Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 14 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-01-2009, 03:54   #571
Av.Ömer U.L

Alıntı:
Yazan syıldız
bu sınav için 2 aylık sıkı bir çalışma yeterli .anayasa,iyuk,ticaret,eşya kanundan çalışın ve sürekli tekrar yapmanız gerekir.ayrıca ilk çalışma için ders kitaplarından yapın .bu konuda belli hocaların kitaplarına çalışmanız yeterli olur ve bol soru çözmenizi öneririm. şimdiden bol şanslar
sayın syıldız ders kitaplarını önermişsiniz ama ders kitapları 2 ayda biter mi ayrıca bitse bile tekrarı mümkün olur mu?belli hocalardan kastınız ne birde siz ne yaptınız calısırken bu konularda bizleri aydınlatırsanız sevinirm.
Old 06-01-2009, 00:52   #572
sword_can

Ben de tam olarak netlerime bakmadım ama herhalde barajı kılpayı geçerim.Tabii ki kodlama hatası falan olmazsa.Çünkü bir daha dönemedim cevaplarımı kontrol etmeye. Sınava sadece "Justice"ten hazırlandım.Yani ders kitaplarına falan hemen hemen hiç bakmadım.Ders çalışmayı pek sevmediğimden konu anlatımlı kitaplara bakmadım Anayasa, Ceza Hukuku ve CMK'yı kanundan okudum. Justice'in bir zararı oldu bana. Kitabı Ticaret Hukuku hariç 2 defa bitirdim. Çok soru çözünce (aynı soruları tekrar tekrar çözdüm.) hızlı çözme alışkanlığı oldu. Sınavda yavaş çözeceğim diye şartlandım ama alışkanlık ağır bastı. Yani soruları hızlı okudum. Bu da basit hataları da beraberinde getirdi. Mesela İdari Yargılamadaki Hmuk'un uygulanacağı husular( keşif, bilirkişi) sorusunu uygulanmayacak husus olarak okumuşum. Daha ilk yarım saatte, birkaç boş soru dahil, 60. soruya gelmiştim. Beni en çok yakan dersler de Medeni Usul İle İcra-İflas oldu. Her iki dersten toplam 8-10 civarında yanlışım vardı. Anayasa, İdare, İdari Yargı derslerinde 3 yanlım vardı baktğım kadarıyla. Ceza Genel'in tamamı doğruydu. Ceza Özel ve Cmk'da 2'şer yanlış vardı. Tüm bunlara rağmen mülakata çağrılmayı bekliyorum. Başta belirttiğim gibi kodlama hatası yapmamışsam... Hayırlısı olsun...
Old 08-01-2009, 13:07   #573
sword_can

Arkadaşlar sınavın açıklanma tarihi hakkındai bilgisi olan var mı?
Old 08-01-2009, 18:42   #574
agah

Sayın Syıldız bu konu takip ettiğim konulardan olmasına rağmen mail kutuma uyarı gelmedi.Bu yüzden geç yazıyorum.Bu benim 3. girişim oldu.Sınavın ne zaman açıklanacağı ile ilgili sadece tahmin yapılıyor.Cuma, yani yarın açıklanacağı söyleniyor.
Mülakatla ilgili şunu söyleyebilirim.Bu süreçte bol bol gazete okuyup, haber seyretmeyi ve sanki tekrar sınava hazırlanıyormuş gibi konulara çalışmayı düşünüyorum.
Old 08-01-2009, 18:54   #575
agah

Sınava hangi kaynaklardan ve ne kadar çalışılması gerektiğini söylemek o kadar zor ki.Mezunların bilgi birikimi, anlama kapasitesi ve sınava kaçıncı kez girdiği bile bu cevapları değiştirir.
Ben sınava üç kez girdim.Sınava bir ay kala çalışmaya başladım.Altın seri ve ikinci sayfa yayınları ile murat eğitim yayınlarının sınava hazırlık kitabına çalıştım.Sonuç tatmin ediciydi.Asıl önemli olan sınavdan önceki son ay nasıl çalıştığınızdır.
Old 09-01-2009, 12:37   #576
zeuuss

herkese merhabalar,
ben de bu sınava ilk defa girdim, barajın sınırındayım.roma rakamlı sorularda ne yanıt verdiğimi hatırlayamadıklarım var. belki barajı geçebilirim.
sınavın kolay bir sınav olduğu söylenmiş, bence zor bir sınavdı.geçmiş yılların sorularına nazaran sadece anayasa ve idare hukuku( iyuk da dahil) kolaydı...
sınava girmiş herkes insallah emeğinin karşılığını alır. mülakatta ve akademide görüşmek ümidiyle, esen kalın
Old 09-01-2009, 22:37   #577
Avukat Ayşegül

pzt açıklanır umarım beklemek de ayrı bir stresmiş gerçekten..hesapladığım gibi gelmezse,yanlış hatırlıyorsam diye kaygılanıyorum kaç gündür bu arada mülakata ne kadar süre sonra çağrılıyor bilgisi olan var mı?
Old 12-01-2009, 15:55   #578
Dilge

Sevgili arkadaşlarım,

Bugün itibariyle 20 Aralık'ta yaplan sınav açıklanmış durumda. Mülakata beklentilerin tersine 1100 kişi girmeye hak kazanmış. Kazanan tüm arkadaşları yürekten tebrik ediyorum, yeni aşamada kendilerine kolaylıklar diliyorum.
Old 12-01-2009, 16:24   #579
agah

Mülakata katılmaya hak kazandık.Bakalım ne olacak?
Old 12-01-2009, 16:27   #580
Dilge

Sn. agah tebrik ederim. Umarım mülakat sonucu da gönlünüze göre olur, sizi mutlu edecek bir sonuç olur!
Önümüzdeki ilk sınava hazırlanmaya başladım ben acaba bana deneyimlerinizden ve sizi başarıya götüren sırdan bahsedebilir misiniz?
Old 13-01-2009, 00:40   #581
sword_can

Mülakata katılmaya hak kazandık ama mülakat tarihleri çok geç. Normalde açıklandığı tarihten 1 ay sonra olurdu mülakat. Sebebini bilen var mı arkadaşlar?
Old 13-01-2009, 09:50   #582
agah

Teşekkür ederim.Beni başarıya götüren neydi acaba? Şöyle bir hafızamı yoklayayım.İlk iki sınavda themis ve altın seri-ikinci sayfa çalıştım, olmadı.Bu sefer sadece bir ay kala çalışmaya başladım ve altın seri-ikinci sayfa yayınlarına kısmen çalıştım. Son 15 gün içinde ise murat eğitim yayınlarının sınava hazırlık kitabına çalıştım.Son süreleri iyi değerlendirmek,yılmamak ve tabi ki şans başarıya giden yol.Başka bir sır yok.
Old 13-01-2009, 09:55   #583
agah

Sınavda alan bilgisini bitirdikten sonra genel kültür-genel yetenek sorularına geçmek bana göre artı puan getiriyor.
Old 13-01-2009, 12:01   #584
sonerde

Olumlu

sayın zehra ekizo; biraz geç oldu yazmak ama.. 65.3 puan almışım.70.9 ile kapatmışlar.tekrar tekrar söylüyorum,bu,kazanılması zor bir sınav değil.1100 kişi mülakata çağırıldı,yaklaşık 4 te 1i. idari yargıyı düşününce zor olmadığını görürsünüz.bu sınavda beni zorlayan (unuttuğum için ve çalışmadığım için) medeni usul,icra,ticaret idi.cezalar için tck,cmk iyi bilinmeli.ama cezalara da pek çalışmamama rağmen iyi netler çıkardım.ben daha çok anayasa idare ve idari yargıya çalıştım.murat yayınlarından baktım.ama ikinci sayfa yayınlarını herkes tavsiye ediyor.ben sadece murattan çalıştım.anayasa ve idaresi güzeldi.themisi bitiremedim,mutlaka 2 kere bitmeliydi,hız kazandırırdı. agahın söylediklerine de ayrıca katılıyorum.kendisine mülakatta başarılar dililyorum.
son olarak öyle çok kaynaktan çalışmaya gerek yok bence.iki sağlam kaynak yeterli.ben murat ve ikinci sayfayı tavsiye ediyorum.
Old 13-01-2009, 16:07   #585
syıldız

sınavda 700 lerdeyim.mülakatta şansım var mıdır?önümüzdeki adli yargı sınavına çalışıyım mı? bu konuda deneyimi olan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.bu arada kazanan arkadaşları tebrik ederim.
Old 13-01-2009, 17:20   #586
sword_can

Sınavda başarılı olan tüm arkadaşları tebrik ederim. İnşallah mülakatta da devamı gelir.
Old 13-01-2009, 18:20   #587
özge özçelik

Ben de sınavı kazanamayanlardanım
Tekrar hazırlanmayı düşünüyorum bu kadar çalışmışken. Herhalde sınav Nisan'da olacak.Sınava ilk defa girmiştim, biraz tecrübe oldu ama kzanan arkadaşlar da bize tüo verirlerse iyi olur. Mesela ilk önce alan bilgisini cevaplamak mı avntajlı? Ben tersini yapmıştım... Sonra kaynak olarak Justice ve ikinci sayfa yayınlarına çalıştım. Murat yayınlarına da çalışmakta yarar var sanırım.
Kazanan arkadaşlatı tebrik ediyor ve yöntemlerini öğrnmek istiyorum...
Old 13-01-2009, 21:07   #588
agah

Teşekkür ediyorum.
Diyelim ki sınava bir ay kaldı.Çalışmam gereken bir veya birkaç kitap var.Toplam kaç sayfa olduğuna bakıp bir günde en fazla kaç sayfa çalışabileceğimi hesaplıyorum.Bu sayı günlük bazen 60 sayfa bazen 100 sayfa oluyor.Her gün bu kadar çalışıyorum.Ne daha az, ne de daha fazla.Bu şekilde günlük kotam oluyor ve beni çalışmaya sevkediyor.
Sınavda da sakin kafayla, alan bilgisinden başlıyorum soruları çözmeye.Malum, alan bilgisi daha dikkat isteyen bir bölüm.Öneririm.

Bu arada 25.04.2009 ve 05.12.2009 tarihinde adli yargı.. sınavı yapılacakmış.Ösym-2009 sınav takvimi bölümünde belirtilmiş.
Old 13-01-2009, 21:37   #589
zeuuss

mülakata daha önce katılmış olan arkadaşlar bizlerle burada tecrübelerini ve kendilerine yöneltilen soruları paylaşırlarsa sevinirim. yol gösterici olur. ayrıca mülakat kurulları nasıl olusşturuluyor, üyerli kimler, biliginiz varmı?
Old 13-01-2009, 22:56   #590
hayal

ya kazanan arkdaşlardan bir ricam olacak ben 3.sınıf öğrencisiyim 4. sınıfta başlasam 1 yıl çalışmayla şu 70i geçebilirmiyim birde themis dışında önerebileceğiniz bir soru bankası var mı
Old 14-01-2009, 10:15   #591
yavuzselimaydın

Sınavı geçip mülakata hak kazanan bütün arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum.Yeni sınav 4. ayda.Şu andan itibaren bence yeterince vakit var. Ama bir türlü çalışıp çalışmama -daha doğrusu hakimlik savcılık yapıp yapmama -konusunda karar veremiyorum.geçen sınava da hiç çalışmadan girdim.Kararsızlık zor zanaat...
Old 14-01-2009, 11:10   #592
agah

Hakimler ve Savcılar Kanunu
Madde 9/A : Mülâkat Kurulu; Adalet Bakanlığı Müsteşarı veya görevlendireceği Müsteşar Yardımcısı başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri, Hukuk İşleri ve Personel Genel Müdürleri ile Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunun her sınav için kendi üyeleri arasından belirleyeceği iki üye olmak üzere toplam yedi üyeden oluşur.

Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunda Yargıtay ve Danıştay mensubu birer üye bulunması halinde bu üyeler Mülâkat Kurulunda asıl üye olarak görevlendirilir.

Sayın Hayal, inanın daha az bir çalışmayla da geçebilirsiniz.Ama asıl olan herkesin kendi yeterliliğidir.
Old 14-01-2009, 17:00   #593
Zehra Ekizo

Sınavı kazanan bütün arkadaşları tebrik ediyorum.
İnşaallah seneye ben de kazanabilirim.
Old 29-01-2009, 06:32   #594
alp213128

Sınavda başarılı olanları ve başarılı olamadığı halde dimdik durup,yılmadan Nisan'daki sınava çalışan arkadaşları tebrik ediyorum.Ben de kazanamadım,haketmediğimi düşünüyorum.İnşallah Nisan'daki sınavda başarılı oluruz.
PES ETMEK YOK ARKADAŞLAR,OKULU BOŞUNA BİTİRMEDİK UNUTMAYALIM.
Saygılar...
Old 29-01-2009, 16:35   #596
özge özçelik

Alp sana katılıyorum, umarım Nisan'da kazanırız. Peki Aralık'taki sınavdan sonra yeniden çalışmaya konsantre olabiliyor musunuz? Zor biraz sanki...
Old 29-01-2009, 20:07   #597
alp213128

Özge Hanım,bana sınava giren arkadaşlarım zaman yetmiyor dedi ben de elim titreyerek hiç düşünmeden yarım saat önceden sınavı bitirdim.O kadar hata yapmışım ki çıkınca anladım,hep yanlış okumuşum.67.2 aldım ama beni üzen elimdeki fırsatı kaçırmak oldu.İkinci kez gireceğim,millete kulak asmayacağım.Tabi olumlu söylentileri dikkate almak gerek ama korkulacak bişey yokmuş bu tecrübe oldu.Sizin konsantre sorununuz varsa şunu tavsiye ederim,hiçbir iyi şeyin çalışmadan ve çaba göstermeden elde edilemediğini görmeye çalışın (istisnalar olabilir ama genelde budur).Elinizde fırsat varken çalışın yoksa ömür boyu KEŞKE dersiniz mazallah....
Old 30-01-2009, 12:36   #598
özge özçelik

Ben de sınavda zaman problemi yaşadım, süre yetmiyor gerçekten de.Sen nasıl yarım saat önce bitirdin hayret Bence 150 dk. hiç yeterli değil, şu konuda sana katılıyorum ben de sınavda acele ettim ve görüyorum ki çok basit, dikkatsizlik hataları yapmışım...
Old 07-02-2009, 21:48   #599
iclal yağmur

Daha birkaç ay öncesinde sınav yapılır mı yapılmaz mı kaygısındaydım.Sınavdan 69.200 aldım.O zaman' yeterki sınav açılsın hiç gocunmadan çalışacağım'diyordum.Ben 3. kez sınava gireceğim.Ve sanırım çok sıkılmışım.Hayatım boyunca hiç bukadar ders çalışma konusunda isteksiz olmamaıştım.
Gerçekten öyle zorki.Bi de uğraşıyorsanız ve inadına birşeyler istediğiniz gibi gitmiyorsa...
Çoğu arkadaşım bu yüzden mücadeleyi bırakıp çok az ücretlerle başka meslektaşlarının yanında çalışıyorlar.
Bunları düşünürken aklıma şöyle birşey geldi.Bu sınava çalışan yüzlerce insan var.Her yeni güne benim taşıdığım kaygılarla başlıyorlar.O zaman küçücükte olsa sıkıntılarımızı neden vakit buldukça burada paylaş mıyoruz?Bazen umutsuzluğa düştüğümde burada yazılan bir kaç cümlenin bana iyi geldiği çok olmuştur çünkü.
Neyse herkese kolay gelsin...
Old 11-02-2009, 12:42   #600
harun85

25 nisan 09 sınavı ilanı yeni yapıldı.sınav sonucu 200 kişi alınacak.yani mülakata 400 kişi cagrılacak.sınav kayıt işlemleri sırasında da yanlış okumadı isem bazı değişiklikler var(e-kayıt tarzı).sonuc olarak: kontenjanın az oldugunu düşünüyorum.ama imkansız is nothing felsefesi ile 2,kez sınava girecem.hayırlısı artık.kolay gelsin herkese
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi