Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kayınvalide ile oturmaya zorlanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2011, 08:32   #1
Konuk

Varsayılan Kayınvalide ile oturmaya zorlanma

Merhabalar,
Eşimle 2008 yılında evlendik var olan sorunlarsa 2010 yılında kayınpederimin vefatıyla içinden çıkılamaz bir hal aldı. Kayınvalidem benim rızam olmadan evime taşındı öncesinde de bana olan olumsuz tavrını evimde artırarak devam ettirdi. Eşim de annesiyle yaşamak zorunda olduğum konusunda baskı yapıyor ve o istediğini yapabilir dayanmak zorundasın diyor. Annesinin şeker hastası olması ve eşini kayetmiş olması sebebiyle bunları yapmaya hakkı olduğunu söylüyor. Bir de sürekli aramalar ve mesajlarla eşimi yönlendiren kız kardeşi var.
Ayrıca aramızda son çıkan tartışmada kayınvalidem evden ayrıldı bir süre kızında kaldı şimdi 40 gündür evinde ve ben yalnız kalamam diye olay çıkarıyor eşim de bu zaman zarfında onun yanında kalıyor ben annemi yalnız bırakamam deyip beni bırakıp gidiyor. evlilik yıldönümümüzde 1 gece eve geldi kardeşi kıyameti kopardı annemi nasıl yanız bırakırsın diye.
Bu durumda;
1- Boşanmak istersem haklarım neler olur? Maddi manevi tazminat isteyebilir miyim?
2-Kendi evimde kayınvalidemi istemediğim için eşim tarafındann pisikolojik şiddete maruz kalıyorum (örn. annemin kalbi kırıkken bizim çocuğumuz olamaz diye bana baskı yapıyor çocuk istediğimiz halde korunmaya başladı beni bu şekilde cezalandırmaya çalışıyor) ayrı bir eve çıkmam beni haksız duruma düşürür mü? Eşim ya annem evimize gelecek ya da boşanırız diyor ben ikisini de kabul etmeyip evimde eşimden baskı görmeden nasıl olturabilirim?
Eşimin uzun zamandır eve gelmemiş olması konuya nasıl etki eder?
2- Boşanma dışında bir yol arasam kayınvalide ve görümce üzerinde bir karar aldırabilir miyim?
kardeşinin çektiği mesajların dökümünü nasıl elde edebilirim?
Teşekkür ederim..
Old 10-08-2011, 21:28   #2
üye31284

Sayın katılımcı;

*Anlattıklarınızı, en azından tanık deliliyle ispatlamanız halinde:

Sürekli yaşamak ve huzursuzluk çıkarmak suretiyle evin bağımsız niteliğini engelleyen kayınvalideniz ile eşinizin tutumları nedeniyle boşanma davası açmakta hakkınız bulunmaktadır.

Söz konusu davada maddi/manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Bu koşullarda - sadece anlattıklarınız doğrultusunda - ayrı eve çıkmanız sizi haksız duruma düşürmez. Eşinizin uzun zamandır eve gelmemiş olması da - yine anlattıklarınız doğrultusunda - bu davada lehinizedir.

Ancak bu hususlarda tüm detayları anlatacağınız bir avukattan doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmeti almanızı öneriyoruz, zira genel anlatımlarla en doğru sonuca ulaşmak mümkün değildir.

*Görümcenizin mesajları ve eşinizin bu mesajların etkisinde kalıyor olması da boşanma davanızda lehinizedir. Mesaj içeriklerinin tespiti mümkün olmamakla birlikte, diğer delillerle destekleyeceğiniz anlatımlar doğrultusunda, görümcenizin, eşinize huzur bozucu msj gönderdiği hususunu, mahkeme kanalıyla isteyeceğiniz geriye dönük 1 yıllık mesaj trafiğini istetmek suretiyle ve bu trafik sonuçlarına göre ispat edebilirsiniz. Davanın gidişatına göre, olur olmaz zamanlarda mesaj çekmesi lehinize olabilir.

*Boşanma dışında bir yolla; "Ailenin Korunmasına Dair Kanun" gereğince; "sizle birlikte yaşayan" kayınvalidenizin ve "ayrı da yaşasa" eşinizin; size karşı olan psikolojik şiddetine, " karakol, savcılık veya aile mahkemesine " başvurarak; " bu davranışlarına son vermeleri, bir sağlık kurumuna başvurarak tedavi olmaları, iletişim araçlarıyla sizi rahatsız etmemeleri ve/ya evden uzaklaştırılmaları " kararı almak suretiyle son verdirebilirsiniz. Söz konusu tedbirlere uyulmaması halinde hapis cezasına hükmedilir.

*Eşiniz, kayınvalideniz ve görümceniz tarafından tehdit, hakaret gibi fiillere de maruz bırakılıyorsanız, cezalandırılmaları istemiyle şikayet hakkınız da bulunmaktadır.

*Bu hususlarda bir avukattan doğrudan destek almanız menfaatinizedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi