Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Kazası-ZMMS

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2010, 22:51   #1
Av.Sami Dündar

Varsayılan Trafik Kazası-ZMMS

Sayin MeslektaŞlarim Benİm Sorum Şu; KarŞilikti Trafİk Kazasi OluŞuyor.kaza Tespİt TutanaĞi, AraÇlardan Bİrİnİn Kusurlu OlduĞu YÖnÜnde TutulmuŞ.kusursuz Olan Aracin SÜrÜcÜsÜnÜn Yaninda Bulunan Hamİle EŞİyaralanir Ve Tedavİsİ AŞamasinda Zorunlu Sezeryan İle DoĞum Yaptirilir.bebek 2 GÜn YaŞadiktan Sonra ÖlÜr.doktor Raporunda Da ÖlÜm Nedenİ Olarak Travma Olarak Tespİt Edİlİr.bu Halde;
BebeĞİn ÖlÜmnden Kaynakli, Kusurlu Aracin Sİgortasi Sorumlu Mudur.
Old 01-05-2010, 13:01   #2
üye32062

Sezeryan ve bebeğin çarpma travma neticesi hayatını kaybetmesi ile gerçekleşen trafik kazası arasında illiyet bagının bulundugunu düşünüyorum. Muhtemelen sezeryan yapılmasına zorlayan ve bebeğin hayatını kaybetmesine neden olan travmanın nedeni olarak çarpma gösterilmiştir, ancak epikriz ve yapılmıs ise otopsi tutanagında ne yazdıgını tam olarak bilemiyorum. Bu husus netleştirilebilir ise sigorta şirtketi ödeme yapmak durumunda kalacaktır. Bana göre sorumlu. İyi çalışmalar
Old 01-05-2010, 16:43   #3
ATARAS

Sayın Meslektaşım,

Ölüm olayı ile trafik kazası arasında uygun illiyet bağı kurulabiliyorsa, karşı taraftaki araç sürücüsünün ve malikinin sorumluluğu olacağı için, ZMMS da sorumlu olacaktır. Anlattığınız olayda, bebek kaza sırasında anne karnında aldığı darbe sonucu vefat ettiyse yada kaza nedeniyle erken doğum meydana geldiyse, karşı tarafın ölüm olayından sorumluluğu doğacaktır. iyi çalışmalar...
Old 01-05-2010, 16:55   #4
umutlaw

Annenin daha önceki muayenelerinde doktoru nezdinde her hangi sakincali ir durumunun olmadigini, hamilelik doneminin normal seyr ettigini, hamile bayanin seker hastaligi, dusuk yapma olanagi ( genellikler bir kac kez kurtaj yapmis olan bayanlarda gorulen bir vakadir) olmadigini, cocugun saglikli bir sekilde 9. u ayda dogmasinin planlandigina dair ilk once belgeleri toplayin sonra otopsi raporunuda inceleyin guclu bir illiyet bagi ile hak kazanma olasiliginiz vardir.
Old 02-05-2010, 11:56   #5
Malik Eskişehirli

Sn. DÜNDAR.
Raporda belirtilen " Travma Sonucu Vefat " nedeni yeterli olup,yargılama aşamasında getirtilecek Epikriz raporu da farklı olamayacağından hareketle; Kusurlu Tarafın Sigortacısı limiti ( yapılacak hesaplama ) kadar sorumludur. Bilirkişi aşamasında dosyanın İst.Tic.Mahk. gönderilmesi ve/veya her koşulda çıkan raporu hesaplattırmanızda yarar olabilecektir.
İyi Çalışmalar.
Old 02-05-2010, 17:09   #6
Av.Nurullah Seyitoğlu

merhabalar,
sayın meslektaşım bebeğin ölümü meydana gelen kazaki çarpa nedeniyle olduğu aşikardır.Bu nedenle kusurlu tarafın araç işleteni ve araç sigortası bu bebeğin ölümü nedeniyle meydana gelen maddi ve manevi tazmin yükümlülüğü mevcuttur.hukuk mahkmesinde açacağınız dava ile bu zararı tazmin edebilirsiniz.... saygılarımla
Old 02-05-2010, 22:45   #7
umutlaw

Tecrube ile yine israr ediyorum tazmint yoluna gidildiginde konu bilirkisiye gidilece ve eger ki annnin baska sorunlari varsa ve sadece bu husus tetikleyici olmussa baska degerlendirmeler ortaya cikacaktir etaylara lutfen dikkat ediniz. Saygilarimla
Old 03-05-2010, 20:36   #8
Malik Eskişehirli

Epikriz'in bir tıp Dr.na (kendi kadın hastalıkları Dr. na
da danışılarak/Sn. Umatlaw'ın haklı tereddütü nedeninden )okutulması ile hareket edilmesinin yeterli olacağını düşünüyorum.Çünkü,hastanın olay günü'nü yargılama esnasında hiç bir Bilirkişi ortaya koyamaz.
Old 28-06-2010, 12:43   #9
harkan

değerli üstatlara bir sorum olacaktı, zmms 3. kişinin başvurusu üzerine anlaştıkları bedeli geç ödemiş ve kısmi ödemiş, bu durumda açılan bir davada ticari araç sahibi 3. kişi mahrum kalınan kar'ı zmms'den talep edebilir mi? yoksa ayrı bir dava mı açması gerekir?
Old 28-06-2010, 15:49   #10
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan harkan
değerli üstatlara bir sorum olacaktı, zmms 3. kişinin başvurusu üzerine anlaştıkları bedeli geç ödemiş ve kısmi ödemiş, bu durumda açılan bir davada ticari araç sahibi 3. kişi mahrum kalınan kar'ı zmms'den talep edebilir mi? yoksa ayrı bir dava mı açması gerekir?

Sayın Meslektaşım,

Kazanç kaybı, Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası teminatına dahil değildir.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 28-06-2010, 15:54   #11
harkan

değerli üstat, trafik sigortası ticari araç sahibi ile hasar bedeli olarak bir rakam üzerinden anlaşmış ancak daha sonra çok geç ödeme yapmış ve anlaştıkları bedelin çok az bir kısmını ödemiş, her ne kadar teminat dışı olsa da bu kadar keyfi davranmak sonucu ticari araç sahibi çalışamaz durumda kalmıştır, acaba başka bir dava açarak mahrum kalınan karı talep edemez miyiz? (teminat dışı kalması keyfi davranma sonucunu doğurmakta)
Old 29-06-2010, 00:24   #12
üye14072

neden sigorta
ortada bir zarar ve bu zararın sorumlusu var
zarar sorumlusundan talep edilir
o da ister kendi öder,
ister kendini sigorta ettirmiştir ordan ödenmesini sağlar

veya hiç bir şeyi yoktur da devletin düzenlemesi gereği zmms den ödetir
veya o dahi yoktur da

garanti fonundan ödenir

peki meslektaşlarımızdaki bu
hemen sigortaya yönelme ihtiyacı
nedendir.
sigorta (eğer varsa)
en sağlam borçludur

kaçmaz
kaçırılamaz
kaçması teklif dahi edilemez
akla bile gelemez

yanlışmı düşünüyorum

saygılar
emin öztürk
Old 29-06-2010, 09:55   #13
harkan

evt, zararın sorumlusu kendini sigorta ettirmiş, zarar gören şahıs bu sigortadan hasarının giderilmesini ve bir an önce ticari aracı ile çalışmak istiyor çünkü geçim kaynağı bu, ama sayın sigorta şirketi bugun randevu veremeyiz , efendim eksperimiz daha hesap yapacak, efendim tamam su fiyata anlaşalım dediği halde şaka gibi anlaştıkların çok az bir kısmını ödeme olarak gönderiyor.....

araç sahibinin çalışamamasından , gelir elde edememesinden sigorta şirketinin hiç mi sorumluluğu yok bu durumda..???
Old 01-07-2010, 16:20   #14
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan harkan
evt, zararın sorumlusu kendini sigorta ettirmiş, zarar gören şahıs bu sigortadan hasarının giderilmesini ve bir an önce ticari aracı ile çalışmak istiyor çünkü geçim kaynağı bu, ama sayın sigorta şirketi bugun randevu veremeyiz , efendim eksperimiz daha hesap yapacak, efendim tamam su fiyata anlaşalım dediği halde şaka gibi anlaştıkların çok az bir kısmını ödeme olarak gönderiyor.....

araç sahibinin çalışamamasından , gelir elde edememesinden sigorta şirketinin hiç mi sorumluluğu yok bu durumda..???

Sayın Meslektaşım,

Size hak veriyorum ancak ben sadece poliçe teminatında kazanç kayıplarının olmadığı belirtmek istemiştim. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortacısı, gerekli belgelerin kendisine ulaştırılmasından itibaren 8 (SEKİZ) iş günü içerisinde ödeme yapmakla mükelleftir. Şayet tüm belgeleri ulaştırmanıza ve aracı da ekspere göstermenize rağmen ödeme yapılmamışsa sigorta şirketini Hazine Müsteşarlığına şikayet edebilirsiniz. Çünkü bu gibi hallerde müsteşarlıkça sigortacıdan durum yazılı olarak sorulmaktadır. Çoğu zaman bu yazı üzerine hemen ödeme yapılıp müsteşarlığa da ödeme yapıldığı bildirilmektedir. Aksi halde sigortacı ciddi miktarlarda idari para cezaları ile cezalandırılabilmektedir.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi