Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölünceye kadar bakma akdinin mahkeme kanalı ile düzenlenmesini talep etme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2009, 12:55   #1
Av. Pinar Serdaroglu

Varsayılan Ölünceye kadar bakma akdinin mahkeme kanalı ile düzenlenmesini talep etme

Merhaba arkadaşlar,
Kanunda yer alan ve fakat uygulamada örneğine rastlamadığım bir işlem için mahkemeye başvurmak istiyorum. Sulh mahkemesi kanalı ile ölünceye kadar bakma akdi düzenlenmesini talep edeceğim. Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar var ise bilgilerini aktarırlarsa sevinirim.İYi çalışmalar
Old 18-06-2009, 13:29   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av. Pinar Serdaroğlu;
Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, tapu sicil müdürlüğünde resmi senet şeklinde yapılabilir. Bunun yanında noterde ve sulh hakimi huzurunda da yapılabilir. Noter veya sulh hakimi huzurunda yapılmış ise tapu sicil müdürlüğünde tekrar resmi senet düzenlemeye gerek yoktur. Bunun dışında, uygulamada sulh hukuk mahkemesinde bu işlemi gerçekleştirmş meslektaşlarımızın size katkıları olacaktır.Saygılarımla..
Old 18-06-2009, 14:27   #3
Av. Pinar Serdaroglu

Yanıtınız için teşekkür ederim.Ancak ben yapacağım işlemden emin olmak için ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorum. Talebe ilişkin dilekçe örneği bulunan arkadaşlar igilenirse sevinirim.
Old 19-06-2009, 10:01   #4
Av. Engin EKİCİ

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi için aşağıdaki belgeler gerekmektedir:
1.Temlik edilecek taşınmaz malın varsa tapu senedi, yoksa taşınmaz malın ada ve parsel numarasını belirtir belge veya malikin sözlü beyanı,
2.Bakım alacaklısı, bakım borçlusu veya yetkili temsilcilerinin ve iki tanığın fotoğraflı nüfus cüzdanları veya pasaportları,
3.Bakım alacaklısının bir, bakım borçlusunun iki adet son altı ay içinde çekilmiş 6x4 cm. büyüklüğünde vesikalık fotoğrafı Yaşlılık nedeniyle hacir altına alınmış kimseler ile vesayet altındaki kimselerin ÖKBA bakılacak taraf olarak sözleşme yapmaları kanuni temsilcileri vasıtası ile mümkündür.

Aşağıdaki gibi bir sözleşme tanzim edebilirsiniz:

....................SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ

BİR TARAFTAN......: HAKAN KIVANÇ:Ömer oğlu (Vergi No:...)
DİĞER TARAFTAN: HASAN ERSAN:Ceyhan oğlu (Vergi No:...)
aşağıdaki hususlarda anlaşmışlardır.
Bu resmi senedin arka sayfasının özel sütunlarında her türlü nitelikleri yazılı, Yıldız mahallesinde bulunan 456 ada 56 parsel sayılı 134 M2 miktarındaki ahşap evin tamamı ben HAKAN KIVANÇ adıma kayıtlı iken; bu kez, 10.000.000.000. (Onmilyar) TL. raiç bedelli işbu taşınmaz malımı beni ölünceye kadar bakıp beslemek ve görüp gözetmek kaydıyla Ceyhan oğlu Hasan ERSAN’a temlik ettim, adına tescilini isterim.
Adres: Konur Sk. No: 7/2 HAKAN KIVANÇ
Kızılay/Ankara İmza
Tapu sicilinde Hakan KIVANÇ adına kayıtlı olan işbu taşınmazın temlikini, onu ölünceye kadar bakıp beslemek ve görüp gözetmek kaydıyla aynen kabul ettim.
Adres: Sümer Sk. No: 6/3 HASAN ERSAN
Bakanlıklar/Ankara İmza
Akitler .... ... ile .... .....’ yı tanırız. Tasarrufa ehil bulunduklarını, hür ve serbestçe açığa vurdukları irade ve arzularına uygun olarak bu resmi senedi imza ettiklerini beyan ve tasdik ederiz.
Tanık Tanık

Tapu kütüğünde Hakan Kıvanç adına kayıtlı işbu taşınmazın kaydında leh ve aleyhinde herhangi bir hak ve takyidat mevcut değildir. Akid taraflarının Medeni Haklarını kullanmaya ehil olduklarını tapu sicil tüzüğüne göre tespit ettim. Tanıklığa engel halleri bulunmayan tanıklar, görevli memur ve benim huzurumda işbu resmi senedin okunup imzalanması üzerine, talep edilen ölünceye kadar bakma akdini tapu siciline 6.5.1999 tarih 3750 yevmiye numarası ile tescil edilmesine karar verdim.

Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi

Ayrıca, devir için bildirilen değerin emlak vergisi beyan değerine uygulanacak yeniden değerleme oranından düşük olmadığı, düşük olması halinde aradaki farkın Vergi Usul kanununa göre cezalı olarak tahsil edileceği, emlak vergisinin ödenmesinden devreden ve devir alanın müteselsilen sorumlu olduğunu bildiklerini, taraflar, tanıklar huzurunda karşılıklı ifade ve beyan ettiler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi