Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İntifa hakkı ile Mülkiyet hakkı aynı kişide toplanabilir mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-05-2011, 13:31   #1
sebepsiz zenginleşme

Varsayılan İntifa hakkı ile Mülkiyet hakkı aynı kişide toplanabilir mi

Anlaşmalı boşanma davasında davalı boşanmaya şu şart ile yanaşmaktadır evi oğlumun üzerine yaparım oğlum 35 yaşına gelene kadar da evi satamaz şerhi konulsun ben şarta bağlı tescilin yapılamayacağını söyledim ama aklıma şu geldi intifa hakkını 35 yıllık oğlana tanısak ve aynı anda mülkiyeti oğlanın üzerinde bıraksak olur mu yargıtay kararı varsa memnun olurum iyi çalışmalar
Old 05-05-2011, 16:32   #2
Av.Nehir

İntifa hakkı ile kuru mülkiyetin aynı kişide olması tam mülkiyettir. Tapudaki satışlarda intifa gayrımenkulün 2/3'ü, kuru mülkiyet ise gayrımenkulün 1/3 olarak kabul edilip harçlar bunun üzerinden alınmaktadır.
Old 24-04-2012, 13:10   #3
ebrub

Tüm meslektaşlarıma öncelikle kolay gelsin. Benim de sorum sanırım bu soruya yakın. İngiliz bir müvekkilim noterde vasiyetname düzenleyerek Türkiyede bulunan taşınmazını çocukları torunu ve yeni evleneceği eşi arasında paylaştırıyor. Aynı zamanda eşi ölünceye kadar o evde kalmasını istiyor. Bunun için tapuya şerh edebiliriz. Yalnız vasiyetnamede %30 oranında miras payı varken yine de sükna hakkı şerh ettirebilir miyiz? Hem mülkiyet hakkı hem sükna hakkı bir arada olamaz diye duymuştum. Müvekkilin yeni bir vasiyetname yaparak vasiyetnamesindeki pay oranlarını değiştireceğiz. Peki vasiyetnamede hem yeni eşine taşınmaz üzerinde pay verip hem de sükna hakkı tanıyabilir miyiz? teşekkürler
Old 24-04-2012, 13:25   #4
aykutyigit

aşağıdaki madde gereğince tanıyabilir diye düşünüyorum.Yanlış düşünüyorsam lütfen düzeltin
1. Önmirasçı hakkında
MADDE 524.- Önmirasçı, mirası atanmış mirasçılar gibi kazanır.
Önmirasçı, mirasa artmirasçıya geçirme yükümlülüğü ile sahip olur.
2. Artmirasçı hakkında
MADDE 525.- Artmirasçı, mirası belirlenmiş olan geçiş anında sağ ise kazanır.
Artmirasçı geçiş anından önce ölmüşse, tasarrufta aksi öngörülmüş olmadıkça, miras önmirasçıya kalır.
Önmirasçı mirasbırakanın ölümünde sağ değilse veya mirastan yoksun kalmışsa ya da mirası reddederse, miras artmirasçıya geçer.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi