Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Üç ayrı ada için 5711 sayılı Yasa değişikliğinden sonra tekbir yönetim oluşabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2008, 10:44   #1
Av.Kamil Veli AK

Varsayılan Üç ayrı ada için 5711 sayılı Yasa değişikliğinden sonra tekbir yönetim oluşabilir mi?

Sayın meslekdaşlarım,
Bilindiği üzere 5711 sayılı yasa değişikliğinden önce 634 sayılı yasa uyarınca ancak tek parsel üzerinde kat mülkiyeti kurulabiliyordu. daha önce her bir adada bulunan parseller için ayrı ayrı yönetim planı ve dolayısıyla Yöneticilik varken, 5711 sayılı yasa ile yapılan değişik üzerine hazırlanması gereken Yönetim Planı nedeniyle görüşlerinizi paylaşmak istiyorum. Şöyle ki, Toplu yapu kapsamında imar parselleri birbirlerine bitişik ve komşu olan X ada 1 parsel, Y ada 1 parsel, Z ada 1 parsel sayılı taşınmaz tek bir yönetim planına bağlanabilir mi, herbir ada temsilciler kurulu tarafından seçilen temsilciler, toplu yapı Yönetim kurulunu seçeblirler mi, daha açık bir ifadeyle 3 ayrı (X,Y,Z ada ) adadaki açıklanan şekilde oluşmuş parseller için artık 634 sayılı yasa hükümleri uygulanabilecek midir?
Old 01-03-2008, 19:28   #2
Av.Suat Ergin

Yasanın geçici 3 üncü maddesine göre mümkündür. Ancak sürelere dikkatinizi çekerim.

Saygılarımla
Old 07-04-2012, 00:30   #3
echokosmos

sayın meslektaşım=şu an benim oturduğum sitede karmaşık bir şekilde yaşadığımız olayla cevap vereyim,,site koperatif sitesi şeklinde 4 bloktan oluşmaktadır(A-B-C-D)1985 temelleri atılmış,1988 yılında bitirilerek hak sahiplerine teslim edilmiştir.zamanla,apartman blokları kendi yönetimini oluşturmuş ve yöneticilerini seçmiştir(A-B-C-D ap.bloklarında 4 yönetici mevcuttur.)3 blok bir bahçe duvarları içinde olup,4 cu blok çok yakın ayrı bir bahçe duvarı ile çevrilmiş olarak bulunmaktadır.bu ap. blokları ,hiç bir zaman bir araya gelerek ortak karar almamışlar ve yönetim olarakda bağımsız haraket etmemektedirler...Buyukşehir beledıye kayıtlarında halen,site görünmektedir ve birbirlerinden ayrılmasıda 4 blok ap.nın ayrılması mümkün görülmemektedir..her ap.blokuda kendi yönetimini oluşturmuş ortak kararda bugüne kadar hiç almamışlardır..aradan 24 sene gçmiş bulunmaktadır..hukuki değerlendirmeyide sizlere bırakıyorum..saygılar
Old 10-04-2012, 13:24   #4
Esra DEMİRKAN

5711 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden önce kurulan toplu yapılara ait yönetim planları, yürürlük tarihinden itibaren en geç altı ay içinde bu Kanun hükümlerine uyarlanır. Yönetim planında bu yönde değişiklik yapılması için mevcut kat malikleri kurulunun salt çoğunluğu yeterlidir. Mevcut toplu yapı yönetimleri, yönetim planı değişip buna göre yönetici seçilene kadar geçici yönetim olarak görevini sürdürür. Toplu yapı yöneticisi seçimi, en geç yönetim planının değişimini takip eden üç ay içinde yapılır. Buraya kadar anlattıklarım KMK daki geçiş sürecini belirlemiştir. Bu süreç sizin için 6 aylık süre geçtiği için sona ermiştir. .Bu nedenle sitenizde mevcut olan tapuda kayıtlı yönetim planı sizi bağlayıcı metindir ve kat malikleri kurulu toplantılarınızı buna göre planlamanız ve düzenlemeniz gerekmektedir.
Ancak bu süre geçmesine karşın Toplu yapı kapsamındaki yapı ve yerler için tamamını kapsayan bir tek yönetim planı düzenlemek isteniyorsanız Yönetim planınızı değiştirebilirsiniz
Yönetim planının değiştirilebilmesi için, toplu yapı temsilciler kurulu üyelerinin temsil ettikleri bağımsız bölümlerin tamsayısının beşte dördünün oyu şarttır." bu şekilde yönetim planını değiştirdikten sonra toplu yapılda tek yönetime geçilebilecektir. Artık siz geçiş dönemindeki gibi salt çoğunlukla yönetim planı değiştiremezsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi