Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

sahtekarlikla bosamak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2010, 14:41   #1
Konuk

Varsayılan sahtekarlikla bosamak

Saygilarimla,

ben almanyada yasayan bir TC Vatandasiyim. Esim beni ve iki cocugumu bundan 4 ay önce baska bir kadin icin terketti. Beni almanyada bosayamiyor. Burada dava acabilmesi icin 1 sene ayri yasamamiz gerekiyor. Ben kesinlikle bosanmak istemiyorum. Esimi cok seviyorum ve yuvamin dagilmasini istemiyorum. kizim iki bucuk oglum ise 9 bucuk yasinda. beraber oldugu kadinda türk. Aldigim duyumlara göre esim türkiyeden bir avukat tutup yalanlarla dolu bir dilekce ile bosanma davasi acmis. Benim istanbulda üzerime tapulu bir ev oldugundan büyük bir ihtimal ile oranin adresini ikametgah olarak vermis olabilir. Benim elime hic bir tane tebligat gecmedi. beni bu sekilde bosiyacakmis. Bu mümkünmü? Beni hakim dinlemeden bosaya bilirmi? Benim kendimi savunmaya hakkim yokmu? Lütfen hangi mercihlere basvurmam gerekiyor? Hangi mahkemede dava actigini bile bilmiyorum
Old 13-04-2010, 16:06   #2
av.araf

Sayın Katılımcı
Eşinizin Türkiyede açmış olduğu boşanma davası eşinizin ikametgahının bulunduğu yer mahkemesinde ya da size ait gayrimenkulün bulunduğu yer mahkemesinde açılmış olabilir.
Artık dosyalarınıza internet üzerinden ulaşma imkanınız bulunmaktadır.Aşağıda size linkini verdiğim sayfadan gerekli adımları takip ederek TC Kimlik numaranızla ihtimaller dahilinde olan adliyelerin aile mahkemelerinde sorgulama yapabilir ve boşanma davasının açıldığı yer mahkemesini tespit edebilirsiniz.

Eşinizin beyanları doğrultusunda açılan davada size tebligat yapılmadan yargılamaya başlanmayacaktır.Ancak sizin de belirttiğiniz gibi Türkiyede her hangi bir resmi kuruma bildirdiğiniz adresiniz bulunmakta ise (tapu, trafik, nüfus müdürlüğü vb.) bu adreslere ilan yoluyla tebligat yapılabilir ve yokluğunuzda karar verilebilir.

Öncelikle yukardaki linkten açılmış bir boşanma davası olup olmadığını öğrenin, Yargılamaya katılmanız mümkün değilse Türkiyede görev yapan bir meslektaşımla bağlantı kurabilir ve konsolosluk marifeti ile vekalet verebilirsiniz.Bunun dışında mahkemeye göndermek istediğiniz belge, dilekçe, tanık vb işlemleriniz için Konsolosluktan yardım istemenizi tavsiye ederim. Aksi halde hak kaybına uğrama ihtimaliniz yüksektir.

https://vatandas.uyap.gov.tr/index.html
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04307008 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.