Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada ziynet ve eşya paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-11-2009, 21:10   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmada ziynet ve eşya paylaşımı

Merhaba ,
Henüz boşanma davası açmadım 29 Ekim de şiddetli bir kavga yüzünden ertesi gün ailemin evine gittim. Eşimde bu duruma hazırmış ki geri dönmem için birşey yapmadı..İki gün sonra kıyafetlerimi almaya gittiğimde konuştuk ve yine boşanma talebimi yineledim bunun üzerine ben ailem yanına dönünce hakaret vari mail yazdı.Bugünde mal paylaşımıyla ilgili telefon mesajlaşması yaşadık. Bende herkes ne getirdiyse onu götürür dedim bunun üzerine ne getirdinde ne götürücen dedi..Çamaşır mak. taksidini bile ben ödedim dedi.. Oysaki herşeyi ortak yaptık o makine taksidi öderken bende gelinlik parasını ödedim v.s gibi. Ayrıca nikahta takılan altınlar onun adına bir banka kasasında benim rahatsızlığım altınları benden habersiz bozdurması.Hala evli olduğumuz halde birlikte yaşadığımız eve ondan habersiz girmemi istemiyor gelip midemi bulandırma diyor.Ben ailemin yanına kendi isteğimle gittiğim için birlikte yaşadığımız eve ondan habersiz girersem bunu benim alehime kullanabilirmi. Nişanda aielim taktığı takılarıda getir diyor. Bizim ilişkimiz onun para takıntısı yüzünden bitti zaten beş tl nin hesabını yapardı bunu yapmaya ihtiyacımız olmadığı halde ikimizde çalışıp kazanıyoruz.Ben para biriktirmiyorum diye sürekli beni taciz ediyordu içtiğim sigaranın hesabını yapıyordu oysaki evlenmeden önce ben rahat yaşamayı seven biri olduğumu her seferinde dile getirdim. Evliliğimiz süresincede kendi paramla sigaramı v.s kişisel ihtiyaçlarımı aldım evin fatura ödemelerine katkıda bulundum.

Ben herşeyi ortak paylaşmak istiyordum senemizin dolmasını bekliyordum ancak çok çirkinleştiği için acıkcası öfkelendim. Daha önceki cevaplarınızda nikahta takılan ziynetin kadının kendisine ait olduğunu okumuştum .. Bende şimdi takılan herşeyi almak istiyorum..Paylaşmak istemiyorum ama ziynetler onun şahsi kasasında ne yapmamı önerirsiniz anlaşmalı boşanma istesemde ziynetlerimi alabilirmiyim. Razı olmazsa ne yapabilirim..

Şimdiden çok teşekkür ederim ilginize ve yardımlarınıza
Old 06-11-2009, 21:29   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Ziynet eşyaları kadının kişisel malı olarak kabul edilmektedir. Ve fiili hakimiyetinin de kadında olacağı varsayılmaktadır.

Ziynet eşyalarınızın tarafınıza iadesi veya bedellerinin ödenmesi için bir dava açabilirsiniz. Ancak ziynetlerin sizde olmadığını ispatlamak durumundasınız. Her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Altınları bozdurursa ve siz bunu kanıtlarsanız yine bedelleri toplamının tarafınıza ödenmesini talep ve dava edebilirsiniz.

Evlilik birliği içinde alınan ve mülkiyeti size ait olduğunu iddia ettiğniz mallar için öncelikle, cins, adet ve değerlerini bulundukları yerde tespitini sonrasında yine aynen iadeleri, mümkün olmadığı taktırde bedelleri toplamının tarafınıza ödenmesi için dava açmanız gerekecektir.

Henüz boşanmadığınız için, anahtarı sizde de olan ortak konuta girmeniz suç teşikl etmeyecektir. Evi terk etmeniz haklı sebebe dayandığı sürece bu durum mahkemede aleyhinize delil olarak da kullanılamayacaktır.

Eğer tüm mallar ortaklaşa alınmış ise, bunun için de, yine bunların tespitinin yapılması ve sonrasında halen eşinizin zilyetliğinde bulunan bu mallar için edinilmiş mallara katılma rejiminden doğan tasfiye payı alacağı davası açmanız gerekecektir.

Bu dava ancak boşanmanın kesinleşmesi ile görülecektir.

Bu bağlamda önecelikle, boşanma davasının açılıp, karara bağlanması şarttır. Ortak alınmış eşyalara ilişkin alacak davası boşanmanın sonucunu bekleyecektir.

Anlaşmalı boşanma protokolü ile boşanmanın gerçekleşmesi için evlilik bir yılı doldurmalıdır.

Kararınızı vermişseniz şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açabilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Gerek boşanma gerekse, ziynet ve ev eşyalarınız için açacağınız davalarda, mutlaka doğrudan hukuki destek alınız.

Aksi halde hak kaybına uğramınız olasıdır. Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız.

Saygı ile.
Old 06-11-2009, 21:49   #3
Konuk

Çok çok teşekkür ederim değerli yardımınız için.. İyiki varsınız ve yardımlarınızı esirgemiyorsunuz..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi