Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-05-2009, 13:01   #1
Konuk

Rahatsiz boşanma davası

Bek yakşaık 20 yıldır çalışyorum 1991 yılında evlendin 2000 yılında bankada kredi çekerek ev aldım o denemde eşimde çalışyordu kredi borcunu ben ödedim maaşımı tamamı nerdeyse gidiyordu ilk yıllar daha sonra eşim işden çıkarıldı 2 sneye yakın işsiz kaldı daha sonra başka bir şehirde işe başladı yaklaşık 3 yıl oldu ben artık eşimde hem maddi hemde manevi destek görmedi bu döenmde kednisinde ayrılacağım söylediğde evimie limdei alacağın söyledi yeniden denedik ama olmadı ben oşanmak isitoyrum lürfen bana yarımcı olun
Old 18-05-2009, 20:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinize karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile bir boşanma davası açabilirsiniz. Bu dava içinde, eşinizin evlilik birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmediğini, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamak zorundasınız.

En yakın akrabalarınızın tanıklığından ve her tür delilden yararlanabilirsiniz.Varsa Doktor raporu, savcılık şikayetleri, mektuplar, telefon kayıtları vs..

Bu davanın içinde, varsa 18 yaşından küçük çocuklarınızın velayetini ve onlar için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat talep etme hakkınız da vardır. Boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizin zarar görmesi ihtimaline binaen maddi tazminat, kişilik hkalarınızın ihlali var ise (aldatılma, şiddet, sürekli hakaret..) manevi tazminat talep edebilirsiniz.

2000 yılında banka kredisi ile alınan ve mülkiyeti size ait bulunan ev ile ilgili olarak eşinizin; Medeni Kanun 227.madde kapsamında bu evin alımına, iyileştirilmesine veya korunmasına katkısı olmuş ise, bu değeri alacak olarak talep ve dava edebilir.

Alıntı:
2. Değer artış payı

Madde 227 - Eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur ve bu alacak o malın tasfiye sırasındaki değerine göre hesaplanır; bir değer kaybı söz konusu olduğunda katkının başlangıçtaki değeri esas alınır.

Böyle bir malın daha önce elden çıkarılmış olması halinde hakim, diğer eşe ödenecek alacağı hakkaniyete uygun olarak belirler.

Eşler, yazılı bir anlaşmayla değer artışından pay almaktan vazgeçebilecekleri gibi, pay oranını da değiştirebilirler.

Dava, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açılabilir.

Sayın Katılımcı;

Hukukta davanın açılması ve uygulamaya yönelik usul kuralları titizlik gerektirir. Davaların ispatı ve takibi profesyonel biçimde yapılmalıdır.

Bir avuktın desteğini MUTLAKA DOĞRUDAN alınız. Hak ve zaman kaybına uğramazsınız.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi