Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

30 yıllık binanın dairesini satamıyoruz!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-11-2007, 20:39   #1
advokat34

Varsayılan 30 yıllık binanın dairesini satamıyoruz!

Merhaba THS ailesi.
Müvekkilem yaşlı bir bayan, yakın bir zaman önce eşini kaybetti ve tek malvarlığı eşinden kalan 4 daireden oluşan iki katlı bir ev. Hiç çocuğu olmayan bu bayanın herhangi bir geliri olmadığından dairelerden birini satmak istiyor ancak tapu işlemleri için gidildiğinde, evin tapuda 2 katlı kargir ev diye kayıtlı olduğunu ve satış yapabilmesi için evvela kat mülkiyetine geçmesi gerektiğini öğreniyor.
30 yıl önce yapılmış olan bu evin belediye dosyasında projesi falan yok. sadece tek kat diye gösterilen ev için yapı ruhsatı mevcut. Ancak kat mülkiyetine geçiş için yapının mevcut durumuna uygun proje + ruhsat + evin sigortası + kadastro aşaması + kat mülkiyetine geçiş aşaması derken, (aynen yeni bir inşaata başlarken yapılması gerekli prosedür gibi), çok masraflı ve uzun zaman alacak bir süreç istiyor bu iş.
Bu işlemler nedeniyle daireyi satamayan ve nakit sıkıntısı olan bayanın bu işlemlere verecek parası da olmadığından, acaba bu uzun süreç dışında yapılması gerekli daha kolay bir yol olabilir mi? Yani acaba ben mi işi içinden çıkılmaz hale getiriyorum? Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar...
Old 20-11-2007, 21:58   #2
Av.Sami Dündar

Sayın Eylül; her nekadar tapuda 2 katlı kargir ev olarak geçse de, belediyede bu dairelerin emlak vergileri nasıl ödenmiş,ilgili belediye, bu dairelirin tespitini yapıp, emlak vergisine bağlamış ise işiniz daha kolay olur diye düşünüyorum.Zira bu tip binalara 1980 yıllarında özel iskan izni getirilmişti.Yani, tapuda 2 katlı kargir ev olarak geçse de belediyenin bu hususları düzenlemiş olması halinde bu dairelirin kat irtifakına geçmesi söz konusu olacaktır.Yapmanız gereken belediyeden bu hususları araştırıp olumlu sonuca varabiliyorsanız, belediye yazıları ile birlikte tapu müdürlüğüne başvuru yapıp irtifat tesis etmek olacaktır, zaten tamamının mülkiyeti de yaşlı kadına ait olduğundan kat irtifak listesi hazırlamak da kaloy olacaktır.Ayrıca tapu müdürlüklerinde matbu şekilde yönetim planı da düzenlemeniz gerekecektir, o da kolay olacaktır.Sizin öncelikle yukarıda da belirttiğim gibi, belediye bu taşınmaz için özel iskan vermiş mi vermemiş mi, bu hususlandan yola çıkmanı işinizi kolaylaştıracaktır..Kolay gelsin
Old 20-11-2007, 23:14   #3
Av.İbrahim Tuna

Sn.Av.Eylül,
Benim bilgilerime göre bir daireyi satabilmek için kat mülkiyetine geçilmiş olması şart değil, tapuda "kat irtifakı"nın gösterilmesi yeterli. Ancak alıcıların kat irtifakı olan dairelerde dahi aradığı önemli bir nitelik var ki o da iskan raporu. İskan raporunun alınıp alınmadığı da ilgili belediyeden araştırılabilir.
Old 20-11-2007, 23:32   #4
Yücel Kocabaş

Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmadan daire olarak satışının mümkün olmadığı, bu durumda arsa payı satışı yapılabileceği kanısındayım. Daireler aynı büyüklükte ise 1/4 oranda pay satılır. Ayrı özelliklere sahipseler bir mühendis veya mimara kat mülkiyeti kuruluyormuş gibi herbir davariye isabet edecek arsa payı hesaplattırılır o payın satışı yapılır. Fakat satın alan kişi paydaş olur ve tamamı için ortaklığın giderilmesi davası açabilir.
Saygılarımla.
Old 21-11-2007, 18:28   #5
advokat34

Bugün belediyeden sordum, taşınmazın emlak vergisini, herhangi bir tespit durumuna göre değil taşınmaz sahibinin beyanına göre aldıklarını söylediler. Belediyedeki kayıtlarda 4 daire olarak geçmekte ama Tapu Müdürlüğü ile bu konuda yaptığım görüşmede, Belediyenin tespiti veya bu mevcut kayıtlara göre kat irtifakı kuramayacaklarını, şimdi böyle bir uygulamanın olmadığını ve kat irtifakı için gerekli şartlar ve belgelerin hepsinin olması gerektiğini ifade ettiler. Yani anlaşılan, kat mülkiyetine geçiş için gerekli şartların tümünü yerine getirmek zorunda kalınacak. Meslektaşlarıma değerli görüşleri için tşk ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi