Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davalı Sıfatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-09-2011, 14:54   #1
Numerus Clausus

Varsayılan Davalı Sıfatı

İyi günler...
Hakim sorumluluğu nedeniyle devlet aleyhine açılacak davalarda davalı sıfatı kime aittir? Maliye Bakanlığı olarak düşünmüştüm, ama emin olamadım. Hazine'nin ayrı bir davalı sıfatı var mıdır?
Old 20-09-2011, 15:39   #2
kezzy

Hakimlerin hem idari hem de yargısal görevleri bulunmaktadır. İdari görevlerini yaparlarken üçüncü kişilere verdikleri zararlardan dolayı sorumlulukları diğer kamu görevlileri gibidir. Bu bağlamda Anayasanın 40, 125 ve 129’uncu maddeleri ile 657 sayılı yasanın 13’üncü maddesi gereğince, kişiler hakimlerin idari faaliyetleri dolayısıyla uğradıkları zararlar içinhakimaleyhine değil idare (Adalet Bakanlığı) aleyhine dava açılabilirler.

Hakimlerin yargısal görevleri nedeniyle verdikleri zararlar için ise bizzat hakim muhatap gösterilerek tazminat davası açılabilir.
Old 20-09-2011, 15:43   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Numerus Clausus
İyi günler...
Hakim sorumluluğu nedeniyle devlet aleyhine açılacak davalarda davalı sıfatı kime aittir? Maliye Bakanlığı olarak düşünmüştüm, ama emin olamadım. Hazine'nin ayrı bir davalı sıfatı var mıdır?

Sayın meslektaşım, 6100 sayılı HMK.nın 46. maddesine göre bu davalar Devlet aleyhine açılır. Davada, husumet davalı olarak "Hazine"ye yöneltilir. Maliye Bakanlığı yazmanız kafidir.

Yürürlükteki 1086 sayılı HUMK.nın 573. maddesine göre de bu davalar Devlet aleyhine açılabilir. Hakim aleyhine açılamaz. Devletin, hakime rücu hakkı saklıdır.

Saygılarımla.
Alıntı:
Yazan 6100 sayılı HMK.

İKİNCİ AYIRIM
Hâkimin Hukuki Sorumluluğu

Devletin sorumluluğu ve rücu

MADDE 46- (1) Hâkimlerin yargılama faaliyetinden dolayı aşağıdaki sebeplere dayanılarak Devlet aleyhine tazminat davası açılabilir:
a) Kayırma veya taraf tutma yahut taraflardan birine olan kin veya düşmanlık sebebiyle hukuka aykırı bir hüküm veya karar verilmiş olması.
b) Sağlanan veya vaat edilen bir menfaat sebebiyle kanuna aykırı bir hüküm veya karar verilmiş olması.
c) Farklı bir anlam yüklenemeyecek kadar açık ve kesin bir kanun hükmüne aykırı karar veya hüküm verilmiş olması.
ç) Duruşma tutanağında mevcut olmayan bir sebebe dayanılarak hüküm verilmiş olması.
d) Duruşma tutanakları ile hüküm veya kararların değiştirilmiş yahut tahrif edilmiş veya söylenmeyen bir sözün hüküm ya da karara etkili olacak şekilde söylenmiş gibi gösterilmiş ve buna dayanılarak hüküm verilmiş olması.
e) Hakkın yerine getirilmesinden kaçınılmış olması.
(2) Tazminat davasının açılması, hâkime karşı bir ceza soruşturmasının yapılması yahut mahkûmiyet şartına bağlanamaz.
(3) Devlet, ödediği tazminat nedeniyle, sorumlu hâkime ödeme tarihinden itibaren bir yıl içinde rücu eder.
Davaların açılacağı mahkeme

MADDE 47- (1) Devlet aleyhine açılan tazminat davası, ilk derece ve bölge adliye mahkemesi hâkimlerinin fiil ve kararlarından dolayı, Yargıtay ilgili hukuk dairesinde; Yargıtay Başkan ve üyeleri ile kanunen onlarla aynı konumda olanların fiil ve kararlarından dolayı Yargıtay Hukuk Genel Kurulunda açılır ve ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülür. Yargıtay ilgili hukuk dairesinin tazminat davası sonucunda vermiş olduğu kararlara ilişkin temyiz incelemesi Yargıtay Hukuk Genel Kurulunca; bu Kurulun ilk derece mahkemesi sıfatıyla tazminat davası sonucunda vermiş olduğu kararlara ilişkin temyiz incelemesi ise Yargıtay Büyük Genel Kurulunca yapılır.
(2) Devletin sorumlu hâkime karşı açacağı rücu davası, tazminat davasını karara bağlamış olan mahkemede görülür.
Old 20-09-2011, 16:27   #4
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın meslektaşım, 6100 sayılı HMK.nın 46. maddesine göre bu davalar Devlet aleyhine açılır. Davada, husumet davalı olarak "Hazine"ye yöneltilir. Maliye Bakanlığı yazmanız kafidir.

Yürürlükteki 1086 sayılı HUMK.nın 573. maddesine göre de bu davalar Devlet aleyhine açılabilir. Hakim aleyhine açılamaz. Devletin, hakime rücu hakkı saklıdır.

Saygılarımla.

Üstadım husumeti neden Maliye Bakanlığı olarak değerlendiriyoruz, Adalet Bakanlığı'na yöneltilmesi gerektiğini düşünüyorum
Old 20-09-2011, 16:35   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan kezzy
Üstadım husumeti neden Maliye Bakanlığı olarak değerlendiriyoruz, Adalet Bakanlığı'na yöneltilmesi gerektiğini düşünüyorum

Devlet aleyhine açılacağı belirtilen davalarda, devleti temsil görevi Hazine Müsteşarlığına aittir ve bu kurum Maliye Bakanlığına bağlıdır.
Old 20-09-2011, 16:58   #6
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Devlet aleyhine açılacağı belirtilen davalarda, devleti temsil görevi Hazine Müsteşarlığına aittir ve bu kurum Maliye Bakanlığına bağlıdır.

Üstadım;
Devletten kasıt idare değil midir?
Hakimlik mesleği, savcılarla birlikte AY.’nın 139. ve 140. maddelerinde düzenlenmiş ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununda yasal ilkelere bağlanmıştır. AY’nın 139. maddesinde Hakimlik ve Savcılık teminatı düzenlenmiş olup, Hakimlik ve Savcılık mesleğinin görev tanımı ve görev alanı 140. maddede düzenlenmiştir.
Bu maddenin 5. fıkrasına göre, “Hakimler ve Savcılar idari görevleri yönünden Adalet Bakanlığı’na bağlıdırlar”. Bu hüküm uyarınca, her iki meslek grubu için de idari görevleri yönünden sorumlu merci Adalet Bakanlığı’dır. Bir başka ifadeyle, AY’nın 129/5. md. hükmü burada da geçerlidir. Bu hüküm gereği; hakim ve savcıların idari yetkilerini kullanırken işledikleri kusurlarından doğan tazminat davaları, kendilerine rücu edilmek kaydıyla ancak idare (Adalet Bakanlığı) aleyhine açılabilir.
Old 20-09-2011, 17:18   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan kezzy
Üstadım;
Hakimlik mesleği, savcılarla birlikte AY.’nın 139. ve 140. maddelerinde düzenlenmiş ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununda yasal ilkelere bağlanmıştır. AY’nın 139. maddesinde Hakimlik ve Savcılık teminatı düzenlenmiş olup, Hakimlik ve Savcılık mesleğinin görev tanımı ve görev alanı 140. maddede düzenlenmiştir.
Bu maddenin 5. fıkrasına göre, “Hakimler ve Savcılar idari görevleri yönünden Adalet Bakanlığı’na bağlıdırlar”. Bu hüküm uyarınca, her iki meslek grubu için de idari görevleri yönünden sorumlu merci Adalet Bakanlığı’dır. Bir başka ifadeyle, AY’nın 129/5. md. hükmü burada da geçerlidir. Bu hüküm gereği; hakim ve savcıların idari yetkilerini kullanırken işledikleri kusurlarından doğan tazminat davaları, kendilerine rücu edilmek kaydıyla ancak idare (Adalet Bakanlığı) aleyhine açılabilir.

Sevgili kezzy,

Cevabınızı "idari göreve" kadar daraltmış bulunuyorum.

İdari görev ve işlemler, bir soruşturma, kovuşturma veya dava ile ilgili olmayan faaliyetler neticesi (yargısal olmayan) verilen zararlardır.

Bakalım, soru sahibi meslektaş ne demiş:

Alıntı:
Yazan Numerus clausus
Hakim sorumluluğu nedeniyle devlet aleyhine açılacak davalarda...

Son olarak, Adalet Bakanlığında bürokrat olarak görev yapan hakimlerin yargısal nitelikli olmayan iş ve eylemlerinden doğan davalar için belirttiğin görüşe ise katılıyorum.
Old 29-09-2011, 14:30   #8
Numerus Clausus

Zaman ayırıp görevlerini bildiren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim...
Old 29-09-2011, 22:36   #9
efekankaptan

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
devleti temsil görevi Hazine Müsteşarlığına aittir ve bu kurum Maliye Bakanlığına bağlıdır.

Sayın Güntay, husumetin yöneltilmesi gereken kurum konusunda yazdıklarınızın altına imza atarım; ancak tek bir şey dışında: Hazine müsteşarlığı başbakanlığa doğrudan bağlıdır. Maliye Bakanlığı ile ilgisi yoktur. Husumet maliye bakanlığına yöneltilmelidir.
Old 24-12-2011, 16:21   #10
neron

herkese kolay gelsin iyi çalışmalar,soruyu soran meslektaşımla aynı dertten müzdarip olduğumuz konu hakkında size bir şey danışmak istiyorum, yeni hmk 46-49 sayılı maddelerine istinaden hakimin sorumluluğundan dolayı tazminta talebinde bulunmada herhangi bir süre şartı bulunmakta mıdır? Bk. 60. madde de belirtilen süreye mi tabidir? yoksa herhangi bir süre şartı bulunmayıp her daim tazminat talebinde bulunulabilinir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi