Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukat olarak, "Karşı Vekalet Ücretinden Feragat" mümkün müdür?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2013, 18:48   #1
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Varsayılan Avukat olarak, "Karşı Vekalet Ücretinden Feragat" mümkün müdür?

Müvekkilim, özel sebeplerden dolayı açılacak olan boşanma davasında ayrılacağı eşinden yargılama ücretlerinin ve vekalet ücretlerinin talep edilmemesini rica etti. Biraz özel durumları da var burada anlatamayacağım. Kendisinden vekalet ücretini halihazırda peşin olarak aldım ancak karşı vekalet ücretinin talep dahi edilmemesini özellikle istirham ediyor. Sonuçta dava dilekçesinde bu talebimi yazmayabilirim ancak bunun açık ve net şekilde yazılmasını talep ediyor. Sitemizde ayrıntılı olarak konuyu araştırdım ancak genelde forumlar müvekkilin feragati halindeki sorularla ilgili. Sormak istediğim bu şekilde bir beyanımın mesleki açıdan bana sıkıntı yaratıp yaratmayacağı noktasında. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Ekleme: Dava anlaşmalı değil çekişmeli boşanma davası.
Old 08-01-2013, 19:57   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

"Yargılama gideri ve vekalet ücreti talebimiz bulunmamaktadır" demeniz yeterlidir. Mesleki açıdan sorun olacağını düşünmüyorum. Sorun olması halinde benimde başım bir hayli dertte demektir
Old 09-01-2013, 12:56   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.isa1923
Ben bu görüşe katılmıyorum; çünkü HMK md. 323’e göre: “Yargılama giderlerinin kapsam

]MADDE 323 - (1) Yargılama giderleri şunlardır:
a) Celse, karar ve ilam harçları.
b) Dava nedeniyle yapılan tebliğ ve posta gider
c) Dosya ve sair evrak giderleri.
ç) Geçici hukuki koruma tedbirleri ve protesto, ihbar, ihtarname ve vekaletname düzenlenmesine ilişkin giderler.
d) Keşif giderleri.
e) Tanık ile bilirkişiye ödenen ücret ve giderler.
f) Resmi dairelerden alınan belgeler için ödenen harç, vergi, ücret ve sair giderler.
g) Vekil ile takip edilmeyen davalarda tarafların hazır bulundukları günlere ait gündelik, seyahat ve konaklama giderlerine karşılık hakimin takdir edeceği miktar; vekili bulunduğu halde mahkemece bizzat dinlenmek, isticvap olunmak veya yemin etmek üzere çağrılan taraf için takdir edilecek gündelik, yol ve konaklama giderleri.
ğ) Vekille takip edilen davalarda kanun gereğince takdir olunacak vekalet ücreti.
h) Yargılama sırasında yapılan diğer giderler

Ve HMK md. 332 uyarınca :” Yargılama giderlerine hükmedilmesi
MADDE 332 - (1) Yargılama giderlerine, mahkemece resen hükmedilir.
2) Yargılama gideri, tutarı, hangi tarafa ve hangi oranda yükletildiği ve dökümü hüküm altında gösterilir.
3) Hükümden sonraki yargılama giderlerini hangi tarafın ödeyeceği, miktarı ve dökümü ile bu giderlerin hangi tarafa yükletileceği, mahkemece ilamın altına yazılır.”

HMK md 323 ve 332 birlikte değerlendirildiğinde Siz Yargılama Giderlerini mahkemeden talep etmeseniz dahi re’sen mahkeme belirleyecektir. Ben burada mahkemenin taleple bağlılık kuralı uyarınca siz “açıkça vekalet ücretini karşı taraftan talep etmediniz diye bu konuda bir hüküm vermeyeceğini düşünmüyorum; çünkü burada mahkeme talep olmasa bile re’sen hüküm vermesi gerekir

Siz hiç "anlaşmalı boşanma" davası takip etmediniz mi? Takip ettiyseniz ve duruşmada "mahkeme gideri ve vekalet ücreti talep etmiyoruz" dediğinizde, gerekçeli kararda yine de mahkeme gideri ve vekalet ücretine karar verildiği oldu mu?
Old 09-01-2013, 13:09   #4
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Alıntı:
Yazan av.isa1923
HMK md 323 ve 332 birlikte değerlendirildiğinde Siz Yargılama Giderlerini mahkemeden talep etmeseniz dahi re’sen mahkeme belirleyecektir. Ben burada mahkemenin taleple bağlılık kuralı uyarınca siz “açıkça vekalet ücretini karşı taraftan talep etmediniz diye bu konuda bir hüküm vermeyeceğini düşünmüyorum; çünkü burada mahkeme talep olmasa bile re’sen hüküm vermesi gerekir

O halde tek çözüm; "yargılama giderlerinin tarafımıza bırakılması" şeklinde olacak zannedersem.
Old 09-01-2013, 13:41   #5
Av.Kaya

Sayın meslektaşım, vazgeçtiğiniz vekalet ücreti zaten avukata (size) aittir.Yargılama giderine gelince Suat Bey'in dediği gibi anlaşmalı boşanmada ne kadar tutar ki.
Old 09-01-2013, 14:32   #6
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Çok teşekkürler cevaplar için ama; mesele şu ki, açacak olduğumuz dava anlaşmalı dava değil, şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası.
Old 09-01-2013, 14:43   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU
Çok teşekkürler cevaplar için ama; mesele şu ki, açacak olduğumuz dava anlaşmalı dava değil, şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası.

Sayın Çuhadaroğlu,

Hangi davayı açarsanız açın, netice ve talep bölümüne "Davanın kabulüne karar verilmesini, yapacağımız mahkeme giderinin üzerimizde bırakılmasına, davalıya vekalet ücreti yüklenmemesine" diye yazarsanız, gerekçeli karar da aynen böyle yazılır.
Old 09-01-2013, 15:18   #8
ayse1728

hakim taleple bağlıdır şayet duruşmada meslektaşlarımızın da dediği gibi yargılama gideri ve vekalet ücreti talebiniz olmadığını beyan eder ve tutanağa geçirtirseniz hakim aksi şekilde karar veremez.
Old 09-01-2013, 15:31   #9
avmurat

Ben de, bu güne kadar çok kez bunu yapmış biri olarak, mesleki bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum; ne yaşanabilir ki zaten.
Benim aklıma takılan ise, bizim feragatimize vergi dairesinin ne diyeceği
Old 09-01-2013, 15:37   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avmurat
Ben de, bu güne kadar çok kez bunu yapmış biri olarak, mesleki bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum; ne yaşanabilir ki zaten.
Benim aklıma takılan ise, bizim feragatimize vergi dairesinin ne diyeceği

Sorarlarsa, "Para kazanmak zorunda mıyız, kardeşim" deriz.
Old 09-01-2013, 15:42   #11
avmurat

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sorarlarsa, "Para kazanmak zorunda mıyız, kardeşim" deriz.

Umarım espriden anlayan birine denk gelir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi