Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kararın nüfusa işletilme süreci

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2007, 11:14   #1
köktaş

Varsayılan Kararın nüfusa işletilme süreci

Bir yıl önce evlat edinme davası açmıştık.Bu davayı kazandık.Şöyleki,babaya 2 defa tebligat yapıldı ancak baba bulunamadı.2 sahıt dınlettırdık hakım cocugu muvekkıllere verdı.Gerekçeli Karar henuz cıkmadı.Şimdi kafam bır konuda karısık.Bu karar aile hukukuna ilişkin bir karar olduğu için kesinleşmeden bi anlam ifade etmez.amacım bir an önce kararı nüfusa işletmek.Ben gerekcelı kararı babaya tebligata cıkarmak istiyorum kesinleştirmek için.İlanen tebligat şeklinde yapmaktan başka yol kalmıyor heralde. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Nasıl bir yol izlersem en kısa zamanda kararı nüfusa işletebilirim?yardımlarınız için şimdiden tesekkurler..
Old 18-06-2007, 12:40   #2
HÜLYA ÖZDEMİR

Anladığım kadarı ile mahkeme genel uygulamadan ( anne ve babanın davada birlikte taraf gösterilmesi ve muvafakatinin alınmasından ) , anne ve babanın ilgisizliği nedeni uzaklaşmış. Ama davada annenin de taraf olması gerekirdi.

Her ne kadar sizin sorunuz kararın kesinleşmesi ile ilgili ise de , öncelikle ben kararın bu yönü ile ilgili bir kaygı taşıdığımı belirtmeliyim.

Sorunuzdan sadece babaya husumet yöneltildiği anlamı çıkardım.

T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2000/5301
K. 2000/6710
T. 22.5.2000
• EVLAT EDİNME ( Küçüklerin Velayet Hakkı Sahibi Olup Olmadığına Bakılmaksızın Ana Babanın Onayı İle Evlatlık Olabilmesi )
• ANA-BABANIN ONAYI ( Küçüklerin Velayet Hakkı Sahibi Olup Olmadığına Bakılmaksızın Ana Babanın Onayı İle Evlatlık Olabilmesi )
• KÜÇÜKLERİN EVLAT EDİNİLMESİ ( Küçüklerin Velayet Hakkı Sahibi Olup Olmadığına Bakılmaksızın Ana Babanın Onayı İle Evlatlık Olabilmesi )
• ÇOCUK İLE İLGİSİZ OLAN ANA BABA ( Küçüklerin Onların Rızası İle Evlat Edinilebileceği Genel Kuralının İlgisiz Ana-Baba İçin Uygulanmaması )
743/m.254
ÖZET : Küçükler velayet hakkı sahibi olup olmadığına bakılmaksızın ana-babanın onayı ile evlatlık olabilirler. Ana kural böyle olmakla beraber, kim olduğu nerede bulunduğu uzun süreden beri bilmeyen ya da sürekli temyiz gücünden yoksun olan veya velayetin kaldırılmasını gerektirecek ölçüde çocuğu ile ilgisiz olan, ana-baba için genel kural uygulanmaz.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

KARAR : Küçükler velayet hakkı sahibi olup olmadığına bakılmaksızın ana-babanın onayı ile evlatlık olabilirler. ( MK. md. 254 ). Ana kural böyle olmakla beraber, kim olduğu nerede bulunduğu uzun süreden beri bilmeyen ya da sürekli temyiz gücünden yoksun olan veya velayetin kaldırılmasını gerektirecek ölçüde çocuğu ile ilgisiz olan, ana-baba için genel kural uygulanmaz. ( MK. 254/a ) Boşanma dosyası ve kesinleşen boşanma kararı ile babanın eşine çocuklarına bakmadığı, ev reisliği hakkını kötüye kullandığı bu nedenlerle çocukların annenin velayetine verildiği anlaşılmaktadır. Çocuğun evlatlığa verilmesine karşı çıkan baba evlilik süreci içinde çocuklarına bakmamıştır. Nafaka vermeyi kabul etmemiş, nafaka verme imkanın bulunmadığını açıklamıştır. O halde babanın onay verme hakkını kullanırken iyi niyetle hareket ettiğinden söz edilemez. Herkes haklarını kullanırken iyi niyet kurallarına uymakla yükümlüdür. ( MK. 2 ) Hakkın kötüye kullanılması hukuki sonuç doğurmaz. Babanın onay verme hakkını kötüye kullandığı kuşkusuzdur.

Bu nedenlerle, çocuğun evlatlığa verilmesinde yaran bulunup bulunmadığının araştırılarak çocuk yararına olacak şekilde hüküm kurulması gerektiği düşünülmeden salt babanın onay vermemesi sebebiyle izin isteğinin reddi yasal kurallara aykırıdır.

SONUÇ : Hükmün açıklanan sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine oybirliğiyle karar verildi. 22.5.2000

yarx
Old 18-06-2007, 13:21   #3
köktaş

Sayın Özdemir birşeyi atlamışım sanırım.GÖnderdiğiniz karar için teşekkür ederim.Anne ölü.Hasım baba.Evlat edinmek isteyenler büyükbaba ve büyükanne.Durum bu şekilde aslında.Hakim babanın yargılama esnasında hapse girip çıkmış olmasını ve çocuğu doğduğundan beri görmediği ve ilgilenmediği nedeniyle evlatlık verdi müvekkillere sanırım.babanın bu sebeple onayını almaya gerek görmedi. karar verildi ancak gerekçeli karar daha yazılmadığı için tam bilmiyorum.sonuç olarak evlat edinmeye izin verildi.Yargılama sırasınca baba bulunamadı.Ben gerekçeli kararı bir an önce kesinleştirip çocuğu büyükbabasının nüfusuna geçirmek istiyorum.Babaya adres bulunamadığı için ilanen tebligat yapmak istiyorum.Kesinleşmeden önce nüfusa aldırmanın biyolu yokmu acaba asıl sormak istediğim buydu ama anlatımım eksik olmuş.tesekkurler
Old 18-06-2007, 13:24   #4
HÜLYA ÖZDEMİR

Taşınmaz, aile , şahıs hukuna ilişkin kararlar kesinleşmedikçe infaz edilemez.

Kararı kesinleştirmek zorundasınız.
Old 18-06-2007, 13:34   #5
köktaş

Evet ilanen tebliğ edeceğim .İnşallah temyiz süresini kaçırır ve karar kesinleşir yoksa işler uzayacak.yardımlarınız için tesekkur edıyorum sayın Özdemir.Saygılar
Old 18-06-2007, 20:15   #6
Av.Ayse E.

kısaca yok...ılanen tebligatttan sonra kesınlestıkten sonra yapılacak dıger ıslemler...saygılarımla....
Alıntı:
Yazan köktaş
.Kesinleşmeden önce nüfusa aldırmanın biyolu yokmu acaba asıl sormak istediğim buydu ama anlatımım eksik olmuş.tesekkurler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi