Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölen eşin edinilmiş mallara katılma rejiminde diğer eşten alacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2017, 09:21   #1
avukatımsı----

Varsayılan ölen eşin edinilmiş mallara katılma rejiminde diğer eşten alacağı

sevgili meslektaşlarım öncelikle herkese hayırlı ve bereketli günler diliyorum.
görüş ve önerilerinizi almak istediğim mesele şudur;

müvekkilimizin kardeşi vefat etmiştir ve kardeşinin çocuğu yoktur. veraset ilamını da aldık adamın. veraset ilamına göre mallar da belirlendi. Fakat müvekkilimizin kardeşi sahip oldukları malların bir kısmını sağ kalan eşinin üzerine yapmış. eşi üzerine bankaya para da yatırmış. burada veraset ilamı alırken evler sağ kalan eşin üzerinde olduğu için veraset ilamında yer almadı. benim siz meslektaşlarıma danışmak istediğim sorum da burada devreye giriyor. müvekkimizin kardeşinin evlilik birliğinde eşinin üzerine yaptığı evler edinilmiş mallara katılma rejimine tabi oluyor. adam öldükten sonra sağ kalan eşte üzerinde olan evler ve bankadaki paralar için ölen eşin yasal mirasçı vekili olarak bir dava açabilir miyiz? ( benim buradaki asıl sorum edinilmiş mallardaki alacak iddiamız kişisel bir hak mıdır değil midir? yani adam öldüğü için biz bu hakkı yasal mirasçı vekili olarak iddia edebilir miyiz?) ikinci bir sorum ise; eğer bir dava açabiliryor isek hangi dava ile bu hakkı sağ kalan eşe karşı yöneltebilirim.

değerli yorum ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 09-05-2017, 15:25   #2
GÜLSÜM ÖNAL

Olayınızda Boşanma davasından söz edilmemekte sadece Tereke Tespiti yapıldığı ve sağ eşin üzerindeki mal varlığının tereke içinde sayılmaması nedeni ile nasıl hareket edileceği sanırım temel sorununuz....
Derdest boşanma davası esnasında ölüm halinde mirasçı olarak davaya devam ,ve-veya evliliğin iptali ve boşanma ile sona ermesi halleri yok ise boşanmaya bağlı hak olarak edinilmiş mallara katkı payı olarak talebiniz olamaz. Ancak Terekeye bağlı miras haklarınız için Muris Muvazaası ve ya tenkis yolu ile hareket edebilirsiniz..
Old 10-05-2017, 10:33   #3
Av. Can DOĞANEL

Ölüm de mal rejimini sona erdiren ve tasfiyesini gerektiren hallerden biridir.
Yani Evli olarak ölen eşin terekesi mal rejiminin tasfiyesi sonrasında sağ kalan eşe düşenlerden kalanlardır.

Bu kalan mallarda da sağ kalan eş miras hissesi oranında ayrıca hak sahibidir.

Bahsettiğiniz evler sağ kalan eşe devredilmemiş de olsa mal rejimi nedeniyle (2002 sonrası edinilmiş ise) 1/2'si üzerinde hak sahibidir. Kalan 1/2 üzerinde de miras hissesi nedeniyle (o da 1/2'dir) hak sahibidir. Yani 1/2 mal rejiminden 1/2'nin yarısı 1/4'de miras hissesinden olmak üzere 3/4 hak sahibidir. Kalan 1/4'deki saklı pay için tenkis davası açmanız gerekir.
Alıntı:
( benim buradaki asıl sorum edinilmiş mallardaki alacak iddiamız kişisel bir hak mıdır değil midir? yani adam öldüğü için biz bu hakkı yasal mirasçı vekili olarak iddia edebilir miyiz?)
Bu soruyu tam anlamamakla birlikte yukarıdaki açıklamaların kısmen cevap olabileceğini düşünüyorum. Eşin mal rejiminin tasfiyesi sırasında söz konusu evlerin kendi kişisel malı olduğunu iddia ve ispat hakkı mevcuttur.
Old 10-05-2017, 11:21   #4
avukatımsı----

öncelikle Sayın Gülsüm Önal ve Sayın Av. Can Doğanel cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Cevaplarınızdan anladığım kadarıyla davayı tenkis davası açmamı önermişsiniz ama müvekkilimiz malesef saklı pay sahibi mirasçılardan değil o yüzden tenkis davası açamayacağımı düşünüyorum. Sayın Gülsüm Önal Hanımefendinin önerdiği bir diğer dava olan muris muvazası davasında ise iddiamızı ispatlayacak kuvvetli deliller araştırmaya başlayacağım. izleyebileceğim farklı bir hukuki yol önerileriniz olursa çok sevinirim.
tekrar teşekkürler ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi