Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yönetim Planı Ne Zaman Yapılmalı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2013, 17:03   #1
zizou21

Varsayılan Yönetim Planı Ne Zaman Yapılmalı?

KMK Madde 14-Henüz yapı yapılmamış veya yapısı tamamlanmamış
bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulması ve tapu siciline tescil edilmesi için o arsanın malikinin veya bütün paydaşlarının
buna ait istem ile birlikte 12 nci maddenin (a) bendine uygun olarak düzenlenen proje ile (b) bendindeki yönetim plânını tapu
idaresine vermeleri lazımdır. Kat mülkiyetine geçişte ayrıca yönetim plânı istenmez.

Maddeden anlaşıldığı üzere kat irtifakı kurulurken yönetim planı isteniyor ve kat mülkiyetine geçişte yeniden yönetim planı istenmiyor. Ancak benim merak ettiğim kat irtifakı kurulduktan sonra malikler değişirse, kat mülkiyeti kurulurken yeni maliklerin yönetim planını imzalaması gerekir mi? Olayda inşaat firması tüm bağımsız bölümlerin maliki olarak tek başına yönetim planı hazırlıyor. Daha sonra daireleri satıyor ve kat mülkiyetine geçiyor. Tapuda hala kat irtifakı kurulurken hazırlanmış olan yönetim planı var. Bu yönetim planı yeni malikler için de bağlayıcı mıdır?
Old 20-07-2013, 14:26   #2
detay82

Alıntı:
Yazan zizou21
KMK Madde 14-Henüz yapı yapılmamış veya yapısı tamamlanmamış
bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulması ve tapu siciline tescil edilmesi için o arsanın malikinin veya bütün paydaşlarının
buna ait istem ile birlikte 12 nci maddenin (a) bendine uygun olarak düzenlenen proje ile (b) bendindeki yönetim plânını tapu
idaresine vermeleri lazımdır. Kat mülkiyetine geçişte ayrıca yönetim plânı istenmez.

Maddeden anlaşıldığı üzere kat irtifakı kurulurken yönetim planı isteniyor ve kat mülkiyetine geçişte yeniden yönetim planı istenmiyor. Ancak benim merak ettiğim kat irtifakı kurulduktan sonra malikler değişirse, kat mülkiyeti kurulurken yeni maliklerin yönetim planını imzalaması gerekir mi? Olayda inşaat firması tüm bağımsız bölümlerin maliki olarak tek başına yönetim planı hazırlıyor. Daha sonra daireleri satıyor ve kat mülkiyetine geçiyor. Tapuda hala kat irtifakı kurulurken hazırlanmış olan yönetim planı var. Bu yönetim planı yeni malikler için de bağlayıcı mıdır?

Elbette ki bağlayıcıdır. Ancak bu yönetim planı, kanunda öngörülen usullerle tümden veya kısmen değiştirilebilir. Değiştirilene kadar da yürürlükte kalır.
Old 20-07-2013, 15:54   #3
Av.Şenol Saltık

Sayın Meslektaşım ;

Yönetim Planı yasal olarak binanın Mimari Projesi gibidir. Yani, binanın mimari projesi daireler satıldığında değişmiyorsa, yönetim planı da değişmez.

Binadaki yeni mal sahipleri daireleri satın aldığında yasal olarak yönetim planını da aynen kabul etmiş sayılırlar. Yönetim planının değiştirilebilmesi için kat maliklerinin 5/4'ünün kabulü şarttır.

İyi Çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi