Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TOKİ'den harici satış sözleşmesi ile g.menkul satın alanların hukuki durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-06-2008, 12:35   #1
edcelik

Varsayılan TOKİ'den harici satış sözleşmesi ile g.menkul satın alanların hukuki durumu

Herkese iyi çalışmalar
Bilindiği üzere TOKİ vatandaşlara harici satış sözleşmeleri ile g.menkuller satmakta. Müvekkillerim 2007 yılında bu şekilde g.menkul satın almış durumdalar(satış bedelini bazıları taksitle bazıları ise banka kredisi ile bir kerede ödenmiş). Hali hazırda kat mülkiyetine geçilmediğinden malik olarak TOKİ görünmektedir. Harici satış sözleşmesinin geçersiz olduğuna dair değişik Yargıtay kararları mevcut. Bununla birlikte taraflar edimlerini yerine getirmişlerse sözleşmenin geçersizliği ileri sürülemez. Müvekkillerimin imzaladıkları satış sözleşmesinin bir maddesinde alıcıların KMK'nun hükümlerine uymakla mükellef oldukları belirtilmiş.
Kat mülkiyetine geçilmediğinden yönetim TOKİ tarafından belirlenen yönetim kurulunca yapılmakta. Yönetim planında ortak yerler tek tek sayarak belirlenmemiş olmakla birlikte bağımsız bölüm sayısı zikredilmiş buna ilave olarak da ortak alan olarak sosyal tesislerin mevcudiyetinden bahsedilmiş. Sorularıma gelince:
1- Yönetim planında bağımsız bölümlerin tümü iş yeri olarak gösterilmiş iken satış sözleşmelerinde ve teslim tutanaklarında bu yerlerin konut oldukları ve konut amaçlı dışında kullanılamayacakları açıkça belirtilmiş. Yeni yönetim planı oluşturulmamış.
2-Ortak alan olarak belirlenen sosyal tesislerin satışını müvekkillerim durdurabilir mi? Ortak alanların satış ilanında satılacak yerlerin lokanta (lokanta binanın içerisinde) olduğu belirtilmiş.
3- Sözleşmede tarafların KMK hükümlerine tabi oldukları yazıldığı için acaba müvekkiller zilyet olarak mı hareket etmeleri gerekir ve hangi haklardan faydalabilirler.
Konuya ilgi gösterirseniz çok müteşekkir kalırım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi