Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Manevİ Tazmİnat Davasi AÇabİlİrmİyİm

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2009, 00:01   #1
Konuk

Varsayılan Manevİ Tazmİnat Davasi AÇabİlİrmİyİm

5 Yillik Evlİyİm 10 Aylik Bİr BebeĞİm Var Ve EŞİmİn Cebİne Gelen Mesaji Yakaladim Ve O GÜnden İtİbaren Bana Saygisizca Davranmaya BaŞladi Bu Bayana Aİle Huzurunu Bozmaya ÇaliŞmasindan Dolayi Manevİ Tazmİnat Davasi AÇabİlİrmİyİm Bayanin AttiĞi Mesajlar Canim Nerdesİn Evde Kİm Var Kİm Yok Gİbİ Mesajlar EŞİm Şİmdİ Bana Sende Onur Gurur Şeref Varsa Benden Ayrilirsin Gİbİsİnden Mesajlar Atiyor HİssettİĞİm Bu Bayan İÇİn Ve EŞİme Gelen Mesajlari Nasil Çikartabİlİrİm Telefon EŞİmİn Adina Kayitli DeĞİl
Old 14-09-2009, 20:27   #2
üye8180

Sayın Konuk, şayet eşiniz aleyhine bir boşanma davası açacaksanız, telefon kayıtlarını delil olarak kullanabilecekseniz de, hattın eşinizin üzerine kayıtlı olmaması, görüşmelerin ve mesajlaşmaların kendisi tarafından yapılmadığı savunmasına dayanak olabilir. Sizin durumunuza uygun yargıtay kararını aşağıda sunuyorum.

Hak kaybına uğramamak için avukat yardımı almanızı, yoksulsanız bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı önemle bildiriyoruz.

T.C. YARGITAY
4.Hukuk Dairesi

Esas: 2008/13455
Karar: 2009/1921
Karar Tarihi: 10.02.2009

ÖZET: Dava dilekçesinde davalıların evlilik dışı birlikteliğinin resmi nikahlı eş olan davacının kişilik değerlerine zarar verdiği iddiası ile manevi tazminat istenilmiştir. Davalılar arasında uzun süredir devam ettiği anlaşılan evlilik birlikteliğinin resmi nikahlı eş olan davacının sosyal kişilik değerlerine zarar verir. Her iki davalı hakkında da uyuşmazlığın bu kapsamda değerlendirilerek karar verilmesi gerekir.

(4787 S. K. m. 4) (818 S. K. m. 41, 49)

Dava: Davacı Ş.C. vekili Avukat H.K.'dan, davalı G.G. vd. aleyhine 28.02.2006 gününde verilen dibekçe ile manevi tazminat istenmesi üzerine yapılan yargılama sonunda; mahkemece davanın reddine dair verilen 29.05.2008 günlü kararın Yargıtay'da duruşmalı olarak incelenmesi dava vekili tarafından süresi içinde istenilmekle, daha önceden belirlenen 10.02.2009 duruşma günü için yapılan tebligat üzerine taraflardan kimsenin gelmediği görüldü, süresinde olduğu anlaşılan temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra dosyanın görüşülmesine geçildi. Tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği düşünüldü:

Karar: Dava, davalı eş M.C. ile davalının evlilik dışı birlikte yaşama eylemi nedeniyle manevi tazminat isteğine ilişkindir. Mahkemece davalı eş ile ilgili davada aile mahkemesinin görevli olduğuna, diğer davalı hakkında ise davanın kanıtlanamadığı gerekçesiyle reddine karar verilmiş; hüküm davacı tarafından temyiz edilmiştir.

4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun’un 4. maddesine, göre; Aile mahkemeleri 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun Üçüncü Kısım hariç olmak üzere İkinci Kitabı ile 3.12.2001 tarihli ve 4722 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun’a göre aile hukukundan doğan dava ve işlere bakmakla görevlidir. Dava konusu olay ise, anılan yasalar kapsamındaki bir uyuşmazlık olmayıp, davalı eşin haksız eylem niteliğinde davranışından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, davalı eşin BK’nun 41 ve 49. maddesi kapsamındaki haksız eylemi nedeniyle açılan davaya genel hükümler uyarınca asliye hukuk mahkemesinde bakılmalıdır. O halde mahkemece her iki davalı hakkında da işin esasının incelenmesi gerekir. Yerel mahkemece bu yönler üzerinde durulmadan olayın özelliklerine uymayan biçimde davalı eş hakkında yazılı şekilde görevsizlik kararı verilmiş olması bozma nedenidir.

Diğer taraftan; dava dilekçesinde davalıların evlilik dışı birlikteliğinin resmi nikahlı eş olan davacının kişilik değerlerine zarar verdiği iddiası ile manevi tazminat istenilmiştir. Dava dilekçesinde davalılar arasındaki bu birlikteliğin akraba-arkadaş ziyaretleri ile tarafların yakın çevrelerine kabul ettirme amaçlı davranışlarından söz edilmiş olması davanın sadece bu ziyaret olayına dayanılarak açıldığının kabulünü gerektirmez. Davalılar arasında uzun süredir devam ettiği anlaşılan evlilik birlikteliğinin resmi nikahlı eş olan davacının sosyal kişilik değerlerine zarar verir. O halde her iki davalı hakkında da uyuşmazlığın bu kapsamda değerlendirilerek karar verilmesi gerekir. Yerel mahkemece bu yönler üzerinde durulmadan yazılı şekilde karar verilmiş olması bozmayı gerektirmiştir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenlerle BOZULMASINA ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 10.02.2009 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

(KAYNAK Av. Çiğdem ARMUTLU)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 15-09-2009, 14:44   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
5 Yillik Evlİyİm 10 Aylik Bİr BebeĞİm Var Ve EŞİmİn Cebİne Gelen Mesaji Yakaladim Ve O GÜnden İtİbaren Bana Saygisizca Davranmaya BaŞladi Bu Bayana Aİle Huzurunu Bozmaya ÇaliŞmasindan Dolayi Manevİ Tazmİnat Davasi AÇabİlİrmİyİm Bayanin AttiĞi Mesajlar Canim Nerdesİn Evde Kİm Var Kİm Yok Gİbİ Mesajlar EŞİm Şİmdİ Bana Sende Onur Gurur Şeref Varsa Benden Ayrilirsin Gİbİsİnden Mesajlar Atiyor HİssettİĞİm Bu Bayan İÇİn Ve EŞİme Gelen Mesajlari Nasil Çikartabİlİrİm Telefon EŞİmİn Adina Kayitli DeĞİl

Sayın Konuk,

Yukarıda verilen cevaba ilaveten,GSM operatörleri arayan/aranan numaralar ile mesaj atıldığını bildirmektedirler. Mesaj içeriklerini bildirmemektedirler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi