Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

avukata gitmem tehlikeli olabilir

Konuyu Kilitleyin
Old 27-03-2011, 18:50   #1
canan131

Mutsuz avukata gitmem tehlikeli olabilir

Merhaba eşim polis boşanmak istiyorum ama o kabul etmiyor. Sİlahı olduğu için ve beni tehdit ettiği için çekiniyorum.bende öğretmenim ailemden uzak bir yerdeyim.işim dolayısıyla boşansak bile aynı ilçede yaşamaya devam etmek durumundayım. Ayrılmak istediğimi söylediğimde eşim anlaşmalı boşanmam git dava aç sonra defol git dedi. Hiçbir eşya almadan hiç param olmadan yeni bir hayata nasıl başlarım. dava açsam ve tehdit edildiğimi söylesem evden eşya almam konusunda birşey yapılabilirmi. Yada benim evde kalıp eşimin gitmesini nasıl sağlarım.Çok olumsuz şeyler yaşıyorum ama hiçbir kanıtım yok çünkü çevreye karşı hiçbirşey belli etmiyoruz.
Old 28-03-2011, 11:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Sorunuzun başlığını "avukata gitmem tehlikeli olabilir"diye seçmişsiniz.

Yazdığınız tehdit ve şiddet olgularından sonra asıl "avukata gitmemek tehlikeli olabilir" diye düşüncemi belirtmek istiyorum.

Eşinizin polis olması görev gereği silah taşıması size şiddet uygulamasını hiç bir biçimde haklı çıkarmaz.kamu görevlisi olması sebebi ile bu duurm onun aleyhinde yorumlanacaktır.

1-Koruma Kararı:Şiddet konusunda en yakın aile Mahkemesinde-Aile Mahkemesi kurulmamış ise aynı dereceden Aile Mahkemesi Sıfatı ile bakan Asliye Hukuk mahkmemesine-eşinizin korku ve şiddete yönelik eylemlerinin yasaklanmasını,iş dışındaki zamanlarda silahını ilgililere teslim etmesi,sizi iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,müşterek konuttan uzaklaştırılarak konutun ve ev eşyalarının size tahsisini talep edebilirsiniz.

Koruma kararının verilmesi için delil toplanmasına gerek yoktur.Dosya üzerinden ve duruşmasız karar verilir.

2-Savcılığa Suç Duyurusu:
Tehdit suçtur.Eşiniz hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

3-Boşanma davası;
Koruma kararından sonra güvenlik içinde boşanma davası açabilirsiniz.Koşulları varsa maddi manevi tazminat ve yargılama sırasında tedbir nafakası talep edebilirsiniz.Konutunuz eşinizin adına tapuda kayıtlı ise aile konutu şerhi verilmesini isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız sizi güçlendirecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi