Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

19 Hukuk Dairesinin 01.03.2007 tarihli 2006/11709 - 2007/1957 K saylı kararına ihtiyacım var

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2011, 17:38   #1
av.tugba

Varsayılan 19 Hukuk Dairesinin 01.03.2007 tarihli 2006/11709 - 2007/1957 K saylı kararına ihtiyacım var

Merhaba Arkadaşlar.
Çok acil 19 Hukuk Dairesinin 01.03.2007 tarihli 2006/11709 - 2007/1957 K saylı kararına ihtiyacım var. Kazancı da bulamadım. Yardımcı olan herkese teşekkürler.
Old 24-10-2011, 21:57   #2
tiryakim

malesef corpus ve sinerjidede yok aradığınız karar
Old 25-10-2011, 15:13   #3
kapbana

Elimde güncellenmemiş Kazancı var; araştırdım ancak dediğiniz karara ulaşamadım; aşağıdaki karar bir sonraki esas ve karar numaralı karar; genellikle benzer içerikli dosyalar ardı ardına karara çıkar; belki bu da işinize yarar. Aradığınız konuyu belirtirseniz ayrıca yardımcı olmaya çalışalım...

T.C.

YARGITAY

19. HUKUK DAİRESİ

E. 2006/11710

K. 2007/1958

T. 1.3.2007

• SIRA CETVELİNE İTİRAZ ( Davalının Üst Sıraya Alınmasına Dayanak Teşkil Eden Rehin Sözleşmesinin Geçersiz Olduğu İddiası - Rehin Hakkı Sahibinin Sırasını Belirleyen Bir Husus Olduğu/İcra Mahkemesinde Çözümleneceği )

• REHİN HAKKI SAHİBİNİN SIRASI ( Sıra Cetveline İtiraz/Davalının Üst Sıraya Alınmasına Dayanak Teşkil Eden Rehin Sözleşmesinin Geçersiz Olduğu İddiası - İcra Mahkemesinde Çözümleneceği )

• İCRA MAHKEMESİNİN GÖREVİ ( Sıra Cetveline İtiraz Yalnız Sıraya İlişkin İse Uyuşmazlığın Çözümü - Davalının Üst Sıraya Alınmasına Dayanak Teşkil Eden Rehin Sözleşmesinin Geçersiz Olduğu İddiası )

2004/m. 142

ÖZET : Sıra cetveline itiraz yalnız sıraya ilişkin ise bu uyuşmazlığın çözümünde icra mahkemesi görevlidir. Somut olayda davacı, davalının üst sıraya alınmasına dayanak teşkil eden rehin sözleşmesinin geçersiz olduğunu iddia etmiştir. Rehnin geçersiz olup olmaması, rehin hakkı sahibi alacaklının sırasını belirleyen bir husus olup söz konusu itirazın icra mahkemesinde çözümlenmesi gerekir.
DAVA : Taraflar arasındaki sıra cetveline itiraz davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı mahkemenin görevsizliğine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde taraf vekilince temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.
KARAR : Dava, düzenlenen sıra cetvelinde kendisine üst sıranın verildiği alacaklının rehin hakkının usulüne uygun olmadığı iddiasına dayalı sıra cetveline itiraz davasıdır.
İcra Mahkemesi'nce itirazın sıraya değil, davalı alacağına yönelik olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm taraf vekillerince temyiz edilmiştir.
İcra ve İflas Kanunu'nun 142/son maddesi uyarınca sıra cetveline itiraz yalnız sıraya ilişkinse şikayet yolu ile İcra Mahkemesi'ne arz olunur. Somut olayda davacı yan, davalının alacağının hiç ya da sıra cetvelinde gösterildiği miktarda olmadığı yolunda bir itirazda bulunmamış, davalı yanın üst sıraya alınmasına dayanak teşkil eden rehin sözleşmesinin geçersizliğini ileri sürmüştür. Rehnin geçerli olup olmaması, rehin hakkı sahibi alacaklının sırasını belirleyen bir husus olup, davanın anılan yasa hükmü çerçevesinde İcra Mahkemesi'nce görülüp karara bağlanması gerekirken, yazılı şekilde hüküm oluşturulmasında isabet görülmemiştir.
SONUÇ : Temyiz olunan hükmün yukarıda açıklanan nedenle BOZULMASINA, bozma nedenine göre diğer temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına, peşin harcın istek halinde iadesine, 01.03.2007 gününde oybirliğiyle karar verildi. yarx
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi