Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kayinvalİde Sorunlari

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2009, 18:33   #1
Konuk

Varsayılan Kayinvalİde Sorunlari

Merhaba.Ben 32 yaşındayım.5,5 aylık evli ve 2 aylık da hamileyim.ruhsal ve sinirsel sorunları olan bir kayınvalidem var.Ve kelimenin tam anlamı ile evlendiğim günden beri bana ve eşime cehennem azabı yaşatıyor.Sorun bile yapılmayacak konuları savaş sebebi haline getirip sinir krizi geçiren arkasından hakaret küfür küçük düşürme evden kovmaya hatta tehdide kadar varan ağır psikolojik baskı altındayız.Açıklama yapmamıza kendimizi savunmamıza kesinlikle tahammülü olmayan, kişilik haklarına, evlilik hayatına karı-koca mahremiyetine saygı göstermeyen sadece benim dediğim olsun diyerek ve bilerek yada bilmeyerek hastalığını da kullanarak uyguladığı baskılar artık dayanılmaz hale geldi.Kendi doğrularından başka doğruyu kabul etmeyen kadını evlendikten sonra eve hapsedip bakkala,çarşıya,pazara, hatta kendi anne-babama bile ondan izinsiz ve tek başıma gitmeme müsade etmeyen, koca olarak oğluna hiç hak tanımayan bir anne.Yaşadıklarımı, bana sarfedilen sözleri burada detaylı anlatamıyorum.Bütün bu yaşadıklarıma eşim ve ailesinden başka tanık yok.Çünkü kendi ailem dahil tüm yakınlarımı belki zamanla düzelir diyerek hep uzak tuttum.Bugün tahammül sınırım tükendi ve evden ayrıldım.Amacım kocamdan ayrılmak değil.Ben kocamı seviyorum.Ama kayınvalidemin tedavi olması ve normale dönene kadar bizden uzak durması gerekiyor.Bizim psikolojimizde bozuldu.Çocuğumun böyle dengesiz bir ortamda dünyaya gelmesini istemiyorum.Ve bu konuda kimsenin elinden bişey gelmiyor.Yarın ne olacak bilmiyorum.Ne yapmam gerekir lütfen bana yol gösterin.
Old 09-05-2009, 23:51   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Birlikte yaşadığınız kayınvalidenizin davranışları bir şiddet eylemidir.Şiddet sadece fiziki olarak uygulanan bir durum olmayıp,duygusal,fiziksel,ruhsal olarak acı çekmeye yol açan eylemlerdir.Özgürlüklerin keyfi olarak kısıtlanması da bir şiddettir.

Bu nedenle:
1-En yakın aile mahkemesine başvurabilir ve 4320 sayılı yasa gereği tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Talep kabul edildiğinde ,şiddet uygulayan kayınvalidenizin,korku ve şiddete yönelik davranışları yasaklanacak en önemlisi; şiddet uygulayan kayınvalidenizin müşterek konuttan uzaklaştırılması,bir tedavi kurumuna başvurması konularında karar verilebilecektir.

Kayınvalideniz karara aykırı davrandığında şikayet koşulu aranmaksızın hakkında evrak düzenlenerek durum Cumhuriyet Savcılığına bildirilir ve hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası istemli dava açılır.

Bu tedbir kararı için harç ödemeniz gerekmez.Duruşma yapılmadan dosya üzerinden verilebilir.

2-Kadının sosyal hayatın gerektirdiği "bakkala,çarşıya,pazara,aile ziyaretine" gitmek için kayınvalideden izin alması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kayınvalideniz bu eylemlerinizi zorla kısıtlayacak olur ise bu suçtur ve savcılığa şikayet edebilirsiniz.

Tüm aşamalarda bir avukattan destek almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 10-05-2009, 20:19   #3
Konuk

Varsayılan Kayinvalİde Sorunlari

Merhaba.Öncelikle dün göndermiş olduğum mesaja bekletmeden cevap verdiğiniz için önce Habibe hanıma sonra da diğer arkadaşlara teşekkür ederim.Hatırmalanız için 32 yaşında 5,5 aylık evli ve 2 aylık hamile olduğumu tekrar belirtmek istiyorum.Benim sorunum gittikçe büyüyor gibi.Çünkü dün anlattığım üzere yaşadıklarıma eşim ve ailesinden başka şahit olan yok.Dün gece ve bugün eşimle yaptığımız telefon konuşmaları ve mesajlarda anladığım şey şu; çok acı ki annesinin baskılarına boyun eğmiş ve bana ya annemin dediklerini yaparsın ya da biter tarzında konuşmalar yapıyor.Yani aynı baskıları şimdi kocam bana yapıyor.Ve ben kabul edip dönmediğim için de bu evliliği bitirmeyi isteyenin ben olduğumu söylüyor.Şimdi geldiğim noktada öğrenmek istediğim şey çocuğumuzu dünyaya getirirsem benden alabilme şansları var mı?Ne zaman ve hangi durumlarda velayeti alma hakkına sahip olurlar.Kayıvalidemin daha önce Bakırköy Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatılı tedavi gördüğü gibi bir bilgim var ama tam olarak bilmiyorum.Bu durumun bana bir yararı olur mu?Eğer boşanırsam hamilelik süresi içinde ve doğumdan sonra nafaka ve tazminat haklarım nelerdir?Evlenmeden önce 10 sene kadar çalıştım şu an çalışmıyorum.Bu bir dezavantaj mıdır?Teşekkür ederim.
Old 10-05-2009, 21:40   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yenidoğan bir bebeğin velateyinin annede olacağı bence tartışma dışıdır.Sadece anne bakımına değil aynı zamanda anne sütüyle beslenmesi için bebeğin anneyle birlikte olması neredeyse zorunluluktur.Çocuğun menfaatleri bunu gerektirir.

Velayetin size verilmemesi için ,eşinizin "çok haklı" sebeplerinin olması gerekir.Çocuğunuza zarar verdiğinizi,gelişimini engellediğinizi,kişiliğini zedeledeğinizi kanıtlamak zorundadır.

Boşanma durumunda ,dava süresince çocuk ve kendiniz için tedbir nafakası isteyebilir ve boşanma sonrasında ,yoksulluk ve iştirak nafakası olarak devamını da isteyebilirsiniz.

Boşanma nedeniyle mevcut ve beklenen haklarınızda kayba uyradığınızı ispatlarsanız ve eşinize göre boşanmaya sebebiyet veren olaylarda kusursuz veya daha az kusurlu iseniz maddi tazminat talep edebilirsiniz.

Kişilik haklarınıza saldırı nedeniyle manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Malrejimi,aile konutu,şiddetten korunma içinm tedbir isteme ,aile konutunun size tahsisi konularında da talep hakkınızı hatırlatıyoruz.

Şu anda çalışmıyor olmanız nafaka tedbir ve yoksulluk nafakasının takdirinde dikkate alınacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi