Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İştirak nafakasının arttırılması davasında davacı kimdir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2012, 01:47   #1
sibel19

Varsayılan İştirak nafakasının arttırılması davasında davacı kimdir?

Merhaba,

İştirak nafakasının arttırılması davası açacağım.
Ancak davada, davacının küçük adına velayeten velisi mi yoksa velisinin asaleten kendisi mi olması gerektiği konusunda tereddüte düştüm.

Yardımcı olabilecek meslektaşlara teşekkür ederim.
Old 29-11-2012, 05:12   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan sibel19
Merhaba,

İştirak nafakasının arttırılması davası açacağım.
Ancak davada, davacının küçük adına velayeten velisi mi yoksa velisinin asaleten kendisi mi olması gerektiği konusunda tereddüte düştüm.

Yardımcı olabilecek meslektaşlara teşekkür ederim.

İştirak nafakasının alacaklısı, çocuğun (çocukların) velayeti kendisine verilmiş olan eşdir. Bu nafakanın arttırılması davasını da velayeten değil, asaleten isteyebilir.
Old 30-12-2012, 00:01   #3
sibel19

Bu konuda yaptığım araştırma neticesinde, davayı müşterek çocuklar adına velayeten velayet kendisine bırakılmış veli adına açtım.

Vekaletname de çocuklar adına velayeten düzenlenmişti.
Old 30-12-2012, 08:01   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan sibel19
Bu konuda yaptığım araştırma neticesinde, davayı müşterek çocuklar adına velayeten velayet kendisine bırakılmış veli adına açtım.

Vekaletname de çocuklar adına velayeten düzenlenmişti.

Davanız bu hali ile husumetten reddedilir.
Old 30-12-2012, 11:55   #5
sibel19

Cengiz Bey,

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34138 linkte de aynı konu tartışılmış.

Av. Suat Ergin'in eklediği "İştirak nafakasında alacaklı olan velayet kendisine bırakılan eş olup, çocuk değildir" 2 HD. 07.05.1999 gün ve E.1999/4971, K. 1999/4863 şeklindeki içtihat ile de sizin görüşünüzü desteklemiş.

Bu durumda, gerekirse, HMK'nın m. 124/3 "Ancak, maddi bir hatadan kaynaklanan veya dürüstlük kuralına aykırı olmayan taraf değişikliği talebi, karşı tarafın rızası aranmaksızın hâkim tarafından kabul edilir." gereği taraf değiştirmek isteyeceğim.
Old 02-01-2013, 01:51   #6
garani

hükmedilen nafaka çocuk yararına olduğu için bence de çocuk adına veli açabilir.
Old 17-09-2013, 14:30   #7
ahmetcan2014

Varsayılan son güncel durum nedir?

aynı davayı ben de açacağım. anne, iştirak nafakasının artırılması davasını kendisi adına mı açacak, yoksa çocuğa velayeten mi açacak? son güncel durum hakkında bilgisi olan meslektaşlarım görüşlerini paylaşma nezaketi gösterirlerse sevinirim. teşekkür ederim.
Old 17-09-2013, 14:41   #8
sibel19

Anne kendi adına açmalı.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin 14.02.2012 tarih, 2011/17148 E. ve 2012/3500 sayılı kararı : “... Boşanma veya ayrılık vukuunda, çocuk kendisine tevdi edilmemiş taraf, gücüne göre onun bakım ve eğitim giderlerine katılmakla yükümlüdür. ( TMK. Md. 182 )Bu madde uyarınca, ilamda hüküm altına alınan iştirak nafakasının alacaklısı, müşterek çocuk olmayıp, velayet hakkı kendisine verilen eştir .”

Yargıtay 2. hukuk Dairesi'nin 07.05.1999 tarih, 1999/4971 E. ve 1999/4863 sayılı kararı : “.... Bu sebeplerle çocuğun reşit olmadığı dönemde, velayet kendisine verilmeyen babanın borcu, velayet kendisine verilen anaya iştirak nafakası ödemek olup reşit olmayan çocuğun Medeni Kanunun 8. maddesi çerçevesinde ne iştirak nafakası nede yardım nafakası için dava açma ehliyeti bulunmadığı gibi o dönem için velayet kendisine bırakılmayan eşin nafaka borcu çocuğa karşı olmayıp velayet kendisine bırakılan eşe karşıdır. Başka bir ifade ile reşit oluncaya kadar nafaka davasında çocuğun sıfatı yoktur .”
Old 17-09-2013, 17:16   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mehmethamurcu
aynı davayı ben de açacağım. anne, iştirak nafakasının artırılması davasını kendisi adına mı açacak, yoksa çocuğa velayeten mi açacak? son güncel durum hakkında bilgisi olan meslektaşlarım görüşlerini paylaşma nezaketi gösterirlerse sevinirim. teşekkür ederim.

Kendi adına açacak.
Old 06-11-2013, 16:24   #10
Mehtap TAŞDEMİR TUNÇEL

Varsayılan Evlilik dışı çocuk yönünden durumun değerlendirilmesi...

Evlilik dışı çocuk baba tarafından sonradan tanınmış olup, anne ile yaşamakta ise açılacak nafaka davasında anne asaleten mi yoksa velayeten mi davacı olacaktır?
Boşanma sonucu hükmedilen nafaka esasen MK 182'ye dayanmakta iken,Soybağının Hükümleri başlığı adı altında MK 329'da "Küçüğe fiilen bakan ana veya baba, diğerine karşı çocuk adına nafaka davası açabilir." şeklinde olup, bu durumda davanın çocuk adına velayeten açılması gerekmez mi?
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi