Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dosyadan istifa mı edeyim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2013, 10:05   #1
av.özgenç

Varsayılan Dosyadan istifa mı edeyim?

Tüm üstadlara hayırlı sabahlar;

Bir konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var. Şöyle ki; 6 aylık avukatım bir müvekkilimin kaybolan çekiyle ilgili savcılığa başvurmak üzere tarafıma geldi. Ben de savcılığa gerekli şikayette bulundum ve bunun karşılığında cüzi hatta komik denilebilcek bir av. ücreti aldım daha sonra savcı takipsizlik kararı verdi ve çek iptali davası açmak zorunluluğu doğdu. Bulunduğum ilçeye en yakın ticaret mahkemesi60 km ötede buna rağmen sdc. dava harcını müv. isteyerek davayı açtım. Bu dava dan başkaca ücret isteme gibi bir niyetim yoktu. Ancak çek bir başkasının elinde ve müv. tarafından ciro edilmiş şekilde bulundu bu sebeple hakim istirdat davası açmak üzere tarafımıza 15 gün süre verdi. Bu aşamada vek. ücreti ve dava masraflarını vermesi halinde açabileceğimizi söyledim çünkü bu iki dava sebebiyle defalarca o yolu tepip duruşmalara katılacaktı. ve artık müv.in 3.davasını görecektim. Neyse uzatmayayım, müvekkilin buna karşılık üslübu çirkinleşti ve telefonu yüzüme kapadı. Vek. ücreti istememeyecekmişim oysa bu zamana kadar iyi niyetle yaklaşmış çek iptali için bile bir kuruş istememiş ve istemek niyetinde olmamıştım. Her neyse bana istediğim ücreti verselerde bu davaya bakmak istemiyorum ama istirdat davası için verilen süre bitmek üzere kendilerinin haberi var ama kaçırırlarsa beni şikayet yoluna falan gidebilirler, ne yapmam gerekiyor istifa mı edeyim müv. ihtar mı çekeyim, Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum
Old 03-01-2013, 10:53   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Genç meslektaşım istifa için geç kalmışsınız,umarım ücret sözleşmeniz vardır yoksa asgari ücret üzerinden hakkınızı aramak zorunda kalacaksınız.İhtar çekip öncelikle ücret ve masraf verilmediğini(haklı sebeple istifa)ihtar etmeli,daha sonra istifa etmelisiniz.Mahkemeden ek süre talebinde bulunup,istifa dilekçenizi sunabilir ayrıca müvekkilinizle görüşüp davayı kendi takip edeceği konusunda bir talimat alabilirsiniz.İzlenen hukuki yol müvekkiliniz yönlendirmeisyle hatalı olmuş ancak bu sizin Av.Kan.uyarınca özen ve sadakat yükümlülüğünüzü ortadan kaldırmaz,şikayet edilmenize neden olur,geçmiş olsun.
Old 03-01-2013, 10:57   #3
Av.Turhan Demiroğlu

Bir ihtarname ile dava masraflarını ve avukatlık ücretini talep edin. Süreler konusunda müvekkili uyarın. İşi derhal reddetmediğiniz için kabul etmiş sayılmaktasınız. Masrafları ve avukatlık ücretinizi ödemeyeceğinden işten -sorumluluğunuz doğmadan- kurtulmuş olursunuz diye düşünmekteyim.

Saygılarımla...
Old 03-01-2013, 13:15   #4
alpercelep

av.ücret sözleşmeniz yoksa sizin için sıkıntılı bir durum .Çünkü bahsetmiş olduğunuz istirdat davası ayrı bir dava değil çek iptali davasının istirdat davasına dönüşmüş halidir.Müvekkiliniz vekalet ücretinin ödendiğini ileri sürebilir.Siz müvekkilinize istifa dilekçesi yollayabilirsiniz.Ayrıca istirdat davası için de bildirim yapın.İstifa konusunda gerekçe olarak gerekli bilgileri eksik verdiği ve yalan beyanda bulunulduğundan bahsedin.Her durumda baroya da bildirim yapabilirsiniz.
Old 03-01-2013, 13:34   #5
garani

6100 sayılı hmk gereğince ek süre talep edin.zannımca mahkeme bu durumu mazur karşılayabilecektir.ek süre talep ederken de müvekkilinize haklı istifa olacak şekilde bir ihtarname çekin(masraf vermediğinden,avukatlık ücretini ödemediğinden)ki bu ihtarnameye süre verilen zabıt ek süre verilmesi halinde de bu zabtı ekleyin ve gönderin.bu şekilde yapar iseniz sıkıntı yaşayacağınızı tahmin etmiyorum.
Old 04-01-2013, 10:48   #6
hukkuk35

ben de naçizane görüşümü ileteyim: müvekkilinize bu aşamada ihtarname çekin ve masraflarınızı ve vekalet ücretinizi isteyin. avukatlık ücret sözleşmesinin önemi bu noktada daha iyi anlaşılıyor. Nitekim benim bulunduğum gibi küçük şehirlerde ücret sözleşmesi yapılmıyor ama tüm bu yaşananlardan sonra sanırım ücret sözleşmesi yapılmalı
Old 04-01-2013, 11:01   #7
garani

ben de bir olayımdan sonra ücret sözleşmesi yapmaya başladım.en azından kendimi daha güvende hissedebiliyorum.bence de şart.
Old 04-01-2013, 11:03   #8
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan av.özgenç
Tüm üstadlara hayırlı sabahlar;

Bir konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var. Şöyle ki; 6 aylık avukatım bir müvekkilimin kaybolan çekiyle ilgili savcılığa başvurmak üzere tarafıma geldi. Ben de savcılığa gerekli şikayette bulundum ve bunun karşılığında cüzi hatta komik denilebilcek bir av. ücreti aldım daha sonra savcı takipsizlik kararı verdi ve çek iptali davası açmak zorunluluğu doğdu. Bulunduğum ilçeye en yakın ticaret mahkemesi60 km ötede buna rağmen sdc. dava harcını müv. isteyerek davayı açtım. Bu dava dan başkaca ücret isteme gibi bir niyetim yoktu. Ancak çek bir başkasının elinde ve müv. tarafından ciro edilmiş şekilde bulundu bu sebeple hakim istirdat davası açmak üzere tarafımıza 15 gün süre verdi. Bu aşamada vek. ücreti ve dava masraflarını vermesi halinde açabileceğimizi söyledim çünkü bu iki dava sebebiyle defalarca o yolu tepip duruşmalara katılacaktı. ve artık müv.in 3.davasını görecektim. Neyse uzatmayayım, müvekkilin buna karşılık üslübu çirkinleşti ve telefonu yüzüme kapadı. Vek. ücreti istememeyecekmişim oysa bu zamana kadar iyi niyetle yaklaşmış çek iptali için bile bir kuruş istememiş ve istemek niyetinde olmamıştım. Her neyse bana istediğim ücreti verselerde bu davaya bakmak istemiyorum ama istirdat davası için verilen süre bitmek üzere kendilerinin haberi var ama kaçırırlarsa beni şikayet yoluna falan gidebilirler, ne yapmam gerekiyor istifa mı edeyim müv. ihtar mı çekeyim, Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

Hülâsa, koyulaştırılmış cümleye göre, böyle bir kimsenin davasına (işine) niye bakacakmışınız ki?
Ücretinizi takdim etse bile, asla!
Değerli meslektaşların fikirlerinden esinlenerek işe son veriniz. Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi