Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Müdürlüğünden Çalınan Senet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2014, 12:46   #1
alperyldrm

Varsayılan İcra Müdürlüğünden Çalınan Senet

Merhaba,

Büromuzda kambiyo takibini hazırlıyoruz, ödeme emrini, takip talebini, aslı gibidir onaylı senedin bir suretini ve senet aslını stajyer arkadaşımıza vererek adliyeye gönderiyoruz.

Arkadaşımız, icra müdür yardımcısından görüldü aldıktan sonra, gerekli harcı yatırmak ve belgeler üzerine kaşeleri bastırmak için dosyayı icra memuruna veriyor. İcra memuru, belgeler üzerine icra müdürlüğünün kaşelerini basıyor ve " senedi kasaya alacağını" söylemiş stj. arkadaşımıza.

Şimdi borçlu senet aslının kendisinde olduğunu, takipten önce borcu ödediğini belirterek itiraz ediyor. İcra Mahkemesi takibi tedbiren durduruyor.

Bu kararı görür görmez icra müdürlüğünde yaptığımız araştırmada şunu farkediyoruz. Stj. arkadaşımız aynı gün iki tane kambiyo takibi açıyor. Diğer kambiyo takibi dosyasına baktığımızda da senet aslının icra dosyasının içinde olduğu ve hiç bir şekilde kaşe basılmadığını farkediyoruz. Kuvvetle ihtimal, durdurulan takipte de senet aslı kaşe basılmadan icra dosyasının içinde unutuldu, borçlu da kaşe basılmayan senedi içinden aldı ve söz konusu itirazı yaptı.

Vekil olarak hukuki ve cezai sorumluluğumuz doğmuş bulunmakta. Borçlu takipten önce senet aslını aldım ben diyor ancak bilindiği üzere icra müdürlüğü senet aslının görmeden takip başlatmazdı, senet aslını gördü ki takibi başlattı. Aslında diğer bir husus ise, icra müdürlüğünün alacaklının talebi üzerine ödeme emrini kendisi hazırlaması meselesidir. Dolayısıyla senet aslını görmeyen bir icra müdürlüğünün ödeme emri de hazırlaması mümkün değildir.

Takipteki dosyanın içinde bulunan bononun suretinde de vekil olarak aslı gibidir yazımız ve imzamız bulunmaktadır. Şimdi karşı taraf, avukatın elinde senet aslı olmamasına rağmen aslı gibidir yapmıştır diye bizi suçluyor. İşin içinden çıkamadık.
Old 14-05-2014, 21:59   #2
Av.İlker DOLGUN

Geçmiş olsun kıymetli meslektaşım..

Adliye içinde ve dışındaki varsa icra dairesindeki kamera kayıtları incelenebilir, borçlunun adliyeden senetle ayrıldığına dair bir kanıt elde edilebilirse suçlamalardan kurtulabilirsiniz.
Old 14-05-2014, 22:25   #3
alperyldrm

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Geçmiş olsun kıymetli meslektaşım..

Adliye içinde ve dışındaki varsa icra dairesindeki kamera kayıtları incelenebilir, borçlunun adliyeden senetle ayrıldığına dair bir kanıt elde edilebilirse suçlamalardan kurtulabilirsiniz.

Şanslıyız ki icra müdürlüğünün kamera kaydında borçlunun dosya içersindeki seneti aldığını tespit ettik. İcra müdürü, müdür yardımcısı ve memur bu konuda tutanak da tuttu. Şimdi savcılığa başvuracağız.
Old 15-05-2014, 13:30   #4
Bronz Atlı

Burada borçlunun işlediği fiil hangi suçu oluşturur sizce sayın meslektaşlarım?
Old 15-05-2014, 14:25   #5
alperyldrm

Alıntı:
Yazan Bronz Atlı
Burada borçlunun işlediği fiil hangi suçu oluşturur sizce sayın meslektaşlarım?

Ben de şikayet dilekçesini hazırlıyordum. İlk başta hırsızlık gibi duruyor ama daha sonra 205 Resmi Belgeyi Gizlemek suçuna kanaat getirdim.

Ayrıca dosya içerisinden gizlice aldığı senet ile dava açması da belki 206 resmi belge düzenlenmesinde yalan beyan suçuna girebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi