Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1977 yılında Türk vatandaşı iken Almanya'da işe başlayan kişinin 2819 sayılı kanuna dayanılarak emekliliğinin yokuşa sürülmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2015, 15:44   #1
Muhammet Tahir ERDEMİR

İnceleme 1977 yılında Türk vatandaşı iken Almanya'da işe başlayan kişinin 2819 sayılı kanuna dayanılarak emekliliğinin yokuşa sürülmesi

Öncelikle selamlar,
1959 doğumlu olan ve 1977 yılında mahkeme kararı ile Almanya'da işe giriş tarihinin Türkiye'de işe başlama tarihi sayılması sağlanmış bir müvekkilim var. Müvekkilim 2001 yılında Alman vatandaşlığına geçmiştir.
Müvekkilim, 2014 yılı eylül ayında, 5000 güne karşılık gelecek biçimde yaklaşık 58.000,00 TL yurtdışı borçlanması yapmıştır. Türkiye'de 2011-2013 yılları arasında 1284 gün BAĞKUR'a bağlı olarak ve son olarak 2013-2014 yılları arasında ise 372 gün SSK'ya bağlı olarak çalışmıştır. Bu sayede borçlanmanın SSK üzerinden 5000 gün olarak yapılması sağlanmıştır. SGK'ya emeklilik başvurusunda bulunduğumuzda 1260 günden fazla BAĞKUR yatırıldığı için BAĞKUR'dan emeklilik işlemi yapılacağı tarafımıza bildirildi ve bu durum aleyhimize. Çünkü 9000 günün tamamlanması ve daha geç yaşta emekli olma durumu ortaya çıktı. Müvekkilim yaşı, işe başlama tarihi, yatırdığı 5372 gün SSK primi ile SSK'dan emekli olmayı fikrimce hak etmektedir. Tabi bunu muhteşem hukuk bilgisi olan SGK memurlarına anlatma imkanı olmadı. SGK avukatları ile konuştuğumda müvekkilimin 2829 sayılı hizmetlerin birleştirilmesi yasasına tâbi olmadığı konusunda destek aldım ve SGK'daki memurları arayarak müvekkillimin emekli edilmesini söylemelerini sağladım. Nitekim "çok şükür" emeklilik işlemleri %99 oranında kesinleşti ve 17 Haziran tarihinde emekli olacağı konusunda da memurlardan bilgi aldım.

Benim anlayamadığım noktalar şunlar:
1- 2829 Sayılı Kanun'a tâbi olmama konusunun dayanağı nedir?
2- Bu durumun başka bir çözümü var mı?
3- İşi hallettim ama inanın tam emin olamıyorum. Vatandaşlıktan çıkma tarihi 2001, işe başlama tarihi 1977 ve 2829 sayılı kanun çıkmadan müvekkilim işe başladı. Kanuna tâbi olmama konusunda bu durumun etkisi var mı?
Normal şartlar altında emekliliğe fazla fazla yete 5372 gün SSK priminin, 24 gün fazladan ödenmiş BAĞKUR yüzünden görmezden gelinerek BAĞKUR'dan emekli etmeye çalışmak yeterince zalimce geliyor gözüme. 1 ay daha SSK yatıralım son 7 fiili hizmet yılı içindeki SSK payı BAĞKUR'u geçsin şeklinde bir teklifte bulundum, kabul ettiler ancak SSK avukatlarının fikri benim lehime olunca buna gerek kalmasada gerekçelendirme konusunda çelişkiler içinde boğuldum... Fikri olan???
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi