Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal rejimi davasi icin yurtdisindan sahitlik nasil olur

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2010, 12:34   #1
Konuk

Soru mal rejimi davasi icin yurtdisindan sahitlik nasil olur

iyi gunler ben esimden hollandada ayrildim simdi turkiyede de bosanmak icin hazirlaniyorum yanliz benim sorum 2002 senesi once evlilik icinde alinan mallarin ayrildigim esin uzerinde tapulu oldugu icin benimde alinan mallarda katkipayim oldugunu okudum .Benim sorum benim calistiklarimin yarisini ispatlayabiliyorum (kiyatlar vs)gerisinide benim icimi bilen en yakin bir hollandali komsumun bana sahitlik yapmak istemesiylen ispatlayabilirim ama onun kocasi burda felc oldugu icin turkiyeye gelemiyor ben burdan onun sahitligini kiyat uzere nasil ve nerden turkiye mahkemesine tasiyabilirim.Lutfen bu konuda bana yardici olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler
Old 18-08-2010, 20:09   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Öncelikle, 2002 yılı öncesi alınan ve eşiniz üzerine tapuya kayıtlı taşınmazlar üzerinde "değer artış payı" alacak hakkınızın bulunduğuna ilişkin boşanma davasının haricinde edinilmiş malların tasfiyesi ve bu alacak hakkınızın faizi ile birlikte tahsiline karar verilmesine ilişkin ayrı bir dava açmanız gerekecektir.

Ve bu davanızın görülebilmesi için de boşanmanızın Türkiye'de tanınması ve bu kararın kesinleşmiş olması gerekmektedir.

TMK.227. maddesinde açıklanan bu alacağınızın ispatında her tür delilden yararlahabilirsiniz. O tarihlerde çalışıyor olduğunuzu belirtmişsiniz, bu belge ve bilgileri kullanabilirsiniz.

Hollanda'da bulunan tanığınızı isim ve adres olarak mahkemeye bildirmeniz halinde, tanığın ifadesi Adalet Bakanlığı aracılığı ile Hollanda'da ilgili makamlarca alınabilecektir.

Türkiye Aile Mahkemesinin belirleyeceği esaslar dışında tanığın ifadesini başka bir yolla almanız mümkün değildir. Bu da belirttiğim gibi davanın görülmesi esnasında usulünce gerçekleştirelecektir.

Size önerimiz, bütün bu hukuki işlemlerinizde bir avukat ile hareket etmenizdir.

Oradaki boşanma kararının içeriği, kararın tanınması, değer artış payına ilişkin koşullar ve ispatı detay bilgi gerektirmektedir. Buradan verilen çerçeve bilgiler ile davanızı yönlendirmeniz mümkün değildir.

Profesyonel hukuki destek almadığınız taktirde hak ve zaman kaybına uğramanız muhtemeldir. Gereksiz masraf yapmamak için MUTLAKA bir avukattan DOĞRUDAN yardım alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi