Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

HSYK Adayı Yargıçlar Seçim Yarışına Başladı!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2010, 08:35   #1
Adli Tip

Varsayılan HSYK Adayı Yargıçlar Seçim Yarışına Başladı!

Anayasa değişikliği ile birlikte, ilk derece mahkemeleri hakim ve savcıları da HSYK'ya seçimle üye gönderecekler. Akşam Gazetesi'nin haberine göre, seçim yarışı adalet.org'ta başlamış bile.

Bir hayalim var

HSYK üyeliği için adaylığını ilk olarak Menemen Hakimi Ali Atay açıkladı. Atay'ın sloganları da projeleri de hazır. Adaylar arasında siyahi lider Martin Luther King'den esinlenip 'Bir hayalim var' diyen de var. Hızını alamayıp vaatler yağdıran da...

HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısını da değiştiren 26 maddelik değişiklik paketinin pazar günkü referandumda yüzde 58 'evet'le kabul edilmesinin ardından hakim ve savcılar HSYK üyeliği için adaylık yarışında. Yargı çalışanlarının ortak forumu olan adalet.org sitesinin ana sayfası adaylar, aday adayları, aday önerileri ve destekleyenlerin üyelerin mesajlarıyla yıkılıyor.

ADLİYELERDE SEÇİM HAVASI
HSYK üyeliği için ilk adaylığını açıklayan isim ise Menemen Hakimi Ali Atay. Sitede aday olarak önerilen hakim ve savcıların dışında adaylığını deklare edenlerin sayısı ilk günden 7'yi geçti. Yayınlanan mesaj ve adayların vaatleriyse seçim meydanlarını aratmıyor. HSYK'ya üye seçimi sürecinde propaganda yapılamayacağı için adaylar yasak öncesinde seçmenleri olan 12 bin hakim ve savcıların desteklerini alabilmek vaatler yağdırıyor.

'7 İYİ ADAM KAZANSIN'
HSYK'ya adaylığını açıklayan ancak resmi başvuru için YSK takvimini bekleyen İzmir Menemen Adliyesi hakimlerinden Ali Atay, sitede gördüğü desteğe ve verdiği sözlere bakılınca kendinden bir hayli emin görünüyor. AKŞAM'a konuşan Ali Atay, anayasa değişikliği paketinin Meclis'ten geçeceğini, referandumdan da 'evet' çıkacağını önceden tahmin ettiği için çalışmalara erken başladığını söylüyor. Seçim havasına giren ve sahaya önce internet sitesinde inen Atay, kendisine iliştirilmeye çalışılan yaftalardan bıkmış; 'Fotoğraflarıma bakıp, dünya görüşüm hakkında yorum yapılıyor' diyor.

ADAYIM VE YOLLARDAYIM
Atay vaat ettiği 3 temel prensip ise: Adalet, Gerekçe, şeffaflık. Sitede yer alan sloganları da 'Ali Atay, demokrasi için aday, demokrasi istiyorsan, Ali Atay'a oy ver. Ali Atay, içinizden, sizden bir aday. Ali Atay, halk adamı. Ali Atay, dürüst aday. 7 iyi adam kazansın. Ben olmasam da olur.'

'Önce maasları düzelecek'
Seçim havasına kendilerini erken kaptıran HSYK adayı hakim ve savcılar sitede kendilerini tanıttıktan sonra seçim vaatlerine şöyle başlıyor; 'Ben HSYK üyesi seçilirsem:

İşte adliylerdeki seçim havası ve o vaatler:
- 'Bir hayalim var. O da hakim ve savcıların kimseye efendim demeyecekleri bir düzeni kurabilmek. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmamasını düşünüyorsanız oylarınıza talibim...

TORPİLLE ATAMAYA SON
- Başsavcılıkların etkisinin azaltılması ve özellikle bu adliyenin horozu benim anlayışını kökünden bitirmek için çalışacağım. Ünvansızların maraba yerine konulması konusunda en güçlü muhalefeti ben yapacağım,

- Atamalarda, yani tayinlerde objektif ölçütler getirmek için bütün enerjimle mücadele edeceğim (gücüm yeterse).

- Özellikle hakimlerin ve mümkünse cumhuriyet savcılarının idari görevlerinin tamamen kaldırılması için çabalayacağım.

- İnsan haklarına ve özellikle bağımsız yargı kurallarına aykırı olan terfi sistemini tamamen değiştirmek için mücadele edeceğim.

- Siyasi düşüncesinden dolayı zor durumda bırakılan hakim ve savcıların sorunlarına derman olmaya çalışacağım.

- Atama ve tayinlerin daha şeffaf olması için elimden geleni yapacağım.

- Hakim ve savcıları robot sanan ilke kararları ve mevzuatın yeniden düzenlenmesi için çabalayacağım.

- Kesinlikle siyaseti yargı kurumunundan uzak tutacağım.

- HSYK kararlarının yargı denetimine açılması için bütün gücümle mücadele
edeceğim.

- Hakim ve savcıların başta maaşı olmak üzere özlük haklarının geliştirilmesi ve özellikle de yıpranma payı konusunda son gücümle savaş vereceğim.

- Coğrafi teminatın sağlanması konusunda elimden geleni yapacağım.

- Basit, ipe sapa gelmez konularda soruşturma açılıp da hakim ve savcıları gereksiz rahatsız edecek durumların engellenmesi için elimden geleni yapacağım.

- Hakim ve savcıları, şamar oğlanı gibi her önüne gelenin şikayet etmesini engelleyeceğim, en azından bu konuda çaba göstereceğim, bu konuda mevcut zihniyeti kırmak için elimden geleni yapacağım.

- Özellikle hakim ve savcıları, çoğu zaman çok zor durumda bırakan personel sorununu her yönden (özellikle nitelik ve nicelik bakımından) çözmek için çabalayacağım.

- HSYK'da al gülüm ver gülüm sistemini tamamen kırmak için geliyorum.

- Mücadele ederken acaba sonum ne olur diye düşünmeyeceğim.

- Meslektaşların başvurularını ciddi biçimde yeniden ele almak gerektiği bilinciyle bu konuları HSYK gündemine taşıyacağım.

- Atamalarda ve diğer önemli konularda birilerinin referans olmasını
engelemek için var gücümle mücadele edeceğim.

ÖNE ÇIKAN İSİMLER
Aydın Başar, Süleyman Karaca, Ünsal Çankaya, Mehmet Gülçek Halis Gümüşoğlu, Mustafa Bağarkası, Osman Ermumcu, Ali Haydar Yücesoy, Şemsettin Aksoy. Yaşar Yetiş, Mithat Ali Kabaali, Erhan Özen, İlkay Orman, Özen Uysal, Ferşat Aydın ve Mustafa Can Korkarer, Süleyman Özkök, Battal Özer, Menderes Arıcan, Halis Gümüşolu, Hasan Fahri Göncü.

Cengiz KAHRAMAN

Kaynak : http://www.aksam.com.tr/2010/09/14/haber/guncel/15668/bir_hayalim_var.html
Old 14-09-2010, 16:04   #2
Avukat Hakan Eren

Aydın Başar, Mehmet Gülçek, Hasan Fahri Göncü, Ünsal Çankaya (henüz olmadı galiba) gibi isimlerin HSYK'ya aday olduğunu gördükçe referandumda evet oyu vermiş olmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha teyid ediyorum.
Old 14-09-2010, 17:09   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Aydın Başar, Mehmet Gülçek, Hasan Fahri Göncü, Ünsal Çankaya (henüz olmadı galiba) gibi isimlerin HSYK'ya aday olduğunu gördükçe referandumda evet oyu vermiş olmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha teyid ediyorum.

Keşke bu mesajı, HSYK üyeleri seçildikten sonra yazmış olsaydınız. Ben sizin 2 defa pişman olacağınızı iddia ediyorum.
Old 14-09-2010, 17:38   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

iyi niyetle ve samimiyetle aday olan hakimlerin hepsine başarı ve bol şans diliyorum. Umarım herşey istedikleri gibi olur.

Ancak endişem şudur:

Türkiye'de maalesef her konuya siyaset müdahale ediyor. HSYK seçim sürecinde de siyasilerin etkisi bariz biçimde ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Hakimler arasında taraflar oluşacak, bir kısım bir tarafta sembol olan isme yönelirken diğer kısım ise aksi yönde sembol olmuş kişilere yönelecektir. Herkesin tanıdığı iki aksi yönde deklere edilen sembol savcıların aday olması halinde bu isimlerin seçilmeme ihtimali var mıdır? Ben, böyle bir durumda kesinlikle seçilebilecekleri kanaatindeyim. Düşünsenize HSYK'da kurulun bu şekilde teşekkül ettiğini...

Yani bir tarafta YARSAV, açık veya örtülü biçimde adaylarını deklere edebilecek, diğer taraftan ise DEMOKRAT HUKUKÇULAR DERNEĞİ kendi adaylarını örtülü veya açık ilan edebilecektir. Böyle bir durumu ve sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum.
Old 14-09-2010, 18:37   #5
avmhy

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
hsyk da umarım sizin beğendiğiniz bu adayların dediği olur.
Old 14-09-2010, 21:01   #6
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan avmhy
hsyk da umarım sizin beğendiğiniz bu adayların dediği olur.

Bizler hukukçuyuz. Komplo teorilerinin, öcülerin - ecinnilerin peşinden ya da önünden gitmemeliyiz.

Benim "beğenmediğim" HSYK üyeleri, iddianame hazırladığı için bir savcıyı meslekten attılar.

("Bir" savcı dedik ama acaba hangisi? Kenan Evren hakkında dava açan savcı mı, Büyükanıt hakkında fezleke düzenleyen mi? Seç beğen al!)

Suça bakın; iddianame yazmak! Suçu işleyen kim? Savcı! Suç ne: iddianame yazmak!!!

Mevcut HSYK ve yüksek yargı yapısı o kadar kötü ki sayın meslektaşım getirilen ya da getirilecek hiçbir yeni düzenleme eskisinden daha kötü olamaz.

Tartışma ancak bundan sonra yapılmalıdır; yeni düzenleme mi daha ileri bir düzenleme mi?

Yoksa yeni düzenlemede adalet bakanının oy hakkı olması, müsteşarının üye olması, tüm işlemlerin yargı denetimine açılmamış olması gibi eleştiriye muhtaç düzenlemeler elbette mevcut.

Selam ve saygılarımla...
Old 15-09-2010, 11:59   #7
avmhy

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Bizler hukukçuyuz. Komplo teorilerinin, öcülerin - ecinnilerin peşinden ya da önünden gitmemeliyiz.

Benim "beğenmediğim" HSYK üyeleri, iddianame hazırladığı için bir savcıyı meslekten attılar.

("Bir" savcı dedik ama acaba hangisi? Kenan Evren hakkında dava açan savcı mı, Büyükanıt hakkında fezleke düzenleyen mi? Seç beğen al!)

Suça bakın; iddianame yazmak! Suçu işleyen kim? Savcı! Suç ne: iddianame yazmak!!!

Mevcut HSYK ve yüksek yargı yapısı o kadar kötü ki sayın meslektaşım getirilen ya da getirilecek hiçbir yeni düzenleme eskisinden daha kötü olamaz.

Tartışma ancak bundan sonra yapılmalıdır; yeni düzenleme mi daha ileri bir düzenleme mi?

Yoksa yeni düzenlemede adalet bakanının oy hakkı olması, müsteşarının üye olması, tüm işlemlerin yargı denetimine açılmamış olması gibi eleştiriye muhtaç düzenlemeler elbette mevcut.

Selam ve saygılarımla...

11 eylül günü hükümetin siyasetin istediği kararları vermediği için adalet bakanınca kilitlenen hsyk vardı.
idareye bu yetkiyi beğenmediğini iddia ettiği 12 eylül anayasası vermişti. adalet bakanı ve müştaşarı van savcısının meslekten atılmasında nedense o gücünü kullanmamıştı. ayrıca verilen kararı ayrı verilen karara yargı yolunun kapalı olmasını ayrı tartışmak gerekir.
şimdi herşey değişti ama adalet bakanının konumu pek de değişmedi. ama yine istemedikleri şekilde yapılanma ve kararlar alınca hsyk yı kilitlemek için mazeretleri ne olacak merak ediyorum.

bu günün dünden ileri olduğu iddiasında olanlar olabileceği gibi benim gibi aksini düşünenler de olacaktır.

benim gördüğüm ve gazetelerden okuduğum aday hakim ve savcıların sanki yetkileri olacakmış gibi olmadık vaatlerde bulunarak kendilerine olan saygıyı, hem hukukçular hem de halk nezdinde örselemeye başladıkları.
Old 15-09-2010, 13:33   #8
Av.Cengiz Aladağ

Her seçim gibi bu da komediye dönüşür. Seçim biter ve geriye kırgınlıklar, kızgınlıklar, boş vaatler, "dost ve düşman listeleri" kalır.
Old 15-09-2010, 14:27   #9
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan avmhy
11 eylül günü hükümetin siyasetin istediği kararları vermediği için adalet bakanınca kilitlenen hsyk vardı.
idareye bu yetkiyi beğenmediğini iddia ettiği 12 eylül anayasası vermişti. adalet bakanı ve müştaşarı van savcısının meslekten atılmasında nedense o gücünü kullanmamıştı. ayrıca verilen kararı ayrı verilen karara yargı yolunun kapalı olmasını ayrı tartışmak gerekir.
şimdi herşey değişti ama adalet bakanının konumu pek de değişmedi. ama yine istemedikleri şekilde yapılanma ve kararlar alınca hsyk yı kilitlemek için mazeretleri ne olacak merak ediyorum.

bu günün dünden ileri olduğu iddiasında olanlar olabileceği gibi benim gibi aksini düşünenler de olacaktır.

benim gördüğüm ve gazetelerden okuduğum aday hakim ve savcıların sanki yetkileri olacakmış gibi olmadık vaatlerde bulunarak kendilerine olan saygıyı, hem hukukçular hem de halk nezdinde örselemeye başladıkları.

Aman Allahım; savunma kutsaldır ama adalet bakanlığını savunmak zorunda kalacağım hiç aklıma gelmezdi.

Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç kararına, kurul üyesi müsteşar muhalif kalmıştı... Bakanlar zaten teamül gereği kurulun bu ve benzeri toplantılarına katılmıyorlar. Yani "yürütme" üzerine düşeni sanırım yaptı. Ama hani Türk siyasetine ve yargısına damgasını vurmuş bir söz vardır : "Sizi içeri tıkan güç böyle istiyor" diye...

Sayın meslektaşım,
Tam da dediğiniz gibi 11 Eylül'e kadar yürütme, dilerse toplantı yapılmasını dahi (daha doğrusu karar alınmasını) engelleyebiliyordu.

Yeni yapıda bakan hazretleri ister kurula gelsin ister gelmesin, müsteşarını ister göndersin ister göndermesin kurul toplanacak ve kararını alacaktır.

THS ile birlikte adalet.org sitesinin de üyesi olduğum için tüm samimiyetimle söylüyorum yukarıda bir kısımını sıraladığım isimlerin HSYK üyesi olması gerçekten çok olumlu sonuçlar doğuracak; bunu yaşayıp göreceğiz.

Yargı ile ilgili en yetkili idari kurulda artık kürsü yargıç ve savcıları da yer alacaktır avukat ta (avukatlar diyebilmek isterdim ama şimdilik sadece bir tane)

"Yapılan anayasa değişikliği mükemmeldir, bütün sorunlar hele ki yargının sorunları çözülmüştür" gibi komik bir iddiada bulunmuyorum. Ama tekrar ifade ediyorum, bu düzenleme eskisinden iyi olacaktır.

Daha da iyisi, yapılacak yeni anayasa için tartışma ve diyalog zemini hazırlamıştır.

Selam ve saygılarımla...
Old 15-09-2010, 14:44   #10
avmhy

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Aman Allahım; savunma kutsaldır ama adalet bakanlığını savunmak zorunda kalacağım hiç aklıma gelmezdi.

Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç kararına, kurul üyesi müsteşar muhalif kalmıştı... Bakanlar zaten teamül gereği kurulun bu ve benzeri toplantılarına katılmıyorlar.

Sayın meslektaşım,
Tam da dediğiniz gibi 11 Eylül'e kadar yürütme, dilerse toplantı yapılmasını dahi (daha doğrusu karar alınmasını) engelleyebiliyordu.

Yeni yapıda bakan hazretleri ister kurula gelsin ister gelmesin, müsteşarını ister göndersin ister göndermesin kurul toplanacak ve kararını alacaktır.

THS ile birlikte adalet.org sitesinin de üyesi olduğum için tüm samimiyetimle söylüyorum yukarıda bir kısımını sıraladığım isimlerin HSYK üyesi olması gerçekten çok olumlu sonuçlar doğuracak; bunu yaşayıp göreceğiz.

Yargı ile ilgili en yetkili idari kurulda artık kürsü yargıç ve savcıları da yer alacaktır avukat ta (avukatlar diyebilmek isterdim ama şimdilik sadece bir tane)

"Yapılan anayasa değişikliği mükemmeldir, bütün sorunlar hele ki yargının sorunları çözülmüştür" gibi komik bir iddiada bulunmuyorum. Ama tekrar ifade ediyorum, bu düzenleme eskisinden iyi olacaktır.

Daha da iyisi, yapılacak yeni anayasa için tartışma ve diyalog zemini hazırlamıştır.

Selam ve saygılarımla...

ferhat sarıkayanın durumunu gündeme alan müsteşar ve adalet bakanıdır, bizi bugüne taşıyan erzurum savcısının yetkisinin alınmasını gündeme alan müsteşar gibi.
kendisi karara muhalifmidir değilmidir bu noktadan da bakmak lazım.

erzurum savcısı hadisesi hsyk nın yapısının değiştirilmesi provakasyonudur.

"Hâkim ve savcıların görevlerini; kanun, tüzük, yönetmeliklere ve genelgelere (hâkimler için idarî nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme; görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri, ilgili dairenin teklifi ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanının oluru ile Kurul müfettişlerine yaptırılır. Soruşturma ve inceleme işlemleri, hakkında soruşturma ve inceleme yapılacak olandan daha kıdemli hâkim veya savcı eliyle de yaptırılabilir."

şimdi hukuksuz hakim ve savcının cezalandırılıp cezalandırılmayacağına hsky başkanı yani adalet bakanı karar verecek.anayasaya adalet bakanı yerine hsyk başkanı diyip hukuksuzluğu ceza yargısından kaçırmaya çalışanlara güçlü gerekçeleri olan bir danıştay kararı gelecek mi diye beklemekten başka bir çaremiz yok.
Old 16-09-2010, 12:52   #11
Av.Kaan

Vatandaşa güvenilmiyordu, şimdi de koskoca hakim savcılara verecekleri oy için güvenemiyoruz. Şöyle olur böyle olur...

İnsanı insan yapan iradedir. İradesiz insan hayvandan farksızdır. İnsan doğruyu da yanlışı da iradesiyle yapar. Yanlış yapalım; en azından irademizle - birey olarak- yapalım. Bir makine gibi olmaktansa irademizle yanlış yapalım. İrademiz hür olursa yanlışı fark edip dönebiliriz de... Ama irademiz hür olmazsa ne doğru ne de yanlış yapabiliriz/karar alabiliriz.

Mesajlarda bahsedilen isimlerin hiçbirini tanımıyorum. Sadece, artık insanların -hele de hakim ve savcıların- kendi iradeleri ile kendileri hakkında karar alacaklarını ümit ediyorum.
Old 16-09-2010, 13:49   #12
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
i

Ancak endişem şudur:
...
Yani bir tarafta YARSAV, açık veya örtülü biçimde adaylarını deklere edebilecek, diğer taraftan ise DEMOKRAT HUKUKÇULAR DERNEĞİ kendi adaylarını örtülü veya açık ilan edebilecektir. Böyle bir durumu ve sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum.
Üstadım, başından bu yana ben de aynı endişeyi taşıyorum.
80 öncesi öğretmen ve polisin ayrı derneklerde saflaştığına tanık olduğumuz için yoğurdu üfleyerek yiyoruz.
Tesellim, bugünkü insanımızın 30 yıl önceki kamplaşmaya fırsat vermeyecek derecede -demokratik- olgunluğu ve bu seçimin hukukçular arasında olması.
İyisi olsun, ilerisi olsun, güzeli olsun.
Bu ülke de, bu insanlar da bizim.
Başka Türkiye yok.
Old 19-09-2010, 15:43   #13
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Alıntı:
Yazan avmhy
anayasaya adalet bakanı yerine hsyk başkanı diyip hukuksuzluğu ceza yargısından kaçırmaya çalışanlara güçlü gerekçeleri olan bir danıştay kararı gelecek mi diye beklemekten başka bir çaremiz yok.
Sayın avmhy ben bu cümlenizi doğrusu anlayamadım.Açık olan anayasa hükmüne rağmen Danıştay nasıl bir karar verecekte sizin tabirinizle bu hukuksuzluğu engelleyecek.
Old 22-09-2010, 20:32   #14
avmhy

Alıntı:
Yazan tektutan
Sayın avmhy ben bu cümlenizi doğrusu anlayamadım.Açık olan anayasa hükmüne rağmen Danıştay nasıl bir karar verecekte sizin tabirinizle bu hukuksuzluğu engelleyecek.

http://www.milliyet.com.tr/hsyk-da-i...54/default.htm

anlatmak istediğim şeye ilişkin bazı cevaplar bu yazıda mevcut.
Old 25-09-2010, 13:38   #15
denizkayilioglu

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN

Selam ve saygılarımla...

Sayın Eren, söylemiş olduğunuz "getirilen ya da getirilecek hiçbir yeni düzenleme eskisinden daha kötü olamaz" ifadeleri olaya tamamen siyaset dışı baktığımız da yani hukukçu kimliğimizle baktığımız da ne kadar da talihsiz bir söylemdir. Biz, hukukun olmadığı yerde hukuku yaratma, hukuk varsa sorunlarını düzeltme, önümüzde ki en iyi hukuk sistemi olsa dahi onunun boşluklarını doldurma ve eksikliklerini tamamlama görev ve bilincine sahip olmak zorunda değil miyiz? Bırakalım siyaseti, ülkenin içinde bulunduğu durumları, hukuk sistemimizi; biz olmasak sizce hukuk mevcut olabilir mi? Unutmayalım elinde güç olan her zaman daha fazlasını ister. Biz başta çağdaş demokratik hukuk sisteminin geriye gitmesini engellemek daha sonra daha çağdaş ve demokratik olması yolunda gerekli çalışmaları yapmak zorundayız. Aksi halde öz değerlerimizi kaybetmiş oluruz.
Old 28-09-2010, 12:00   #16
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan denizkayilioglu
Sayın Eren, söylemiş olduğunuz "getirilen ya da getirilecek hiçbir yeni düzenleme eskisinden daha kötü olamaz" ifadeleri olaya tamamen siyaset dışı baktığımız da yani hukukçu kimliğimizle baktığımız da ne kadar da talihsiz bir söylemdir. Biz, hukukun olmadığı yerde hukuku yaratma, hukuk varsa sorunlarını düzeltme, önümüzde ki en iyi hukuk sistemi olsa dahi onunun boşluklarını doldurma ve eksikliklerini tamamlama görev ve bilincine sahip olmak zorunda değil miyiz? Bırakalım siyaseti, ülkenin içinde bulunduğu durumları, hukuk sistemimizi; biz olmasak sizce hukuk mevcut olabilir mi? Unutmayalım elinde güç olan her zaman daha fazlasını ister. Biz başta çağdaş demokratik hukuk sisteminin geriye gitmesini engellemek daha sonra daha çağdaş ve demokratik olması yolunda gerekli çalışmaları yapmak zorundayız. Aksi halde öz değerlerimizi kaybetmiş oluruz.

Sayın Kayılıoğlu,

Neyi eleştirdiğinizi daha açık ifade ederseniz yanıt verebilirim.

Basit sloganlar içeren eleştiriniz ile benim yazdıklarım arasında bağ kuramadım.

Bir de talihsiz derken haksız bir ifadede bulunuyorsunuz. Kimin için talihsiz? Benim bilinçli bir şekilde kurduğum cümle / önerme (getirilen ya da getirilecek hiçbir yeni düzenleme eskisinden daha kötü olamaz) benim için kesinlikle talihsizlik değildir... Sizin için "talihsiz" ise böyle bir eleştiriye girerken nedenini açıklamanız gerekir.

Selam ve saygılarımla...

NOT: Temel gramer kurallarına dikkat etmenizi öneririm. Üç yerde dahi anlamında de-da eki kullanıyorsunuz; bunlardan, aynı cümle içinde yer alan ikisi yanlış...
Old 30-09-2010, 15:08   #17
denizkayilioglu

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sayın Kayılıoğlu,

Neyi eleştirdiğinizi daha açık ifade ederseniz yanıt verebilirim.

Basit sloganlar içeren eleştiriniz ile benim yazdıklarım arasında bağ kuramadım.

Bir de talihsiz derken haksız bir ifadede bulunuyorsunuz. Kimin için talihsiz? Benim bilinçli bir şekilde kurduğum cümle / önerme (getirilen ya da getirilecek hiçbir yeni düzenleme eskisinden daha kötü olamaz) benim için kesinlikle talihsizlik değildir... Sizin için "talihsiz" ise böyle bir eleştiriye girerken nedenini açıklamanız gerekir.

Selam ve saygılarımla...

NOT: Temel gramer kurallarına dikkat etmenizi öneririm. Üç yerde dahi anlamında de-da eki kullanıyorsunuz; bunlardan, aynı cümle içinde yer alan ikisi yanlış...

Sayın Eren;

Eleştirim elbette ki benim düşüncelerimi yansıtmaktadır, bu nedenle sözleri kaleme alan kişi olarak söz konusu talihsizlik değerlendirmesinin sahibi de ben oluyorum. Talihsizlik nitelendirmesini yapmış olmamın sebebi, açıkçası hukuku geliştirme ve düzgün hale getirme konusunda belki de tek ihtimal olarak gördüğüm hukukçular arasından bir kişinin bu sözleri söylemiş olmasıydı. Temel düşüncem her zaman hukuk açısından daha kötüsü olduğu yönündedir. Aksi olduğu surette, sizin de belirtmiş olduğunuz gibi, "daha kötüsü olamaz" görüşünü kabul ettiğimiz zaman elimizde koruyacak hiçbir husus kalmamaktadır.
Bu bahsettiklerim tamamen kendi görüşüm olmakla birlikte katılmasam dahi görüşünüze saygı duyuyorum. Sloganlar içerdiğini iddia etmiş olduğunuz yazı, tamamen kendime ait olmakla birlikte sloganların hangi hususu desteklediğini sanmış olduğunuzu dahi anlayabilmiş değilim.
Saygılarımla...

Not: Dil bilgisi konusunda yapmış olduğum hataları belirttiğiniz için teşekkür ediyorum ve yaratmış olduğum kirlilik için özür diliyorum.
"Gramer" sözcüğü kullanımı dil bilgisi söz grubu varken,eminim ki sizin de hoşunuza gitmeyecektir.
Old 17-10-2010, 21:37   #18
Engin Özoğul

Varsayılan Resmi Olmayan Sonuçlar

Resmi Olmayan Sonuçlar

Kaynak: Demokrat Avukatlar Mail Grubu

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelik seçimleri olaysız sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu tarafından 81 ilde yapılan seçimler saat 17.00'da tamamlandı. Saat 21.00 itibariyle adli yargı üyeleri arasında yapılan seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir dahil 66 ilin resmi olmayan sonuçlarına göre açılan sandık sayısı 180 iken geçerli oy sayısı 7365, gecersiz oyların sayısı ise 113. Seçimlerde en çok oy alan ilk 11 aday da şu şekilde sıralandı:

İbrahim Okur 6078
Teoman Gökçe 5774
Nesibe Özer 5544
Ömer Köroğlu 5503
Ahmet Kaya 5432
Hüseyin Serter 5406
İsmail Aydın 4879
Harun Kodalak 4726
Celal Avar 4592
Ali Öztürk 4361
Hayrettin Türe 4291

HSYK üyelerini belirlemek için oy kullanan hakim ve savcı sayısı 11 bin 900'u buluyor. Bunların 10 bin 691 adli yargıdaki hakim ve savcılardan oluşurken bin 281 idari yargıda görev yapan hakim ve savcılardan teşekkül ediyor.
Old 18-10-2010, 02:07   #19
üye25928

Buradaki adaylardan bildiğim kadarıyla sadece ikisi bakanlıkta çalışıyordu. Orada çalışmaları da siyasi bir vizyonda olduklarını göstermez. Hiçbir dernek, kurum ve kuruluşun listesinde olmayan bu hakimlerin seçilmesine ne kadar sevindim anlatamam. Kazanan Türk Adli Yargısı olmuştur. Türk hakimleri, samimi meslektaşlarını bu göreve layık gördüler, artık bize güzel temennilerde bulunmak düşüyor.

Bu seçimle öğrendiğimiz diğer bir şey ise, ne bakanlığın ne de herhangi bir derneğin hakimlerin sesi olmadığı olmuştur. Artık hakimlerimizin sesi, tarafsız ve samimi duruşlarıyla HSYK-daki asli yerlerini alacaklardır umarım.
Old 18-10-2010, 08:11   #20
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Buradaki adaylardan bildiğim kadarıyla sadece ikisi bakanlıkta çalışıyordu. Orada çalışmaları da siyasi bir vizyonda olduklarını göstermez. Hiçbir dernek, kurum ve kuruluşun listesinde olmayan bu hakimlerin seçilmesine ne kadar sevindim anlatamam. Kazanan Türk Adli Yargısı olmuştur. Türk hakimleri, samimi meslektaşlarını bu göreve layık gördüler, artık bize güzel temennilerde bulunmak düşüyor.

Bu seçimle öğrendiğimiz diğer bir şey ise, ne bakanlığın ne de herhangi bir derneğin hakimlerin sesi olmadığı olmuştur. Artık hakimlerimizin sesi, tarafsız ve samimi duruşlarıyla HSYK-daki asli yerlerini alacaklardır umarım.

Listeler yarışmadı mı diyorsunuz yani?
Old 18-10-2010, 11:08   #22
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus

Belki kazanacak kişilerin önceden belli olmasına ne kadar sevindiğinizi anlatabilirsiniz?
http://www.mansethaber.com/haberler/...k-listesi.html (Haberin tarihine dikkat!)
Old 18-10-2010, 11:16   #23
Av.H.Sancar KARACA

Sevgili TAVUS,
Bir büyüğümüz ne demişti? "Bitaraf olan bertaraf olur."
Bitaraf olanlar değil, tabi olmayanlar bertaraf oldu.
"Kazanacak kişilerin önceden belli olması"na sevinmek yerine yerinmek gerekir (diye düşünüyorum).
Old 18-10-2010, 11:24   #24
Doç. Dr. Özge Yücel

THS üyesi iki aday vardı benim bildiğim. Keşke sonuç önceden belli olmasaydı da "bağımsız" aday olan THS üyeleri seçimi kazanma şansını elinde tutsaydı...
Old 18-10-2010, 11:37   #25
üye25928

Sayın Cengiz Aladağ ve Sayın Kardan Adam,

Amcamın oğlu adli hakim, kendisiyle seçimden önce görüşme fırsatım olmuştu. Kendisi ve kendisi gibi yeni jenerasyon hakimlerin yargının siyasetle uğraşmasından çok rahatsız olduklarını bu sebepten dolayı da siyasi ilişkilerden uzak duran adaylara oy vereceklerini söylemişti. Bana söylediği kadarıyla bu kendisinin ve arkadaşlarının bakış açısıydı.

Verdiğiniz link gerçeği yansıtmıyor. Şöyle ki, Hayrettin Türe, Kırşehirli'dir ve daha önce bir kaç yerde görme fırsatım olmuştu kendilerini, ve gerek amcamın oğlu gerek bu süreçte takip edebildiğim kadarıyla da kendisinin seçilmeye yakın olduğu belliydi. Ama bunun bakanlıkla alakası yoktu. Zaten Ankara 17. Asliye Ceza Hakimidir. Onun bu listede gösterilmesi, gerçekten bu şekilde bir şey olduğunu göstermez. Nabız yoklama sırasında seçilmeye en yakın adayları bakanlık tarafından destekleniyor gibi göstererek başka bir kesime yaranma çabası olarak değerlendiriyorum. Bu sebepten dolayı da o haberin doğruluğuna inanmıyorum, siz bana seçimden önce sorsaydınız hemen hemen ben de aynı isimleri söylerdim. Çünkü adaylar arasından her zaman bazı isimler öne çıkacaktır ve bu adaylar sizin siyasi görüşünüze uymuyorsa ötekilerdendir, ötekilerin siyasi görüşünü benimsemiyorsa onlara göre de sizdendir. Linkte belirttiğiniz haberde henüz Hayrettin Türe'nin soyadını bile doğru yazamamışlar.
Bu habere inanmayı beklemek hata olur.

Bu haberi herkes yapabilirdi. Bir de benim merak ettiğim, bakanlık neden kendisine çok yakın duran 2 tane hukukçu derneğinden kimsenin adını vermemiş de ömrü hayatı boyunca hiçbir kesime yakın olmayan kişilere destek vermiş. Biliyorsunuz ki bakanlığa çok yakın olan dernekler de liste hazırlamıştı, onlardan da aday çıkmıştı. Onlar varken bu adayları bakanlık neden desteklesin?

Şayet siz bir siyasi düşünceyi benimsemiş bir haberciyseniz, tarafsız kişileri karalayarak oy potansiyelinizi artırabilirsiniz. Bununla alakalı size bir de link gönderebilirim.
Old 18-10-2010, 11:40   #26
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Belki kazanacak kişilerin önceden belli olmasına ne kadar sevindiğinizi anlatabilirsiniz?
http://www.mansethaber.com/haberler/...k-listesi.html (Haberin tarihine dikkat!)

Haber doğru ise, daha doğrusu haberdeki tarih doğru ise,

aklıma 3 şey geliyor:

1- Şaibe.

2- Başarılı bir seçim anketi çalışması(!)

3- Korkaklık.

Kolay Gelsin....
Old 18-10-2010, 11:42   #27
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Haber doğru ise, daha doğrusu haberdeki tarih doğru ise,

aklıma 3 şey geliyor:

1- Şaibe.

2- Başarılı bir seçim anketi çalışması(!)

3- Korkaklık.

Kolay Gelsin....

Yok canım... Bence haberi yazan müneccimdir.
Old 18-10-2010, 11:49   #28
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yok canım... Bence haberi yazan müneccimdir.

Bence de müneccim zira listede ki bir isim hariç hepsini tutturmuş
Old 18-10-2010, 12:22   #29
Av.Kaan

Seçim yapıldı, bitti. Bundan sonra yapılan yorumlar ya hazımsızlık (o da niye ise?) ya da iyi niyet dileğidir.

Neden seçilenlere başarı dilenmiyor da hemen şucudur bucudur diye isimlendiriliyor? Eşim bu seçimde oy kullandı, hala kimlere oy verdiğini bilmiyorum. Ne zaman seçenin iradesine saygı duymayı öğreneceğiz? Ne zaman seçilmeyi başaranı tebrik etmeyi öğreneceğiz?

Önceki mesajımda belirttiğim gibi; irade yoksa birey, birey yoksa toplum, toplum yoksa devletten söz edilemez. Esaslı unsur insan, onu da insan yapan iradesidir.

Seçilen tüm meslektaşlarıma başarı diliyorum. Umarım millete, adalete ve vatana faydalı hizmetlerde bulunurlar.

Seçimin sonucundan memnun omadığımı, istediğim gibi sonuçlanmadığını da belirteyim.
Old 18-10-2010, 13:01   #30
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
Seçim yapıldı, bitti. Bundan sonra yapılan yorumlar ya hazımsızlık (o da niye ise?) ya da iyi niyet dileğidir.

Birileri daha seçim olmadan, "adalet bakanlığı şu isimleri ön plana çıkartıyor, bu isimlerin seçilmesi için baskı yapıyor," iddiası ile seçimden 3 gün önce, bakanlığın önerdiği isimleri açıklıyor ve açıklanan isimlerden 10 kişiden 9'u hakikaten seçiliyorsa, ben bu seçim sonucunu hazmedemem...

Size de garip gelmiyor mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi