Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Askerde İçki İçerken Yakalanma Suçlaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2009, 13:11   #1
Adalet34

Varsayılan Askerde İçki İçerken Yakalanma Suçlaması

Bir müvekkilin oğlu kısa dönem askerlik yapıyor. Askerliğinin bitmesine 5 gün var. Üç gün önce bir arkadaşı sorumluğu olduğu bölgede temizlik yaparken kendisine yardım etmesi için müvekkilin oğlunu çağırıyor. O da yardıma gidiyor. Bu sırada çağıran asker içki şişesi çıkarıyor. Bu sırada nöbetçi amir geliyor ve bu şekilde yakalıyor. Revire götürüyorlar. Burada ağızları koklanıyor önce müvekkilin oğluna alkol yok diğerinde var diyorlar. Ama revirdeki komutan ondada var ondada var diyerek rapor düzenliyor. Raporda yazanlar şunlar. Ağızda alkol kokusu, çizgi ve burun testi pozitif, tansiyon normal, bilinç ve şuur açık. Herhangi bir cihazla ya da kan alınarak yapılmış bir test yok. Müvekkilin oğlu kesinlikle alkol almadığı için bu raporun altını imzalamıyor. Savunmasında da kesinlikle alkol içimediğini sadece yardım amacıyla orada bulunduğunu söylüyor. Aynı şekilde yanındaki arkadaşı da onun alkol içmediğini, içkinin temini ve saklanması ile de herhangi bir ilgisi bulunmadığını, sadece kendisine yardım amacıyla orada olduğunu savunmasında beyan ediyor. Şimdi mahkeme dosyaları hazırlanmış ve mahkemeye verilecekler.

Konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlardan bu olayın sonucunda neler olabileceğini öğrenmek isterim. Terhisi çok yakın, terhisine engel teşkil eder mi? Terhis olduktan sonra ne gibi olaylar gerçekleşebilir? Sivil hayatta kendisine bir sorun çıkarır mı?
Old 10-09-2009, 13:22   #2
Aybüke Kağan

Yukarıda anlattığınız olay disiplin suçu olup,disiplin mahkemesinde yargılama yapılacaktır.

Alıntı:

Kanun No: 477
Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları Hakkındaki Kanun

Sarhoşluk ve yasak edilen yerlere girmek:
Madde 58 - Resmi üniforma ile genelevlere, kumarhanelere, meyhanelere, barlara ve girilmesi garnizon komutanlıklarınca yasaklı başka yerlere girenler veya sarhoşluğu gizlenmiyecek derecede olanlar yedi günden bir aya kadar oda veya göz hapsi cezası ile cezalandırılırlar.
Sarhoşluk eylemi görev sırasında işlenmiş ise verilecek ceza onbeş günden iki aya kadar oda veya göz hapsidir.
Old 10-09-2009, 13:27   #3
Aybüke Kağan

Disiplin cezalarının etkisi:
Madde 62 - Yedek subay, (uzatmalılar ve uzman erbaşlar hariç) erbaş ve erler hakkında disiplin mahkemeleri tarafından verilen ve yerine getirilen oda hapsi cezaları askerlik hizmeti sürelerinden indirilir ve bu kişiler o kadar süre geç terhis edilir.
(DEĞİŞİK FIKRA: Kabul T: 12.06.2003 RGT: 18.06.2003 Kanun no:4895)
(KOD 1)
Muvazzaf subay, astsubaylar, sivil personel ile uzatmalılar ve uzman erbaşlar hakkında verilen ve yerine getirilen oda ve göz hapsi cezaları bunların yükselmelerinde nazara alınmak üzere sicillerine işlenir.
Old 10-09-2009, 13:34   #4
Adalet34

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Disiplin cezalarının etkisi:
Madde 62 - Yedek subay, (uzatmalılar ve uzman erbaşlar hariç) erbaş ve erler hakkında disiplin mahkemeleri tarafından verilen ve yerine getirilen oda hapsi cezaları askerlik hizmeti sürelerinden indirilir ve bu kişiler o kadar süre geç terhis edilir.

İlginiz için teşekkür ederim. Aklıma takılan bir husus oldu.

Askerlik hizmet sürelerinden indirilir ve o kadar süre geç terhis edilir ibaresini nasıl yorumlamak gerekir? Söz konusu kısa dönem er 5 gün sonra terhis olacak ve muhtemelen terhis olmadan önce mahkeme sonuçlanmamış olacak. Bu durumda askerliği bitti diye herhangi bir ceza almayacak mı yoksa terhis edilse bile mahkeme sonuçlanıp ceza alırsa bir askeri birliğe gidip cezasını cekecek mi?
Old 10-09-2009, 22:33   #5
yeditepelişehir

Dayanağı net olarak söyleyemeyeceğim ama terhis edilse bile mahkeme sonucuna göre eksik hizmet sebebiyle askeri birlikte askerliğini tamamlayacak.Sabah gidecek akşam evine gelecek.Birliğe geç katılma ve yol izinlerinin hesaplanmasındaki hatalar sonucu genelde bir iki gün eksik hizmet çıkan askerler bu süreleri tamamlıyor.Müvekkilinizin durumu da daha ciddi bir husus olduğuna göre bu eksik hizmeti tamamlar diye düşünüyorum.
Old 11-09-2009, 08:58   #6
JACELYN

Sayın Adalet34 disiplin mahkemelerinin verdiği cezalar askerlik süresi içinde geçerlidir. Askeri mahkemelerin verdiği cezalar gibi sivil hayata infazı sarkmaz.Terhise kadar ceza ( ki bu olayda ceza çıkacağını da sanmıyorum )çıkmayacağına göre endişe etmeye gerek yok
Old 11-09-2009, 09:26   #7
erdim

Yargılamayı Gerektiren İlginin Kesilmesi ve Rütbe Yükselmesi Halinde Yetki

MADDE 11 - Disiplin mahkemelerinin görev ve yetkileri bu mahkemelerde yargılanmayı gerektiren ilginin kesilmesi ile kalkmaz.

Hükmü nedeniyle disiplin yargılaması devam edecektir. Ancak ben ceza vereceklerini zannetmiyorum. Hani diyelim bir şekilde ceza verildi. Tahminimce hüküm göz hapsi şeklinde verilir. Terhis olduğu için eğer askerlik hizmetini ikametinden uzakta bir yerde yaptıysa muhtemelen, ikamet ettiği yerdeki askerlik şubesine memur gibi sabah gidip akşam dönecektir. Böyle bir uygulamanın izin süresi yanlış hesaplananlar için var olduğunu duymuştum.
Old 11-09-2009, 11:44   #8
krizantem

Bu konuda daha evvel emir tebliğ edilmişse.( emre itaatsizlikte ısrar suçundan.. )Askeri ceza mahkemesine de sevk olunabilir... Ceza aldığı süre infaz olduktan sonra kalan askerliği yaptırılır...(Terhis olursa ikametgahı askerlik şubesinde)
Old 11-09-2009, 12:07   #9
Adalet34

Kendisi kesinlikle içki içmemiş. Birlikte olduğu arkadaşı da ifadesinde bunu beyan etmiş. İçkiyi temin eden de saklayan da diğer arkadaşı. Müvekkilin oğlu sadece salonun temizlenip düzenlenmesi için yardım maksadıyla orada bulunuyormuş. Yapılan doktor muayenesinde de sözle önce alkol demişler ancak revirdeki rütbeli komutan onda da var yazın demiş yazdırmış. Düzenlenen raporu müvekkilin oğlu imzalamamış. Kabul etmemiş. Böyle bir durumda hastaneye sevkedilip kan testi veya cihazla alkol kontrolü yapılması gerekmez miydi? Oradaki komutanın burnuyla ağzını koklamak suretiyle verdiği rapor ne derece dayanak teşkil edebilir. Yanılmış olamaz mı ki kesinlikle yanılmış durumda çünkü kesinlikle alkol içmemiş. Hastanede kesin olarak tespit edilebilecekken koklamak suretiyle verilen üstünkörü bir rapor cezaya dayanak teşkil edebilir mi? Bütün bunlar kafamızı kurcalayan sorular açıkçası.
Old 11-09-2009, 13:03   #10
sirriduger

Askeri savcı olarak askerliğimi yaparken böyle bir olayla karşılaşmıştım. İddianemeyi ben yazmadım sadece duruşmada görev yapmıştım ve askerler beraat etmişti. Ama o olayda dosya emre itaatsizlikte ısrardan düzenlemişti. Dosyadaki yazılı emir olaydan sonra tebliğ edilmişti. Emrin sözlü olarak tebliğ edildiğine dair tanık ifadelerinde birşey yoktu. Usulüne uygun olarak tebliğ edilen bir emir olmadığı için beraat ettiler. Dolayısıyla bence askere tebliğ edilen emirlere, emirlerin tebliğ tarihine bakmak lazım diye düşünüyorum.
Old 11-09-2009, 13:14   #11
M. Emre Bulut

Vatani görevimi Disiplin Mahkemesinde yapmış olmam nedeniyle bu gibi konulara biraz vakıfım. Askerde içki içmek Disiplin Kanunundaki suçu oluşturmaz, sadece birlik komutanının cezalandırma yetkisi vardır bu da askerliği uzatmaz! Disiplin Kanunundaki o suç "asarı gizlenemeyecek kadar sarhoş olmak"tır ki bu da dışarıdan üçüncü kişilerin içki içen kişiyi ayakta duramayacak kadar sarhoş olduğunu anlayabilecekleri halde mümkündür. Yani bu suçun oluşumu içki içmekle alakalı değildir. Dİsiplin Mahkemesine çıkarsa temyiz edilsin (7 gün içinde) dosya bozulacaktır.

Ancak diğer meslektaşımın belirttiği gibi "Emre İtaatsizlikte Israr" suçu nedeniyle Askeri Ceza Mahkemesine gönderilirse dosya ve buradan ceza alınırsa askerlik te uzar, sicile de işler (Disiplin Mahkemesi Cezalarında sicile işlemez)
Askere girişte her ere imzalatılan kağıtlardan birinde "alkol kullanmayacağım" yazar. Ancak benim askerlik yaptığım yerdeki Askeri Mahkeme bu suçları birlik komutanı cezalandırmalı deyip dosyayı iade ediyordu. Dilerim Bilik Komutanı cezalndırır ve askerliği uzamaz.

Saygılarımla,
Old 11-09-2009, 13:29   #12
Adalet34

Birliğine teslim olurken yazılı emir imzalatmışlar. İçeriğini okumasına fırsat vermemişler ancak öyle bir şey imzalattıklarına göre mutlaka yazıyordur diyor.

Ancak kesinlikle içki içmediğini söylüyor. Raporda şöyle yazıyormuş. Ağızda alkol kokusu, çizgi ve burun testi pozitif "buradaki pozitifin ne anlama geldiği hakkında bir fikrimiz yok", bilinç yerinde şuur açık, tansiyon 12-8 normal, nabız normal. Raporda ağızda alkol kokusu var yazdığı ve alkol içmediği için raporun altını imzalamamış. Eğer içki içmiş olsaydı ve kesinlikle bu ispatlanmış olsaydı zaten yapacak bir şey olmazdı. Ancak içmemiş ve rapor bu şekilde yazılmış.

Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi diğer arkadaşının da alkolün temininde ve saklanmasında onun herhangi bir ilgisi yoktur ve içki de içmemiştir diye beyanı var. Bizim tereddütümüz, askeri mahkeme ya da disiplin mahkemesi bu bilgileri nasıl değerlendirecek. Bence şayet raporu kabul etmiyor ve imzalamıyorsa hastaneye gönderip orada testler yapılarak bir rapor düzenlenmeliydi. Ağız koklamayla bir insana ceza verilebilir mi yeterli bir delil teşkil eder mi bilemiyorum. Şüpheden sanık yararlanır ilkesini düşündüğüm zaman tam olarak ispatlanamayan bir durum için askeri mahkeme ya da disiplin mahkemesi ceza vermemeli diye yorumluyorum. Kaldıki eğer hastanede test yapılmış olsaydı zaten alkol almadığı açık şekilde ortaya çıkacaktı. Hastane raporu aleyhe değil lehe olacaktı. Sizin görüşlerinizi merak ediyorum bu konuda...
Old 11-09-2009, 13:40   #13
M. Emre Bulut

Meslektaşım ben de doktorun "koku var" yazısının tek başına yeterli olmayacağı düşüncesindeyim. Alkol almadığını diğerarkadaşı da teyit ediyor ise, alkol testi yapılmadığını da belirterek beraati sağlanabilir. En azından Askeri Mahkemedeki hakim-savcıların asker kimliğinden uzak, hukukçu kimliğine daha yakın insanlar olduğu ve şayet Askeri Mahkemede duruşmaya çıkarsa kendini savunma imkanı verileceği bir avantajdır sizin için. Ancak Olay Disiplin Mahkemesine intikal ederse, kendini savunma şansı çok fazla olmayacabilir. Cezayı subay-astsubaylar verir ve çok da hukuki olduğu söylenemez!

Olayınızda olması gereken "Disiplinsizlik" suçundan dolayı Birlik Komutanı cezalandırmasıdır ve askerliği uzatmaz. Komutanın rütbesine göre ceza yetkisi var 7 gün - 15 gün gibi.
Disiplin Mahkemesi yargılaması imkansızdır, yetkisizlik kararı vermelidir.
"Emre İtaatsizlikte Israr" denirse Askeri Mahkeme yetkisizlik verip birlik komutanına göndermelidir. Burada kişi, tanık ifadesinin yanında, emrin sözlü verilmediğini ve suç unsurlarının oluşmadığını, ayrıca doktorun da eksi rapor verdiğini ifade etmelidir.

Ama yine de kişinin askerde olduğunu ve herşeyin olabileceğini unutmamak gerekir!

Kolaylıklar diliyorum
Old 11-09-2009, 14:09   #14
Adalet34

Alıntı:
Yazan M. Emre Bulut
Meslektaşım ben de doktorun "koku var" yazısının tek başına yeterli olmayacağı düşüncesindeyim. Alkol almadığını diğerarkadaşı da teyit ediyor ise, alkol testi yapılmadığını da belirterek beraati sağlanabilir. En azından Askeri Mahkemedeki hakim-savcıların asker kimliğinden uzak, hukukçu kimliğine daha yakın insanlar olduğu ve şayet Askeri Mahkemede duruşmaya çıkarsa kendini savunma imkanı verileceği bir avantajdır sizin için. Ancak Olay Disiplin Mahkemesine intikal ederse, kendini savunma şansı çok fazla olmayacabilir. Cezayı subay-astsubaylar verir ve çok da hukuki olduğu söylenemez!

Olayınızda olması gereken "Disiplinsizlik" suçundan dolayı Birlik Komutanı cezalandırmasıdır ve askerliği uzatmaz. Komutanın rütbesine göre ceza yetkisi var 7 gün - 15 gün gibi.
Disiplin Mahkemesi yargılaması imkansızdır, yetkisizlik kararı vermelidir.
"Emre İtaatsizlikte Israr" denirse Askeri Mahkeme yetkisizlik verip birlik komutanına göndermelidir. Burada kişi, tanık ifadesinin yanında, emrin sözlü verilmediğini ve suç unsurlarının oluşmadığını, ayrıca doktorun da eksi rapor verdiğini ifade etmelidir.

Ama yine de kişinin askerde olduğunu ve herşeyin olabileceğini unutmamak gerekir!

Kolaylıklar diliyorum

Sayın Emre Bulut üstadım ilginize verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim. Bizim en büyük endişemiz de son cümlenizde yazdığınız konudur.
Old 12-09-2009, 17:40   #15
bilenkişi

İddia var delil yok.Müvekkilinize yemin ettirilmesini isteyin,böylece beraat kararı almanız kolaylaşır.
Old 13-09-2009, 00:39   #16
_EEE_

Cezayı verse bıle dısıplın mahkemesı bu ceza tebellüğ etmeleri gerek ust dısıplın mahkemesıne ıtıraz hakkıda ayrıca var cezaları 1 yıl ıcınde tebellüğ olmaz ıse ceza zamanasımı soz konusu olup sorun kalmayacaktır...Diğer bır hususta Cezai Şuunat raporu duzenler üst disiplin amiri bu işlem zaten imzada beklerken sızın asker terhis olur..

Ancak ımzadan ımtına sozkonusu olursa kendı dısıplın amırı dısıplın bozma gerekcesı ıle dırek tutuklayabılır hıc bırseysız kı yapacak bırseyınız olmaz...

Umarım sıkıntısızca terhıs olur...
Old 13-09-2009, 00:45   #17
_EEE_

Alıntı:
Yazan bilenkişi
İddia var delil yok.Müvekkilinize yemin ettirilmesini isteyin,böylece beraat kararı almanız kolaylaşır.
Disiplin Mahkemesi Genelde durusmasız verır kararları rutbelılerde bazen durusmalı yapar
Old 13-09-2009, 01:13   #18
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan M. Emre Bulut
Vatani görevimi Disiplin Mahkemesinde yapmış olmam nedeniyle bu gibi konulara biraz vakıfım. Askerde içki içmek Disiplin Kanunundaki suçu oluşturmaz, sadece birlik komutanının cezalandırma yetkisi vardır bu da askerliği uzatmaz! Disiplin Kanunundaki o suç "asarı gizlenemeyecek kadar sarhoş olmak"tır ki bu da dışarıdan üçüncü kişilerin içki içen kişiyi ayakta duramayacak kadar sarhoş olduğunu anlayabilecekleri halde mümkündür. Yani bu suçun oluşumu içki içmekle alakalı değildir. Dİsiplin Mahkemesine çıkarsa temyiz edilsin (7 gün içinde) dosya bozulacaktır.

Ancak diğer meslektaşımın belirttiği gibi "Emre İtaatsizlikte Israr" suçu nedeniyle Askeri Ceza Mahkemesine gönderilirse dosya ve buradan ceza alınırsa askerlik te uzar, sicile de işler (Disiplin Mahkemesi Cezalarında sicile işlemez)
Askere girişte her ere imzalatılan kağıtlardan birinde "alkol kullanmayacağım" yazar. Ancak benim askerlik yaptığım yerdeki Askeri Mahkeme bu suçları birlik komutanı cezalandırmalı deyip dosyayı iade ediyordu. Dilerim Bilik Komutanı cezalndırır ve askerliği uzamaz.

Saygılarımla,

Sayın meslektaşımın yorumu konuyu açıklığa kavuşturmuştur.Yoruma katılıyorum.Saygılarımla
Old 13-09-2009, 02:08   #19
KARİNE

Sayın meslektaşlarım;
Meslektaşlarımda belirtiği üzere garnizon içerisinde yapılması uyulması gereken talimatlar başlıklı maktu bir metin benim askerlik yaptığım komutanlıkta da imzalatılmıştı. Şayet böyle bir durum mevcutsa emir daha önceden tebliğ edildiği için emre itaatsizlikte ısrar sucu olarak değerlendirilir ve Er yada Erbaş Askeri Mahkemeye sevk edilir, ceza verilmesi durumunda Askerlik hizmeti ceza süresi kadar uzar ve sicile de işlemektedir. Bunun yanında olay Askeri Mahkemeye intikal ettiğinde ÖNEMLİ OLAN hususlar ise somut olayda askerin alkol kulladığı kanıtlanmamıştır. Alkol kulladığına ilişkin ismini şuan tam olarak hatırlayamadığım cihaz ile tespit yapılamadığı için mahkemece muhtemelen BERAAT kararı verilecektir.Son olarak hukuki süreci başlatma yetkisi birlik amirindedir. Bu nedenle birlik amirine ulaşma imkanınız varsa telefon ile görüşmenizi tavsiye ederim. Saygılarımla.
Old 13-09-2009, 21:51   #20
M. Emre Bulut

Alıntı:
Yazan bilenkişi

Askeri Mahkeme haricinde bu talebin dinlenileceğini sanmıyorum. Bir meslektaşımın belirttiği gibi duruşma yapılmadan ceza verilmesi bile söz konusu olabilir. Temyiz süresinin kaçmaması (7 gün) ve dosya temyizden dönene kadar (10-15 gün içinde dönmesi muhtmeldir) terhis olunması durumunda 1 yıllık zamanaşımında düşme kararı verilmesi gerekir.

Saygılarımla
Old 13-09-2009, 23:58   #21
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Erkek meslektaşlarımız çok iyi bilir ki, askere ilk teslim olduğumuzda bizlere sayfalarca kayıt imzalatırlar.Bnlar taimatlardır ve tebliğ hükmündedir.Bu talimatlarda "hamamda sabuna basıp kayıp düşmeyeceğim" uyarısına kadr her şey mevcuttur.Büyük ihtimalle içki konusuda mevcuttur.Böyle olduğunda, askere tebliğ edilmiş sayıldığından içki içilmesi durumunda "emre itaatsizlikte ısrar" suçu oluştuğunu düşünüyorum.Bende askerliğimi disiplin mahkemesinde yaptım.İçki içmek ile ilgili suçlar disiplin mahkemesinin görev alanı dışında kadığından askeri mahkemelerin baktığını hatırlıyorum.Tabi bu suçun oluşması için dışarıdan bakan birisinin bu sarhoşluğu farketmesi gerekmektedir.Dosya askeri mahkemeye gider.Beraat edeceğini düşünüyorum.
Old 14-09-2009, 08:49   #22
_EEE_

Alıntı:
Yazan MİRZA
Erkek meslektaşlarımız çok iyi bilir ki, askere ilk teslim olduğumuzda bizlere sayfalarca kayıt imzalatırlar.Bnlar taimatlardır ve tebliğ hükmündedir.Bu talimatlarda "hamamda sabuna basıp kayıp düşmeyeceğim" uyarısına kadr her şey mevcuttur.Büyük ihtimalle içki konusuda mevcuttur.Böyle olduğunda, askere tebliğ edilmiş sayıldığından içki içilmesi durumunda "emre itaatsizlikte ısrar" suçu oluştuğunu düşünüyorum.Bende askerliğimi disiplin mahkemesinde yaptım.İçki içmek ile ilgili suçlar disiplin mahkemesinin görev alanı dışında kadığından askeri mahkemelerin baktığını hatırlıyorum.Tabi bu suçun oluşması için dışarıdan bakan birisinin bu sarhoşluğu farketmesi gerekmektedir.Dosya askeri mahkemeye gider.Beraat edeceğini düşünüyorum.
Dosyanın durumu nereye gideceği herşeyi üst disiplin amiri belirler kendi disiğlin amiri bile değil ondan dolayı meslektaşımızı pek telaşlandırmadan seçenekler şöyledir; Bu mevzu emre itaatsizlikte ısrar olur tebliğ tebellüğlerden dolayı ancak üst disiplin amiri cezai şuunat raporu düzenlerse bu sıkıntılı olan diğeri disiplin mahkemesi burda bir ceza çıksa bile 1 yıllık zmaanaşımı var cezayi tebliğ etmesi gerek edemezse ceza zamanaşımı,en son seçenekte disiplin amirinin verdiği ceza bundan da hiçbirşey olmaz çünkü hem hizmetten sayılır ki o kadar hizmeti kalmamış hayırlı teskereler yanii
Old 14-09-2009, 14:15   #23
Adalet34

Bugün askerin son günü. Yarın sabah terhis olacak. Bugün henüz konuşma fırsatımız olmadı durum nedir bilemiyorum. Haftasonunu rahat bir şekilde geçirdi çarşı iznini yaptı. Bölük astsubayı bugün için terhis muayenesi olamasını söylemişti. Belki o işlemlerle uğraşıyordur. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Değerli düşüncelerini ve bilgilerini paylaşan tüm meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.
Old 15-09-2009, 14:21   #24
JACELYN

Sayın Emre Bulut "Ancak diğer meslektaşımın belirttiği gibi "Emre İtaatsizlikte Israr" suçu nedeniyle Askeri Ceza Mahkemesine gönderilirse dosya ve buradan ceza alınırsa askerlik te uzar, sicile de işler (Disiplin Mahkemesi Cezalarında sicile işlemez)yazmış ancak sanırım bir hususu unutmuş veya yanlış hatırlıyor. Emre itaatsizlikte ısrardan Askeri Mahkemede ceza alsa bile siciline işlemez. Adli Sicil Kaununun açık hükmüne göre SIRF ASKERİ SUÇLAR adli sicile geçmez
Old 15-09-2009, 15:27   #25
M. Emre Bulut

Askeri Mahkemelerin verdiği kararların sicile işlediğini biliyordum ancak gerekçem yoktu. Düzelttiğiniz için teşekkür ederim.

Kısa dönem asker olan arkadaşın umarım herhangi zararı olmamıştır.

Saygılarımla,
Old 16-09-2009, 16:13   #26
Mert_

Eski bir askeri mahkeme yazıcısı olarak söyleyebilirim ki; müvekkilinizin oğlu "Emre İtaatsizlikte Israr" (1632 Sayılı kanunun 87/1 nci maddesi) suçundan yargılanacak ve muhtemelen iyi halden 25 gün hapis cezası alacak ve onunda infazına başlandığında 16 ncı günü itibariyle koşullu salıverilecek.
Emre itaatsizlikte ısrar suçu sırf askeri suçlardan olduğundan dolayı siciline işlenmeyecek ve yasal imkansızlık nedeniyle CMK md 231 uygulanmayacak.
Saygılarıma, iyi çalışmalar.
Old 17-09-2009, 10:46   #27
Adalet34

Asker terhis oldu geldi. Ne gibi gelişmeler olcağını bekliyoruz. Birliğe teslim olduğunda imzalattıkları kağıdı dosyasında bulamamışlar. Bu durumda emre itaatsizlik suçunun prosedürünü işletemeyecekler sanırım.
Old 17-09-2009, 10:59   #28
Mert_

Askerin şahsi dosyasında o yazının bulunmamasının sonuç üzerinde bir değişiklik yapmayacağı kanaatindeyim, keza hizmete ilişkin bir emrin yazılı olarak bildirilmesi şart olmamakla birlikte askerde içki içilmeyeceğine ilişkin içtima alanında daha önceden muhakkak sözlü bir bildirimde bulunulmuştur.
İyi çalışmalar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi