Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşe karşı darp ve hakaret

Konuyu Kilitleyin
Old 26-03-2011, 00:03   #1
depresyom

Varsayılan Eşe karşı darp ve hakaret

iyi günler ben eşimle şiddetli geçimsizlik yüzüne boşanmak üzere olan zorda kalan bayanlardan birtanesiyim.sorum şu.eşimle 4 yıllık evliyim ve onu darp ve hakaretten 3 kez mahkeme ye verdim 2 davamdan vazgeçtim bunlar geçen yıllarda olmuştu 3 davam ise 18 martta oldu ama ben katılmadım farklı şehirlerdeyiz hakim eşime eğer eşin şikayetinden vazgeçmezse hapis cezası yada para cezası alabileceğini söylemiş 2 davaya katılıcam.26 nisanda şikayetimi alırsam kamu davasından dolayı hapis cezası yada para cezası olurmu çünkü ben piskolojik tedavi görüyorum ve şikayetlerim hep mfke anımda olmuştur eşimde anlayışla karşılamayınca karakolda buldumhep kendimi.eşimin hapse girmesini istemiyorum ne yapabilirim lütfen yardım edin.
Old 26-03-2011, 21:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşe karşı işlenen yaralama suçu şikayete bağlı olmaksızın ceza yargılamasına konu yapılmaktadır.Dahası eşe karşı işlenen yaralamada verilecek ceza yarı oranda da arttırılır.

Yasadaki bu düzenleme; eşin şikayetini geri alması için yapılacak muhtemel baskıları etkisiz kılmayı amaçlar.Böylece aile içinde gerçekleşen şiddet bir kamu sorunu olarak ele alınır.

Sizin psikolojik tedavi görüyor olmanız,şikayetinizi sinirli bir anda yapmanız eşinize ceza muafiyeti sağlamayacaktır.Olsa olsa verilecek ceza bundan sonraki hayatında kontrollü olmasına vesile olacaktır.

Daha detaylı bilgi almak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse yargılaman ın yapıldığı mahkemeye bir dilekçe ile başvurarak barodan tarafınız bir avukat ataması yapılmasını isteyebilirsiniz.

İlgili yasal düzenleme aşağıdadır.
(1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) (Ek fıkra: 31/3/2005 – 5328/4 md.) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

(3) Kasten yaralama suçunun;

a) Üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı,
b) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,

d) Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,

e) Silahla,

İşlenmesi halinde, şikâyet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi