Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

m. 107/1 mi ? 107/3 mü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2012, 14:20   #1
av.onur22

Varsayılan m. 107/1 mi ? 107/3 mü?

Bir müvekkilim 13 yıldır çalıştığı işyerinden fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi ve psikolojik taciz (mobbing) nedeniyle istifa ediyor. Ben bu durumda haklı nedene dayanarak dava açacağım. Ancak davamı belirsiz alacak olarak mı?(m.107) yoksa 107/3 e göre tespit olarak mı açsam karar veremedim. Öğrenmek istediğim husus şu; 107/3 e göre davamı açarsam ilamsız olarak icraya koyabilirim. Ama 107/3 e göre davayı açınca miktar belirtmem gerekir mi ayrıca nispi harç mı ödemem gerekir? Çıkan vekalet ücreti maktu mu?

Normal şartlar altında 107'ye göre açacaktım ancak istifa olduğu için dava riskli gözüküyor o yüzden tespit açmayı düşünüyorum. Sizce mantıklı olan hangisi?
Old 26-11-2012, 14:31   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.onur22
Bir müvekkilim 13 yıldır çalıştığı işyerinden fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi ve psikolojik taciz (mobbing) nedeniyle istifa ediyor. Ben bu durumda haklı nedene dayanarak dava açacağım. Ancak davamı belirsiz alacak olarak mı?(m.107) yoksa 107/3 e göre tespit olarak mı açsam karar veremedim. Öğrenmek istediğim husus şu; 107/3 e göre davamı açarsam ilamsız olarak icraya koyabilirim. Ama 107/3 e göre davayı açınca miktar belirtmem gerekir mi ayrıca nispi harç mı ödemem gerekir? Çıkan vekalet ücreti maktu mu?

Normal şartlar altında 107'ye göre açacaktım ancak istifa olduğu için dava riskli gözüküyor o yüzden tespit açmayı düşünüyorum. Sizce mantıklı olan hangisi?

THS Forumun arama bölümünden konuyu ararsanız, aynı yöndeki birçok konu başlığını ve yeni tarihli Yargıtay kararlarını bulabilirsiniz.
Old 26-11-2012, 16:28   #3
av.onur22

107/1 varken 107/3 gerekli mi? Bu konuda fikir almak istiyorum. Belirsiz alacak davası çok tartışılmış ama bu konuya açıklık getiren bir tartışma göremedim. Linkini yollarsanız sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03222203 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.