Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bedelsiz çek acil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2008, 09:47   #1
HEATHER

Varsayılan bedelsiz çek acil

sayın meslektaşlarım müvekkil şirket a şirketi tarafından başka bir şirkete b şirketine yapılan alış veriş neticesinde 20000 ytl lik bir müşteri çeki veriliyor çek keşidecisi c şahsı çek karşılıksız çıkıyor ve müvekkil şirket olan a şirketi banka havalesi ile çek bedelini nakit olarak b şirketi sahibinin hesabına havale ediyor havale ederken de dönen çeke istinaden diye ibare not düşülüyor. Çekle ilgili ödeme yapıldıktan sonra b şirketi çeki iade etmediği gibi ödenen çeki ciro etmeden başka bir şahsa d ye veriyor ve d tarafından çek icraya konuluyor.Bu durumda ben takip yetkisiz bir icra dairesinde açıldığından öncelikle yetkiye itiraz ettim
1- yetkiye yaptığım itirazda takibin a şehrinde veya b şehrinde açılması gerektiğini belittim bundan sonra eğer yetki itirazım kabul görürse hangi yetkili icra dairesinde açılacağına alacaklımı karar verir yoksa mahkeme sadece ben itirazda bulunduğum için ki diğer takip borçlusu itiraz etmedi benim bulunduğum şehir icra dairesine mahkeme kendiliğinden gönderirmi?
2- ödenmiş bir çeke ilişkin açacağım menfi tespit davasından çok umutlu değilim ama bir çıkar yol bulmaya çalışıyorum aynı zamanda b şirketine karşı alacak davası mı açmalıyım bilemiyorum yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
Old 18-01-2008, 11:26   #2
avfatihemir

Sayın meslektaşım,
Yetkisizlik kararı verildiği taktirde borçlu birden fazla ise alacaklı borçlulardan birinin ikamet adresinin bulunduğu icra dairesine başvurabilir.

Oldukça zor olmakla birlikte menfi tespit davasından çok ümitsiz olmayınız.
Çünkü para havale edilirken çek bilgileri verilmiş sanırım.(çeke istinaden denmiş) Bu bir müşteri çeki olduğu için müracaat hakkı kullanılmış. Keşke çek karşılığı havale gönderilseymiş. O şekilde çeki para karşılığı alabilirdiniz.
Havaleyi alan şirket kötüniyetli görünüyor. Ciro etmeden başkasına devrettiğine göre çeki kambiyo defterine de işlememiştir diye düşünüyorum.
Menfi tespit zor bir dava ama imkansız değil. 3. kişinin kötüniyetini ispatlayabilirseniz kazanabilirsiniz. Ayrıca 3 kişi şirket ise defterlerin delil olması, çekin neye karşılık 3 kişide olduğu gibi konular sizin lehinize değerlendirilecektir.
başarılar dilerim.
Old 18-01-2008, 11:36   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan bedelsiz çek acil

Ben de menfi tespit davası konusunda çok ümitsiz olmayın derim.

Şirkete havale "karşılıksız çıkan çek" için yapıldı ise son tahlilde şirket karşılıksız çıkan çeki iade edemeyip defterlerinde de göstermediği için nedensiz zenginleşmiş konumuna düşecektir.

Öte yandan çekin karşılıksız çıktığını belirtmişsiniz. Çek şirket tarafından yazdırıldı ise artık 3. şahsın iyi niyetinden söz edilemez. Arkası yazılı çek ciro ile devredilemez.

Olayın özelliğine göre başka kanıt veya karineler de bulabilirsiniz.

Saygılar.
Old 18-01-2008, 13:00   #4
HEATHER

sayın avfatihdemir kesinlikle b şirketi kötüniyetli zaten çeki icraya koyan şahıs da b şirketi tarafından bu işle görevlendirilmiş biri ancak şirketle ne tür bir bağlantı içinde bilmiyorum şu çok önemli hususu belirtmek isterim çeke ilişkin ödeme yapılırken sadece dönen çeke istinaden ibaresi var yani çekin tarihi veya seri nosu gibi bilgiler havale açıklamasına yazılmamışve ayrıca şunu da belirtmek isterim bu çeke ilişkin ödeme ne bizim şirket kayıtlarımızda nede karşı tarafın şirket kayıtlarında geçmediği düşüncesindeyim ben alacaklı aleyhine menfi tespit açmakla birlikte b şirketine daha doğrusu havale hangi hesaba yapıldıysa o hesap sahibine karşı sebepsiz zenginleşme davası açma düşüncesindeyim bu konuda sizin fikriniz nedir?
Old 18-01-2008, 13:55   #5
uSaRe01

Bence öncelikle bankadan çekin yazıldığı anda banka tarafından alınan fotokopisini talep edip çekteki ciro silsilesini incelemenizde de fayda var. Çeki takibe koyan şahıs çeki yazdıran şahıs mı yoksa çek yazıldıktan sonra çek alan şahıs mı belki oradanr bir çıkış yolu bulabilirsiniz. Ayrıca ödemeyi yaptığınız şirkete karşı her halukarda sebepsiz zenginleşme davası açma imkanınız vardır.
Old 18-01-2008, 14:58   #6
avfatihemir

Sayın meslektaşım,
Vekili olduğunuz şirketin b şirketine borcu var sonuçta. Borç da havale ile ödenmiş durumda.
Kanımca belirttiğiniz iki davayı birden açmanız doğru olmayacak. Çünkü sonuçta a şirketinin borcu var ve ödenmiş.
Burada önemli olan borcunuz olmayan c ye mükerer para ödememek.Bu da bu aşamada menfi tespit davasıyla mümkün görünmekte.
Ayrıca, bankaya ibraz eden c nin b şirketi ile bir irtibatının olması kuvvetle muhtemel. mesela sigortalı çalışanı olabilir. C yi araştırabilirsiniz. İrtibat çıkması durumunda lehinize bir husus oluşacaktır.
Old 18-01-2008, 17:43   #7
ozguvenhukuk

benzer bir durumda menfi tespit davası dışında "hileli işlemlerle kendisine menfaat" sağladığı gerekçesiyle tarafalara ayrıca dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunmuştum.Karşı tarafı da durumdan hazırlık numarasını vererek haberdar ettim.Sonuç çek feragatla icradan alındı ve ortadan kayboldu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi