Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Doktorun sahte küpür sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2008, 11:31   #1
av.ayşe karaca

Varsayılan Doktorun sahte küpür sorumluluğu

Mrb iyi çalışmalar,
Müvekkilim tek uzman doktor olarak devlet hastanesinde görev yaptığı sırada çok sayıda reçete yazdığı ,hasta muayene etmeden ilaç yazdığı ve bu sayede eczaneye haksız kazanç sağladığı kurumu zarara ugrattığı ve bu reçetelere sahte küpür yapıştırıldığı iddiası ile görevi kötüye kullanma,nitelikli dolandırıcılık ,resmi evrakta sahtecilik suçlarından dolayı dava açılmıştır.Daha önce bu şekilde bir olayla karşılaşan ve bu konuyla ilğili yargıtay kararı olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.
Old 17-03-2008, 15:18   #2
bahar erdoğan

Varsayılan Dosyadaki deliller önemli,

Bu konuda birçok çalışma yaptım fakat elimde lehe olabilecek biremsal karar yok.Öncelikle müvekkilinizin hastaları görmeden öykülerini dinlemeden reçete yazmış olması görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmakta.Nitelikli dolandırıcılık konusunda ise Doktor olan müvekkiliniz ile eczane arasındaki menfaat ilişkisinin araştırılması gerekiyor.Bu araştırmada daha çok adlarına reçete yazılmış olan tüm hastalar mahkeme tarafından dinlenerek reçetelerde yazılı hastalığa sahip olup olmadıkları,ayrıca raçetede yazılı ilaçları alıp almadıkları ayrıca bahse konu doktora muayene olup olmadıkları hususunda yapılması gereklidir.Şayet mahkeme dosyasında dinlenen hastalar doktora muayene olmadıkları halde reçetelerde yazılı hastalığa sahip olduklarını ve reçetlerde yazılı ilaçları da alıp kullandıklarını beyan eder iseler,Dolandırıcılık suçunun unsuru olan kamu kurum ve kululuşları zararına menfaat elde etme unsuru oluşmayacaktır.Şayet hastalar ilaçları alıp kullanmadıkları ve o hastalığa da sahip olmadıklarını beyan ederler ise bu defa sizin eczane ile müvekkiliniz arasındaki menfaat ve çıkar ilşkisinin olmadığını ispatlamanız gerekecek.Olayda resmi evrakta sahtecilik suçunun unsurlarının oluşması için ise düzenlenen reçetenin gerçeğe aykırı olması ve gerçek durumu yansıtmaması ve resmi evrakında kullanılarak çıkar elde edilmesi gerekmektedir.Buradaki kasıt ise hasta o rahatsızlığa sahip olmadığı halde yanlış bir tanı koymak ve bu tanıya ilaç yazmak ve bu reçetede ki ilaç bedellerinin de kurumdan tahsili gerçekleşmiş ise suç unsuru oluşur.Bir önceki anlatımımda belirttiğim üzere adlarına reçete düzenlenen hastaların bu konuda ki beyanları şu durumda çok önemli.Kolay gelsin.Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 17-03-2008, 16:00   #3
av.ayşe karaca

Çok teşekkür ederim,tanık beyanlarında doktor aleyhine bir beyan mevcut degil.bende araştırmaya devam ediyorum lehe bir karar bulduğumda mutlaka siteye eklerim kolay gelsin.
Old 21-01-2011, 23:20   #4
Av.Aslı Topuz

benim de elimde benzer bir dava var. ben de doktor vekiliyim. bununla ilgili yargıtay kararı arıyorum ama bulamadım bilgisi olan arkadaş yardımcı olursa çok memnun olurum.
Old 25-01-2011, 09:27   #5
furugferruhzad

Nitelikli dolandırıcılık ve evrakta sahtekarlıktan hüküm giymesi durumunda meslekten men cezası alması mümkün mü?Cezanın ertelenmiş olması durumunda durum ne olur?
Old 17-09-2013, 15:39   #6
Av.Doğan KAYA

"TCK.53 madde:
1)e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır.

5)Birinci fıkrada sayılan hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dolayısıyla hapis cezasına mahkûmiyet hâlinde, ayrıca, cezanın infazından sonra işlemek üzere, hükmolunan cezanın yarısından bir katına kadar bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına karar verilir. Bu hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dolayısıyla sadece adlî para cezasına mahkûmiyet hâlinde, hükümde belirtilen gün sayısının yarısından bir katına kadar bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına karar verilir. Hükmün kesinleşmesiyle icraya konan yasaklama ile ilgili süre, adlî para cezasının tamamen infazından itibaren işlemeye başlar."

Erteleme durumunda, buna bağlı emniyet tedbiri de mahkemece erteleme kapsamı dışına alınmamışsa ertelenecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi