Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Veraset ilamında yer almayan ancak yasal mirasçı olan davalının akıbeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2010, 16:42   #1
ahz

Acil Veraset ilamında yer almayan ancak yasal mirasçı olan davalının akıbeti

Sayın site üyeleri,

Elimde veraset ilamı olmamasına rağmen daha sonra tamamlamak üzere nüfus kayıtlarını ve müvekkil beyanlarını esas alarak ortaklığın giderilmesi davası açtım. yargılama sırasında da veraset ilamını aldım ve mahkemeya sundum. Bu noktada hakim davalı olarak gösterdiğimiz ve hak sahibi olan mirasçının veraset ilamında yer almadığını söyleyerek bu konuda beyanda bulunmamı istedi.

Ara karar sonrasında ben de gerçekten kardeşlerden birinin veraet ilamında yer almadığını çok geç de olsa gördüm. Sebebini araştırdığımda ise muris ve veraset ilamında yer almayan oğlunun göçmen olarak geldiklerini ve ayrı hanelerde nüfusa kayıt yaptırdıklarından veraset ialmına esas nüfus kaydında yer almadıklarını öğrendim.

şimdi mahkemeye beyanda bulunma aşamasında bir kaç tereddütüm var. Şöyle ki;
- Sunmuş olduğum veraset ilamı uyarınca davaya devam edilip gerçekte hak sahibi olan mirasçının sorununu kendisine mi bırakmalıyım?

- Bu husus her aşamada müvekkile sıkıntı yaratır deyip veraset ilamının iptali davası açmak için mahkemeden yetki mi istemeliyim?

- Veraset ilamını veren mahkemeye durumu izah edip kararı tavzih ettirme olanağım olabilir mi?

- Bunlar dışında izleyebileceğim bir yol var mı?

Cevaplarınızı bekler, teşekkürlerimi sunarım...
Old 03-08-2010, 11:35   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ahz
Sayın site üyeleri,

Elimde veraset ilamı olmamasına rağmen daha sonra tamamlamak üzere nüfus kayıtlarını ve müvekkil beyanlarını esas alarak ortaklığın giderilmesi davası açtım. yargılama sırasında da veraset ilamını aldım ve mahkemeya sundum. Bu noktada hakim davalı olarak gösterdiğimiz ve hak sahibi olan mirasçının veraset ilamında yer almadığını söyleyerek bu konuda beyanda bulunmamı istedi.

Ara karar sonrasında ben de gerçekten kardeşlerden birinin veraet ilamında yer almadığını çok geç de olsa gördüm. Sebebini araştırdığımda ise muris ve veraset ilamında yer almayan oğlunun göçmen olarak geldiklerini ve ayrı hanelerde nüfusa kayıt yaptırdıklarından veraset ialmına esas nüfus kaydında yer almadıklarını öğrendim.

şimdi mahkemeye beyanda bulunma aşamasında bir kaç tereddütüm var. Şöyle ki;
- Sunmuş olduğum veraset ilamı uyarınca davaya devam edilip gerçekte hak sahibi olan mirasçının sorununu kendisine mi bırakmalıyım?

- Bu husus her aşamada müvekkile sıkıntı yaratır deyip veraset ilamının iptali davası açmak için mahkemeden yetki mi istemeliyim?

- Veraset ilamını veren mahkemeye durumu izah edip kararı tavzih ettirme olanağım olabilir mi?

- Bunlar dışında izleyebileceğim bir yol var mı?

Cevaplarınızı bekler, teşekkürlerimi sunarım...

Sayın meslektaşım,
Ortaklığın giderilmesi davasında tüm paydaşların davaya dahil edilmesi zorunludur. Bu itibarla veraset ilamında görünmeyen mirasçıyı dava dışı bırakamazsınız. Esasen bu kişiyi davalı olarak gösterdiğinize göre (ve adalet gereği) mirasçı olduğunu kabul etmişsiniz demektir.
Tavzih HUMK 455 ve devamında açıklandığı üzere icra edilmesi mümkün kararlar için yapılabilir. Veraset ilamlarında tavzih mümkün değildir. Bu nedenle dosyaya sunduğunuz veraset ilamının iptali ile yeniden veraset ilamı verilmesini talep etmeniz en mantıklı çözüm gibi görünüyor.
Saygılarımla.
Old 03-08-2010, 11:38   #3
FYLOZOF

öncelikle, mevcut veraset ilamının iptalini talep edip, yeni bir veraset ilamı için dava açmalısınız, ve şu naki mevcut davanız, verasetin iptali davasını bekletci sorun yapacaktır. mevcut veraset ilamını tavzihle düzeltemezsiniz. dediğim şekilde meselenin hallolacağını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi