Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafasının arttırılması

Konuyu Kilitleyin
Old 24-03-2011, 23:50   #1
Konuk-hsidar

Varsayılan tedbir nafasının arttırılması

merhaba
eşimle aramızdaki boşanma davasının ilk celsesinde karşı dava açarak çocuğum ve kendim için nafaka talebinde bulundum.
duruşma esnasında nafaka talebim hakkında konuşulurken eşim benim üniversite mezunu olduğumu ve çalışabileceğimi söyledi.
halbuki iş başvurularında bulunuyorum, hatta sınavlara giriyorum ama henüz herhangi bir işte çalışmaya başlayamadım. evlilik devam ederken de üniversite mezunu idim ama çalışmıyordum. eşim ailemin yanına beni bıraktı ve evimi terketmişim gibi bana dava açtı. çok kısa bu sürede hem olayın şaşkınlığı hem de psikolojik olarak yıpranmam dolayısıyla iş başvurularımda da henüz olumlu yanıt alamıyorum.
15 aylık çocuğum var. ailemin yanında kalıyorum. eşim çalışıyor ve ailesinin yanında kalıyor(evliliğimizin son döneminde ailesinin yanında kalıyorduk) çocuğumun ve kendimin eşyalarının hepsini geri alamadım.

durumu izah etmeye çalışsam da mahkeme ilk duruşmada benim lehime nafaka vermedi, çocuğum için de aylık 100 tl nafaka verdi. bu miktar geçinmemizi kıt kanaat sağlamamız için fayda vermeyecektir. çocuğumuza beraber bakmak yükümlülüğümüzün olduğunun farkındayım.

buna dair sorularım şunlardır:

1-çocuğuma verilen tedbir nafakasının arttırımı aynı mahkemeden bir sonraki celsede isteyebilir miyim? edemezsem itiraz yolu nasıldır? başka bir dava açmam gerekiyor mu?

2-kendim için tekrar tedbir nafakası talep edebilir miyim? iş başvuru sonuçlarımı filan sunsam mahkemeye, ihtiyacımın ciddiyetini oluşturan nedenleri bir şekilde belgelemeye çalışsam yeni bir talep olarak bakılabilir mi?

3-çocuğa verilen tedbir nafakası miktarı için asgari bir miktar var mıdır? 100 tl gibi bir miktar alışılmış tedbir miktarı mıdır? çocuğumun masraflarını belgelesem durumu değişir mi?

bu konuda yargı kararı koyar mısın.

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Old 25-03-2011, 10:50   #2
Levent Cirit

1) Çocuğunuza verilen tedbir nafakasının arttırılmasını yargılamanın her aşamasında yeniden talep edebilirsiniz. Arttırmaz ise yapabileceğiniz tek şey, söz konusu dava sonuçlandıktan sonra kararı nafaka açısından temyiz etmek. Bunun dışında bir itiraz yolu bulunmamakta.
2) Kanaatimce sizinle ilgili tedbir nafakasını mahkeme henüz reddetmemiştir ancak tarafların sosyo-ekonomik durum araştırmasının gelmesini bekliyordur. Bu araştırma geldiğinde size de bir nafakaya bağlanmasını kararlaştıracağı kanaatindeyim. Bu yüzden gelecek celsede hakime, tedbir nafakası konusunu hatırlatmanız yeterli olacaktır.
3) Tedbir nafakası için kanunun belirlediği asgari bir miktar bulunmamaktadır. Tarafların gelir seviyesi bu konuda belirleyicidir. Eşinizin maaşı/ücreti üzerinden uygun bir nafakaya hükmedilecektir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek almanıztavsiye olunur. Avukat tutacak durumunuz yok ise bulunduğunuz il barosuna başvurup bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi