Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Doğum iznindeyim, geçimimizi nasıl sağlayacağız, yoksulluk nafakası alabilir miyim? Mali haklarım neleredir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2011, 15:45   #1
Konuk qwerty

Varsayılan Doğum iznindeyim, geçimimizi nasıl sağlayacağız, yoksulluk nafakası alabilir miyim? Mali haklarım neleredir?

3 yıllık evliliğin ardından müşterek çocuğumuzun doğduktan sonra eşim (ben 10 günlük oğlumu hastaneye kontrole götürdüğüm sırada) evimizdeki tüm değerli eşyaları (bebeğe hediye gelen altınlardan alyansıma diplomalarıma kadar) ve banka hesabımızı soyarak evi terk etti. bir avukat tutarak boşanma davası açtım. henüz duruşma olmadı. şu anda bebeğim 5 aylık ve ben ücretsiz doğum iznindeyim, 2 aydır maaş alamıyorum, kira veriyorum, ailemin ve arkadaşlarımın destekleriyle ayakta kalmaya çalışıyorum fakat maddi manevi çok zor durumdayım. çalışıyorken 2000 TL ücret alıyordum, eşim çalışıyor 4500 TL alıyor ve yılda 4-5 maaş primi var. çocuğumuz için 1000 TL nafaka talep ediyorum ancak avukatım bir bebek için bu kadar nafaka bağlanamayacağını söylüyor. ben kendim için yoksulluk nafakası talep edebilir miyim? bebeğimi bakıcı ellerine bırakıp işe dönsem dahi bakıcılar bu kadar küçük bebek için 1000-1200TL para istiyor.
Old 24-07-2011, 14:53   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Boşanma davanızın devamı süresince, dava tarihinden geçerli olmak üzere kendiniz ve çocuğunuz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Eşinizin geliri göz önünde bulundurulduğunda bebeğiniz için yapmış olduğunuz 1.000,00 TL. tutarındaki talep hakkaniyete uygun bir talep olmadığı gerekçesiyle muhtemelen reddedilecektir ve mahkemece makul bir rakam takdir edilecektir.

Yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz ancak bu nafaka boşanma ile yoksulluğa düşecek eşe verilir. Sürekli gelirinizin olması buna engel olabilir. Asgari ücret alınıyorsa yoksulluk nafakasına hükmedilebilme olasılığı vardır.

Ayrıca maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

Nafaka konusundaki talepler ekonomik ve sosyal durum araştırmasının ardından değerlendirilir. Avukatınız, davanın seyri içerisinde size gereken hukuki desteği sağlayacaktır.
Old 27-07-2011, 14:01   #3
Konuk qwerty

ilk duruşma gerçekleşti, oğlum için 300 TL tedbir nafakası bağlandı, benim nafaka talebim uygun görülmemiş. üniversite yıllarından bu yana çalışıp kendi ayakları üzerinde durmuş bir kadın olarak bu yaşta annemden babamdan harçlık almak çok ağırıma gidiyor. yapabileceğim hiç bir şey yok mu? uygun görülen nafaka miktarı eşimin aylık sigara masrafı kadar bile değil.
Old 28-07-2011, 08:31   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk qwerty
ilk duruşma gerçekleşti, oğlum için 300 TL tedbir nafakası bağlandı, benim nafaka talebim uygun görülmemiş. üniversite yıllarından bu yana çalışıp kendi ayakları üzerinde durmuş bir kadın olarak bu yaşta annemden babamdan harçlık almak çok ağırıma gidiyor. yapabileceğim hiç bir şey yok mu? uygun görülen nafaka miktarı eşimin aylık sigara masrafı kadar bile değil.
Mahkeme, tedbir nafakası talebinizi kabul etmemiş ancak bu durum, talep etmeniz durumunda dava sonunda "şartları varsa" lehinize "yoksulluk nafakası" takdir edilmesinin önünde engel bir durum teşkil etmez. Sosyal ve ekonomik araştırma sonucunda ücretsiz doğum izninde de olsanız halihazırda çalışıyor olmanız ve maaşınızın ortalama bir bireyin aldığı maaşın üzerinde çıkmış olma ihtimalinden dolayı tedbir nafakası talebiniz reddedilmiş olabilir. Tanık vb. delillerle ekonomik durumunuzun, maddi şartlarınızın geçiminizi idame ettirecek düzeyde olmadığını mahkeme huzurunda ortaya koyabilirsiniz. Avukatınız, menfaatiniz için gerekli işlemleri yerine getirecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi