Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpotekli taşınmaz satışının düşmesinden sonra tapuda artan takyidatlar ve kıymet takdiri tebliğ sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2011, 15:46   #1
PINARKEÇECİ

Varsayılan İpotekli taşınmaz satışının düşmesinden sonra tapuda artan takyidatlar ve kıymet takdiri tebliğ sorunu

Merhaba sevgili meslektaşlarım,
Aşağıda izah edeceğim konu hakkında değerli görüşlerinizi paylaşarak yardımcı olabilirseniz memnuniyet duyacağım. Şimdiden teşekkürler.

İpotekli bir taşınmazın satışı, alıcı çıkmadığından düşmüştür. Şimdi yeniden satış isteme aşamasındayım. İpotekli taşınmazın tekrar takyidatlı tapu kaydını istedim. ancak gelen cevapta yeni takyidatlar eklendiğini gördüm. Bu durumda 2.kez satışa geçebilmek için yeni eklenen haciz ilgililerine de kıymet takdirini tebliğ etmeli miyim?

İyi çalışmalar dilerim.
Old 11-01-2011, 17:12   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan PINARKEÇECİ
Merhaba sevgili meslektaşlarım,
Aşağıda izah edeceğim konu hakkında değerli görüşlerinizi paylaşarak yardımcı olabilirseniz memnuniyet duyacağım. Şimdiden teşekkürler.

İpotekli bir taşınmazın satışı, alıcı çıkmadığından düşmüştür. Şimdi yeniden satış isteme aşamasındayım. İpotekli taşınmazın tekrar takyidatlı tapu kaydını istedim. ancak gelen cevapta yeni takyidatlar eklendiğini gördüm. Bu durumda 2.kez satışa geçebilmek için yeni eklenen haciz ilgililerine de kıymet takdirini tebliğ etmeli miyim?

İyi çalışmalar dilerim.
Sn. Keçeci;

(Her ne kadar İİK'da açık bir hüküm bulunmasa da) kıymet takdiri itiraz edilmeksizin kesinleşmişse sonradan konulan haciz alacaklılarına satış ilanını tebliğ etmeniz yeterli olacaktır, diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 11-01-2011, 17:22   #3
PINARKEÇECİ

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Sn. Keçeci;

(Her ne kadar İİK'da açık bir hüküm bulunmasa da) kıymet takdiri itiraz edilmeksizin kesinleşmişse sonradan konulan haciz alacaklılarına satış ilanını tebliğ etmeniz yeterli olacaktır, diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

Çok teşekkür ederim.
Old 11-01-2011, 17:48   #4
av.sibell

maalesef özgür beyin görüşünü paylaşmıyorum. zira her hak ilgili bakımından geçerlidir. raporun kesinleşmesi satış öncesi tapu kaydında mevcut ilgililerin itiraz etmemesi demektir. yeni dahil olmuş 3. kişinin bu rapordan bilgi sahibi olmaması ve kıymet takdirini arttırmayı talep etme hakkının kullandırılmaması ileride sizin için sıkıntı olacaktır. zira yeni bir satış işlemi ve yeni ilgililer mevcuttur. başka bir ifadeyle satış tarihi öncesinde mevcut ilgililerin tüm prosedüre dahil edilmesi gerekmektedir. kaldı ki ilgili rapora itiraz edip değer artışı isteyecek ki mal bedeli ve ihale ile gelen para artsın ve onun dosyasına da para kalma ihtimali yükselsin, borçlu aynı satış işlemi ile birden fazla borcunu kapatsın. bu nedenle yeni 100 md malumatları toplandıktan sonra raporun onlara da göndermeniz gerektiğini düşünüyorum. benim takip ettiğim dosyalarda olağan uygulama da bu yönde olmuştur. burada yeni alacağınız satış gününe kadar raporun 2 yıllık geçerlilik süresinin devam edip etmediğini de kontrol etmekte fayda vardır.

özgür beyin bahsettiği olay daha çok satış sonrası sıra cetveline esas alınana tapu takyidfatında yeni eklenen ilgililere doğrudan sıra cetveli gönderilmesi ile ilgili diye düşünüyorum.
Old 11-01-2011, 18:10   #5
PINARKEÇECİ

Alıntı:
Yazan av.sibell
maalesef özgür beyin görüşünü paylaşmıyorum. zira her hak ilgili bakımından geçerlidir. raporun kesinleşmesi satış öncesi tapu kaydında mevcut ilgililerin itiraz etmemesi demektir. yeni dahil olmuş 3. kişinin bu rapordan bilgi sahibi olmaması ve kıymet takdirini arttırmayı talep etme hakkının kullandırılmaması ileride sizin için sıkıntı olacaktır. zira yeni bir satış işlemi ve yeni ilgililer mevcuttur. başka bir ifadeyle satış tarihi öncesinde mevcut ilgililerin tüm prosedüre dahil edilmesi gerekmektedir. kaldı ki ilgili rapora itiraz edip değer artışı isteyecek ki mal bedeli ve ihale ile gelen para artsın ve onun dosyasına da para kalma ihtimali yükselsin, borçlu aynı satış işlemi ile birden fazla borcunu kapatsın. bu nedenle yeni 100 md malumatları toplandıktan sonra raporun onlara da göndermeniz gerektiğini düşünüyorum. benim takip ettiğim dosyalarda olağan uygulama da bu yönde olmuştur. burada yeni alacağınız satış gününe kadar raporun 2 yıllık geçerlilik süresinin devam edip etmediğini de kontrol etmekte fayda vardır.

özgür beyin bahsettiği olay daha çok satış sonrası sıra cetveline esas alınana tapu takyidfatında yeni eklenen ilgililere doğrudan sıra cetveli gönderilmesi ile ilgili diye düşünüyorum.

öncelikle teşekkürlerimi iletirim. Bu konuda bir kararsızlık içerisinde kaldım. Yaptığım araştırmalardan da tam bir neticeye ulaşamadım. bu yuzden konuyu site paylaşımına açmak istedim. Siz de söyledikleriniz de çok haklısınız. Tekrar değerlendireceğim.
Bu arada kıymet takdirinin süresi açısından henüz bir sıkıntı mevcut değil.
Old 11-01-2011, 18:23   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan av.sibell

Sn. av.sibell;

Sözünü ettiğiniz şekilde bir uygulama kısır bir döngüye sebep olacaktır, diye düşünüyorum (bu konuya daha önce bir meslektaş THS'de dikkat çekmek istemişti).

İİK 128. maddede "Kıymet takdirine ilişkin rapor borçluya, haciz koydurmuş alacaklılara ve diğer ipotekli alacaklılara tebligatın yapıldığı icra dosyasındaki, ayrıca bildirilmiş bulunması hali müstesna olmak üzere, tapudaki mevcut adresleri esas alınmak sureti ile tebliğ edilir. " şeklinde bir düzenleme yapılmış.

Peki, satış talep edilip de ihale yapılmadan evvel haciz konulursa yine de bu haciz alacaklısına kıymet takdir raporunu tebliğ etmek gerekecek midir? Yanıtınız evetse, kıymet takdiri ne zaman kesinleşmiş olacaktır? (Ben ilk soruya "hayır" yanıtı verilmesi gerektiğini düşünüyorum)

Saygılarımla...
Old 12-01-2011, 15:14   #7
av.sibell

özgür bey dediğinizde haklısınız kısır bir döngüye dönüşüyor. örneğin ben takip ettiğim aynı şirket lehine verilen aynı yerdeki 20 adet gayrimenkul ipoteği için ve her bir dosyadan 26 ilgili olmak üzere (toplam 20*26=ne kadar ediyorsa her nevi evrakı göndermek durumunda kaldım. ancak yasa maddesi sadece borçluya rapor gönderilmesini yeterli görmeyip ilgililer ifadesine yer verdiğinden " ilgili" kavramının tüm ilgilileri kapsıyor mu demek lazım ? bence evet. hayır denmesi uygulamada alacaklılar bakımından işlem kolaylığı sağlamakla birlikte yasa maddesinin bertaraf edileceği kanaatindeyim. o zaman hangi ilgililere göndermek raporu kesinleştirmeye yeterli olur diye bir sorun çıkacaktır ki buna cevap vermek güçleşir.

yasanın yapıldığı dönemde icra işlemleri ve borç alacak takibin bu denli hızlı ve bi neyi "çıldırmış" olmadığı tahminiyle düzenlemenin halihazırdaki durumu ile yeterli olduğu düşünülmüştür.

ancak farklı bir uygulama ve buna dayanak bir metin veya içtihat varsa inanın çok faydalı olacaktır

selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi