Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka Artırımı Davası - Yetkili Mahkeme Konusunda Sorun

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2012, 10:39   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka Artırımı Davası - Yetkili Mahkeme Konusunda Sorun

Merhabalar,

Ben 2002 yılında eşimden boşandım. Boşanma davası ____'da görüldü. Bu davada müşterek çocuğumuz için iştirak nafakası bağlandı.

Daha sonra 2007 yılında ____'da müşterek çocuk için nafaka artırımı davası açtım ve davam kabul edildi.

Şimdi yeniden nafaka artırımı davası açacağım ancak yetkili mahkeme konusunda sıkıntım var.

Önceki eşimin yerleşim yeri değişti, ancak benim yerleşim yerim halen aynı. Medeni kanunda 201. maddede önlemlerin değiştirilmesiyle ilgili olarak önlem kararını veren mahkeme neresi ise yine o mahkeme yetkilidir denmiş.

Bu durumda benim önceki davayı ____ değil ____'da açmam lazımdı diye düşünüyorum ama eski eşim itiraz etmedi veya bilmiyordu bilemiyorum.

Şimdi yeni davayı doğru yerde açmak istiyorum.

Eşimin şuanki adresi ____. Ama benim adresim değişmedi.

Yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim.
Old 09-07-2012, 19:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Medeni Kanun 177.maddesi gereğince, boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında yetkili mahkeme alacaklının yerleşim yeri mahkemesidir.

Alıntı:
4. Yetki
MADDE 177. Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.

Davanızı bir avukatla takip ederseniz, hak kaybından korunur, gereksiz masraf etmez, zaman kaybı yaşamazsınız.

Saygılarımızla,
Old 09-07-2012, 23:46   #3
Konuk

Sn Av.Ufuk ; mesajiniz icin oncelikle tesekkur ederim. Ancak soyle bir durum soz konusu. Biz bosanirken zaten istirak nafakasi baglandi. Kartal mahkemesinde. Daha sonra ben uskurdarda nafaka artirim davasi actim ve kazandim. Simdi yine nafaka artirim davasi acacagim. Ancak medeni kanun 201. madde, nafaka hangi mahkeme tarafindan baglandiysa nafakanin artirimi ya da azaltimi da o mahkemece yapilir yani yetkili orasidir diyor. Affiniza siginarak ve haddime olmayarak, bu acacagim davada bahsettiginiz 170. maddenin uygulanamayacagini, onun bosanma sonrasi ilk kez acilan davalar icin gecerli olacagini dusunuyorum. Benim tereddutum, 201. maddedeki ' onlem kararini veren mahkeme'nin benim olayimda nafakayi ilk baglayan kartal mahkemesini mi yoksa nafaka artirimini saglayan uskudar mahkemesini mi anlamam gerekiyor. Bu konuda yardim istiyorum. Ilginiz icin cok cok tesekkur ederim.
Old 10-07-2012, 06:32   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Sorunuzun tek cevabı var; o da yetkili mahkemenin çocuğunuzun yerleşim yeri mahkemesi olduğu. Bkz.: 2 nolu mesajım.

TMK. 201.madde "evlilik birliğinin korunmasına" yönelik önlemlerde yetkiyi belirler.

Oysa siz boşanmışsınız, korunacak evlilik birliği yok.

Davanızı hukuk eğitimi almış bir profesyonelle takip ediniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi