepimize geçmiş olsun. Bu sınavda listeye girebilmek için en az 77 puan almak gerekliyormuş.750. şanslının puanı bu ve kesin bir duyum.Zaten liste açıklanacak.
Haklısın benim de netlerim ,çok emin olmama rağmen, düşmüş...
Bakalım hadi hayırlısı,diğer sınava artık
Old 23-11-2007, 18:30   #369
PINAR YILMAZ

bende hakimlik hayali ikinci bahara kalanlardanım
Old 23-11-2007, 18:38   #370
faruksa

Arkadaşlar 77 puan ile sınırdan mülakata girmeye hak kazanmışım,Sınava 45 gün kala ani bir kararla çalışmaya başladım.Zaman zaman hayalmiş gibi geldi.Aslında ben mücadele etmeyi sevmişim.şimdi kazandım belki mülakatta elenirim veya kazanırım.Ama hayat kavgası devam ediyor.Ve anlaşılan sadece sabredenler ve direnenler bu mücadeleden zor da olsa çıkıyor.Hayatımda bu adımımı atmam da burada ki arkadaşlarım sizler ve çok çok sevdiğim bir arkadaşım vesile oldu.herkese çok teşekkürler...
Hep sınırdayım diyordum gerçekten öylemiş Umarım biraz gecikse de herkes emeğinin karşılığını alır...Belki sevinçten surçi lisan ettiyesek affola saygı ve slm ile
Old 23-11-2007, 18:40   #371
agah

Liste adalet bakanlığının sitesinde verilmiş.Bakabilirsiniz.Ben de sorular açıklanınca sadece genel kültürü bir soru fazla olarak hesaplamışım.Faruksa seni de tebrik ediyorum.
Old 23-11-2007, 18:44   #372
h_sea

Tebrilkler sn.faruksa Bende nisanı bekleyenlerdenim,umarım herkes dileklerine kavuşur...
Old 23-11-2007, 19:31   #373
KaanK

Ben de kazanamayan gruptanım kazanan arkadaşlara tebrikler.Ancak şöyle bir durum var cevap anahtarı açıklandıktan sonra kesin hesaplamalarım alan bölümünde 68-72 arası doğru yaptığım yönünde .Hadi en kötü ihtimalle 65 bilemedin daha kötüsü 60 olsun.
48 alan bilgisi olur mu ya ? emin olamadıklarımı geçtim,yanlış kabul ettim insan verdiği cevabı bilmez mi ? biliyorum bakıyorum yok 48 olmasının mümkünatı yok yani doğrularımdan falan silmeniz gerekiyor. Aklıma türlü türlü şeyler geliyor neyse...Hayırlısı diyelim yapacak birşey yok
Old 23-11-2007, 20:00   #374
agah

Sayın kaank sizin için üzüldüm.Ama sanırım sınav sonrası doğrularınızı kontrol ederken çok fazla hata yapmışsınız.Ya da bu kontrolü geç yaptığınız için cevaplarınızı unutmuşsunuz.Başka birşey olduğunu zannetmiyorum.Eğer çok ciddi şüpheleriniz varsa yapacak birşey var.Ösym ye itiraz edebilirsiniz.Bu şekilde kuşku içinde kalmaktan ve bir takım kurumları itham etmekten iyidir.
Old 23-11-2007, 21:24   #375
Seyda

Benden başka boşu varmış gibi görünen kimse yok mu? Ben 2 alan sorusunu boş bırakmışım gibi görünüyor sonucum.Boşum olmadığına eminim..Yanlışlık olmasın diye iki kez kontrol etmiştim çünkü. 2 soru diğer sınavlarda puanı 2-3 puan arasında artırıyordu. Benim durumumda olanları memurlar.net'te de gördüm. Burda da varsa bilmek istiyorum:

Doğru ile yanlış sayısı toplandığında alan için 100'ü ya da genel kültür için 60'ı bulmayan var mı?

Bir de ÖSYM'nin sayfasındaki sayısal sonuçları görebilen?
Old 23-11-2007, 22:32   #376
KaanK

Alıntı:
Yazan agah
Sayın kaank sizin için üzüldüm.Ama sanırım sınav sonrası doğrularınızı kontrol ederken çok fazla hata yapmışsınız.Ya da bu kontrolü geç yaptığınız için cevaplarınızı unutmuşsunuz.Başka birşey olduğunu zannetmiyorum.Eğer çok ciddi şüpheleriniz varsa yapacak birşey var.Ösym ye itiraz edebilirsiniz.Bu şekilde kuşku içinde kalmaktan ve bir takım kurumları itham etmekten iyidir.

Sayın agah kesinlikle itiraz edeceğim tabiki ama birtek ben değilim samimi dostlarımdan ikisi de aynı şekilde (bunlar benim somut olarak denk geldiklerim forumlarda da birçok aday aynı dertten muzdarip. ) Seyda arkadaşım da kafası bu konuda karışık sanırım yazdığı üzere..
Cevapları kontrol konusunda da inanın çok eminim sayın agah şu an olsun tekrardan ne cevap verdiğimi size gösterebilirim .Kaldı ki zaten en kötü imkansız olarak nitelendirdiğim rakam 60 tı zaten.Neticede kazanmayabiliriz ki 68 70 alan bilgisinin bana yetmeyeceğini kestirebiliyordum ,öyle de oldu kazanamadım zaten ; ama bu şekilde kaybetmek kötü

Neticede hiçbir kurumu bir suçla itham etmiyorum.Belki büyük bir yanlışlık belki hata vs..Ama birden çok bu tarz şeylerle kısa zaman dilimi içerisinde karşılaşınca insan üzülüyor...
Old 23-11-2007, 23:53   #377
PINAR YILMAZ

beniimkinde bir yanlışlık yok tam tahmin ettiğim gibi
Old 24-11-2007, 10:30   #379
Seyda

ÖSYM'nin sınavla ilgili sayısal verilerin olduğu sayfasını açamıyorum. ''Şu anda hizmet verememekteyiz'' gibi bir yazı çıkıyor. Açabilen var mı?

Ben 2 soruluk yanlışlığın puanımı değiştirip değiştirmeyeceğini merak ediyorum. Ona göre itiraz edeceğim. Ayrıca itiraz prosedürü ile ilgili net bilgi almak için ÖSYM'yi de aradım ama düşüremedim Ziraat Bankası Güvenevler şubesine mi ne 5 YTL yatırmak gerektiği ile ilgili birşeyler duydum da..!!!! Bilgi alabilen olursa bizimle paylaşmasını rica ediyorum.
Old 24-11-2007, 14:49   #380
safa

bende 73 ile kontnjana katılanlardanım vazgeçmek yok
herekse klay gelsin
Old 24-11-2007, 14:57   #381
şirin

Arkadaşlar merhaba.91 puanla kazandım,darısı emek veren herkese.Çok mutluyum,desteğini esirgemeyen sitede ki tüm arkadaşlara teşekkürler.
Old 24-11-2007, 21:43   #382
Seyda

Alıntı:
Yazan şirin
Arkadaşlar merhaba.91 puanla kazandım,darısı emek veren herkese.Çok mutluyum,desteğini esirgemeyen sitede ki tüm arkadaşlara teşekkürler.

Tebrik ediyorum Sayın şirin, sizin için çok sevindim..

Darısı başımıza..
Old 24-11-2007, 23:10   #383
iclal yağmur

MERHABA ARKADAŞLAR;
Benimde olmadı,Ama başaranları görmek okadar güzelki...İnşallah biz de aynı mutluluğu yaşarız.Ne olursa olsun pes etmek yok.Belki kazanan arkadaşlarımızda bize bu konuda yardımcı olurlar.Çünkü gerçekten çalışırken taktik çok önemli.DUYURULUR)

Bu arada benimde beklediğimden düşük geldi netlerim,10 net oynamış.Tahmin ediyorumki 'yanlış hesaplamışsındır' diyeceksiniz.Ama inanın imkanı yok.Okadar eminimki...neyse yeni maratonda herkese şimdiden başarılar.kimbilir3-4ay sonra bizde yine bu sitede mutluluğumuzu paylaşıyor oluruz...

Buarda biraz önce bir haber kanalında alt yazı geçti.''Hakim ve savcı açığı fazla olduğundan 5 yıllık avukatlar hakim ve savcılık yapabilecekler ''diye.Neyin nesi anlamadım.Bu konuda bilgi sahibi olan olursa paylaşabilir mi?
Old 25-11-2007, 17:50   #384
teoman14

Öncelikle herkese geçmiş olsun. Bu sınavda birçok gariplik vardı. Şimdi sonuçlarda da aynı gariplik devam ediyor. Netlerim çok iyi olmamasına rağmen bende 71.511 alıp kontenjana takılanlardanım. Ancak sınav sonucunda bide gördüm ki alt baraj 77 olmuş. İnanamadım 70 alıp kazanmayı beklerken, 77 alt barajını görmek şok etkisi yarattı.Ayrıca kontenjan 750 iken 752 kişinin mülakata çağrılması da ilginç bir durum. Bu sınavda bir gariplik yok mu? Herkes sorular zor dedi, bide baktık ki baraj 77 olmuş.
Old 25-11-2007, 18:06   #385
agah

Alıntı:
Yazan teoman14
Ayrıca kontenjan 750 iken 752 kişinin mülakata çağrılması da ilginç bir durum. Bu sınavda bir gariplik yok mu? Herkes sorular zor dedi, bide baktık ki baraj 77 olmuş.
Sınav yönetmeliğine göre en son adayla aynı puanı alanlar da mülakata çağrılır.Dikkat edersen 751. ve 752. adaylar 750. adayla aynı puanı almış.Ben de 70 alıp kazanmayı umuyordum. Herkes sorular zor dedi ama demek ki biz sağlam çalışamadık.Ortalama düşmüş ve çok fazla yüksek puan alınmış.Dolayısıyla biz 70 barajını geçerken diğerleri 80 i geçti ve biz kontenjana giremedik.
Old 30-11-2007, 22:08   #386
tuba02

Ben de 82 puanla kazanmışım, çalışma sürecimde bu forumun çok fazla yararını gördüm. Bilgileriyle, tecrübeleriyle yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim...
Old 04-12-2007, 00:56   #387
rengin

Merhaba Arkadaşlar,

Sınavı kazananan tüm arkadaşlara öncelikle hayırlı olsun dileklerimi iletir, darısı başımıza derim Arkadaşlar gelen son mesajlarda adli hakimlik sınavı için Nisan ayı öngörülmüş.Bu tarih kesin mi.. Bu konuda bilgisi olan var mı İdari hakimlik sınavı hakkında tarihle ilgili bilgisi olan var mı?Ayrıca bu sınavlara tahmini ne kadar hakim adayı alınacak?Çok soru sordum ama
yardımlarınız için çok teşekkür ederim..
Old 04-12-2007, 20:03   #388
hamdiz

Varsayılan Kanun Değişikliği

Arkadaşlar yeni kanun değişikliğiyle getirilen yenilikleri ve bu değişiklik hakkındaki hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilirmisiniz.. teşekkürler
Old 05-12-2007, 17:35   #389
Seyda

Çok zamanım olmadığı için biraz acele yazıyorum ama arkadaşlar lütfen gelişmeleri takip edin. 04.12.2007 tarihli resmi gazetede yayımlanan kanun değişikliği çok açık. Alınacak adayların 1 katı mülakata çağrılır diyor. Ayrıca 5.maddede 'bu kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer' deniyor. Dolayısıyla bu sınavda ilk 1000'in mülakata çağrılması gerekir. Henüz aday adaylarının listesi icrai bir etkiye sahip değil. Bu değişikliğe rağmen kalan 248 kişinin mülakata alınmamasının hiçbir hukuki gerekçesi olamaz. Gerekirse dava da açarım

Ben hem yazılı sonucuma itiraz ettim hem de Adalet Bakanlığına göndereceğim dilekçemi hazırladım. İl dışında olduğum için otobüsle hemen Ankara'daki arkadaşıma göndereceğim bu akşam, mümkün olduğunca hızlı hareket etmeye çalışıyorum. ÖSYM'ye itirazımı da fax ile yaptım ve bugün kayda alındığını öğrendim. Sonucun da birkaç gün içinde netleşeceğini söylediler. İstediğimiz gibi bir sonuç elde edemeyebiliriz, bu durumda sınava tekrar hazırlanırız ama bir hukukçu olarak bize yakışan bu işin peşini bırakmamaktır.

Saygılarımla..
Old 05-12-2007, 19:17   #390
korayoz

Ösym bu konuda duyuru yaptı ;
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı ile Bakanlığımız arasında gerçekleştirilen Protokol uyarınca 03/11/2007 tarihinde ÖSYM tarafından adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı yapılmış ve yazılı sınav sonucunda mülâkata çağrılmaya hak kazanan ilgililer Bakanlığımız web sitesinde 23/11/2007 tarihinde duyurulmuştur.
Anılan sınavın yapıldığı ve mülâkata katılmaya hak kazananların belirlendiği tarihte yürürlükte bulunan yasal düzenleme; Adlî ve İdari Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülâkat ve Atama Yönetmeliğinin "Yazılı sınavın değerlendirilmesi ve mülâkata çağrılacakların belirlenmesi" başlıklı 21 inci maddesinde yer alan "Yazılı sınavda yüz tam puan üzerinden asgarî yetmiş puanın altına düşülmemek kaydıyla en yüksek puan alandan başlamak üzere, sınav ilânında belirtilen kadro sayısının % 50 fazlası mülâkata çağrılır. Bu şekilde çağrılan en düşük puana sahip adayla aynı puanı alanlar da mülâkata alınır." hükmüdür.
04/12/2007 gün ve 26720 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5720 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 3 üncü maddesinde “….Yazılı sınavda yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan almak kaydıyla en yüksek puan alandan başlamak üzere, sınav ilânında belirtilen kadro sayısının bir katı fazlası mülâkata çağrılır. Ancak başarı oranı, ilân edilen kadronun bir katı fazlasının altında olursa, sadece başarılı olanlar mülâkata çağrılır. Bu şekilde çağrılan en düşük puana sahip adayla aynı puanı alanlar da mülâkata alınır…” hükmü yer almaktadır.
5720 sayılı Kanun 04/12/2007 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan hüküm bundan sonra ilân edilecek ve yapılacak sınavlarda uygulanacaktır. 04/07/2007 tarihinde ilân edilen adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı 03/11/2007 tarihinde yapılmış ve bu sınav sonucuna göre mülâkata girecekler belirlenmiştir. Bu durumda yazılı yarışma sınavı ve sınav sonucuna göre mülâkata çağrılacakların tespiti işlemi tamamlanmıştır. Yürürlükteki mevzuata göre tamamlanan ve bütün hukuksal sonuçlarını doğuran bir idarî işlem hakkında ( yazılı yarışma sınavı ve mülâkata çağrılacakların tespiti işlemi) daha sonra yürürlüğe giren ve bu işleme yönelik olarak özel bir düzenleme de içermeyen Kanun hükümlerinin geçmişe dönük olarak uygulanması ve önceki mevzuata göre oluşmuş hukuksal durumları ve statüleri değiştirmesi veya genişletmesi mümkün değildir.
Bu nedenle yazılı sınavın yapıldığı ve mülâkata çağrılacakların belirlendiği tarihte yürürlükte bulunan Adlî ve İdarî Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülâkat ve Atama Yönetmeliğinin 21 inci maddesi gereğince; 03/11/2007 tarihinde yapılan adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavında en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere ilk 752 kişi mülâkata katılmaya hak kazanmıştır.
İlgililere duyurulur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi