Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek Takİbİ - İmza İtİrazi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2008, 16:54   #1
av.murat kılıç

Varsayılan Çek Takİbİ - İmza İtİrazi

MERHABA

X, babası olan Y'nin çeklerini -babasının haberi olup olmadığını bilmiyoruz - keşide ederek müvekkilime veriyor.

Keşide tarihinde ödeme olmadığından icra takibi yapıyoruz.

Baba Y icra mahkemesine giderek; "oğlu X ile müvekkilimin arkadaş olduğunu ve çekleri kendisinden habersiz alıp doldurduklarını iddia ediyor"

Mahkemede tensip ile birlikte çek bedeli kadar teminat karşığından takibin geçici olarak durdurulmasına karar veriyor ve duruşma günü veriliyor.

Müvekkilim bana çeklerin oğlu tarafından imza edilmiş olabileceğini ayrıca bankadaki bütün ödenen çeklerin hepsinde oğlunun imzası olduğunu, babasının çek yaprağı alarak oğluna imzalatıp piyasaya sürdüğünü söyledi.

Sorum şu: Bankadaki başka şahıslar lehine keşide ettiği diğer ödenmiş çeklerdeki imzalar ile bizim takibimizdeki imzaların aynı elden çıktığı ancak baba Y nin imzası olmadığı ortaya çıkarsa bu durumda icra mahkemesi ne karar verir?

Bankadaki daha önceden ödenmiş çeklerdeki imzalar ile bizim elimizdeki çeklerdeki imzalar aynı olması durumunda yapılacak neler olabilir?

Bilgi verenlere teşekkür ederim.
Old 04-10-2008, 19:34   #2
sailor1981

Bana göre çekteki imza keşideciye air olmadığından takibin durdurulmasına karar verilecektir.Ancak tartışılması gereken husus bu durumda lehtar aleyhine tazminata hükmedilmesi durumudur. Kanaatim icra mahkemesinin İİK 170 /son uyarınca ağır kusur ve kötü niyet şartı olmamasından ötürü tazminata hükmetmeyeceği yönündedir.Çekteki imzanın keşidecinin oğlunun olduğuna eminseniz bana göre o kişiye karşı alacak davası açın....ve yine cezai sorumluluk durumuda düşünülebilir.
Old 04-10-2008, 23:01   #3
mgamzesahin

Öncelikle şunu belirteyim; icra mahkemesi, sınırlı bir inceleme yetkisi bulunduğundan ilgili bankadan ödenmiş çeklerinin sordurulmasına karar vermeyebilecektir. Bu konuda talepte bulunmanızı (yine de) tavsiye ederim, ki böyle bir davada aynı talepte bulunmuş ve mahkemeye bunu kabul ettirmiştik. Mahkemeden alacağınız sonuca göre ödenen çeklerde de davaya konu çekteki imzanın yer alıyor olması durumu tesbit edilirse, oğlu için de imza incelemesi isteyip buna göre keşidecisi belirlenen çeklere dayanan alacak davası açarak alacağınızı tahsil edebileceğinizi düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi